Με 13 πρωτιές επέστρεψαν από την Πάτρα οι καλαματιανοί κολυμβητές οι οποίοι πήραν μέρος στους Χειμερινούς αγώνες προαγωνιστικών ηλικιών (9-12 ετών).

Τα δελφίνια του ΝΟ Καλαμάτας και του Άργη τα πήγαν εξαιρετικά στο κολυμβητήριο «Α. Πεπανός» της αχαϊκής πρωτεύουσας έχοντας πολλές ακόμη θέσεις στο βάθρο και καταρρίπτοντας ατομικά ρεκόρ αποτέλεσμα του μεγάλου συναγωνισμού.

Εκτός από τα δυο καλαματιανά σωματεία στους αγώνες πήραν μέρος κολυμβητές από τους συλλόγους ΝΟ Πατρών, ΝΕ Πατρών, ΑΝΟ Ζακύνθου, ΑΟ Αρίων Αμαλιάδας, ΝΟ Κορίνθου, ΝΟ Λουτρακίου, ΑΣ Παλμός.

Αναλυτικά τα πλασαρίσματα των κολυμβητών του ΝΟΚ και του Άργη:

 

  200m ΕΛΕΥΘΕΡΟ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 12 ΕΤΩΝ (50)        
3 ΛΑΠΙΩΤΗ ΑΓΑΠΗ-ΕΛΠΙΔΑ 2005 NOKΛΜΤ ΚΡ12 02:39.14
  200m ΕΛΕΥΘΕΡΟ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 11 ΕΤΩΝ (50)        
1 ΠΑΤΙΚΟΠΟΥΛΟΥ ΑΡΤΕΜΙΣ 2006 ΑΡΓΗΣ ΚΡ11 02:42.06
  200m ΕΛΕΥΘΕΡΟ - ΑΓΟΡΙΑ 12 ΕΤΩΝ (50)        
3 ΜΠΑΚΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 2005 ΑΡΓΗΣ ΑΓ12 02:40.66
  200m ΕΛΕΥΘΕΡΟ - ΑΓΟΡΙΑ 10 ΕΤΩΝ (50)        
5 ΜΑΛΑΜΑΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ 2007 NOKΛΜΤ ΑΓ10 03:02.93
  200m ΥΠΤΙΟ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 12 ΕΤΩΝ (50)        
2 ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ 2005 NOKΛΜΤ ΚΡ12 03:07.89
  200m ΥΠΤΙΟ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 11 ΕΤΩΝ (50)        
2 ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ 2006 NOKΛΜΤ ΚΡ11 03:14.92
  100m ΠΡΟΣΘΙΟ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 12 ΕΤΩΝ (50)        
1 ΜΑΝΔΗΛΑΡΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ 2005 NOKΛΜΤ ΚΡ12 01:32.96
4 ΤΣΑΙΡΗ ΔΗΜΗΤΡΑ-ΦΙΛΑΡΕΤΗ 2005 NOKΛΜΤ ΚΡ12 01:38.03
  100m ΠΡΟΣΘΙΟ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 11 ΕΤΩΝ (50)        
5 ΣΤΡΑΚΙΝΑΡ ΧΡΥΣΑΝΘΗ ΜΑΡΙΛΕΝΑ 2006 ΑΡΓΗΣ ΚΡ11 01:47.03
7 ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΛΕΥΚΗ ΜΑΡΙΑ 2006 ΑΡΓΗΣ ΚΡ11 01:49.26
8 ΜΑΝΔΗΛΑΡΗ ΜΑΡΙΑ 2006 NOKΛΜΤ ΚΡ11 01:49.30
10 ΓΕΩΡΓΟΥΛΕΑ ΑΡΓΥΡΩ 2006 ΑΡΓΗΣ ΚΡ11 01:58.97
12 ΒΡΥΩΝΗ ΕΥΔΟΚΙΑ 2006 ΑΡΓΗΣ ΚΡ11 02:05.05
13 ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ 2006 ΑΡΓΗΣ ΚΡ11 02:09.69
  100m ΠΡΟΣΘΙΟ - ΑΓΟΡΙΑ 12 ΕΤΩΝ (50)        
2 ΣΚΟΥΡΤΣΙΔΗΣ ΚΑΝΕΛΛΟΣ 2005 NOKΛΜΤ ΑΓ12 01:38.66
  100m ΠΡΟΣΘΙΟ - ΑΓΟΡΙΑ 10 ΕΤΩΝ (50)        
2 ΤΣΙΧΡΙΤΖΗΣ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ 2007 ΑΡΓΗΣ ΑΓ10 01:56.50
  100m ΕΛΕΥΘΕΡΟ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 12 ΕΤΩΝ (50)        
1 ΧΑΠΠΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ 2005 NOKΛΜΤ ΚΡ12 01:09.30
3 ΚΟΥΤΣΙΟΥΚΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ 2005 NOKΛΜΤ ΚΡ12 01:15.80
5 ΤΣΑΙΡΗ ΔΗΜΗΤΡΑ-ΦΙΛΑΡΕΤΗ 2005 NOKΛΜΤ ΚΡ12 01:17.24
7 ΛΙΑΝΟΥ ΕΛΕΝΗ 2005 NOKΛΜΤ ΚΡ12 01:19.93
11 ΚΛΕΦΤΟΓΙΑΝΝΗ ΚΛΗΜΕΝΤΙΑ ΝΕΚΤΑΡΙΑ 2005 NOKΛΜΤ ΚΡ12 01:21.61
  100m ΕΛΕΥΘΕΡΟ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 9 ΕΤΩΝ (50)        
2 ΦΡΑΓΚΟΥΛΗ ΜΑΡΙΑ ΣΟΦΙΑ 2008 NOKΛΜΤ ΚΡ9 01:33.30
  100m ΕΛΕΥΘΕΡΟ - ΑΓΟΡΙΑ 12 ΕΤΩΝ (50)        
4 ΜΑΚΡΕΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 2005 NOKΛΜΤ ΑΓ12 01:14.80
10 ΤΖΟΥΜΑΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 2005 NOKΛΜΤ ΑΓ12 01:42.54
  100m ΕΛΕΥΘΕΡΟ - ΑΓΟΡΙΑ 10 ΕΤΩΝ (50)        
2 ΣΓΑΝΤΖΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 2007 NOKΛΜΤ ΑΓ10 01:19.26
  100m ΕΛΕΥΘΕΡΟ - ΑΓΟΡΙΑ 9 ΕΤΩΝ (50)        
2 ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ 2008 NOKΛΜΤ ΑΓ9 01:28.50
3 ΚΛΕΦΤΟΓΙΑΝΝΗΣ ΛΥΚΟΥΡΓΟΣ 2008 NOKΛΜΤ ΑΓ9 01:31.59
  200m ΜΙΚΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 11 ΕΤΩΝ (50)        
1 ΠΑΤΙΚΟΠΟΥΛΟΥ ΑΡΤΕΜΙΣ 2006 ΑΡΓΗΣ ΚΡ11 03:10.46
  50m ΥΠΤΙΟ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 12 ΕΤΩΝ (50)        
2 ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ 2005 NOKΛΜΤ ΚΡ12 00:40.28
4 ΠΛΕΜΜΕΝΟΥ ΟΛΓΑ 2005 ΑΡΓΗΣ ΚΡ12 00:48.98
  50m ΥΠΤΙΟ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 11 ΕΤΩΝ (50)        
4 ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΛΕΥΚΗ ΜΑΡΙΑ 2006 ΑΡΓΗΣ ΚΡ11 00:41.86
7 ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ 2006 NOKΛΜΤ ΚΡ11 00:42.75
9 ΣΤΡΑΚΙΝΑΡ ΧΡΥΣΑΝΘΗ ΜΑΡΙΛΕΝΑ 2006 ΑΡΓΗΣ ΚΡ11 00:44.11
15 ΜΑΝΔΗΛΑΡΗ ΜΑΡΙΑ 2006 NOKΛΜΤ ΚΡ11 00:50.24
17 ΚΟΥΡΛΙΑ ΦΑΙΔΡΑ ΑΡΕΤΗ 2006 ΑΡΓΗΣ ΚΡ11 00:57.80
  50m ΥΠΤΙΟ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 10 ΕΤΩΝ (50)        
1 ΜΑΡΟΥΛΗ ΒΑΛΕΣΙΑ 2007 NOKΛΜΤ ΚΡ10 00:41.21
3 ΤΖΩΡΤΖΗ ΠΑΛΛΗ ΙΩΑΝΝΑ 2007 NOKΛΜΤ ΚΡ10 00:49.32
5 ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΝΗ 2007 ΑΡΓΗΣ ΚΡ10 00:50.89
  50m ΥΠΤΙΟ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 9 ΕΤΩΝ (50)        
3 ΤΣΑΛΙΚΗ ΟΛΥΜΠΙΑ 2008 NOKΛΜΤ ΚΡ9 00:46.31
10 ΣΚΟΥΡΑΚΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ 2008 NOKΛΜΤ ΚΡ9 00:53.97
  50m ΥΠΤΙΟ - ΑΓΟΡΙΑ 12 ΕΤΩΝ (50)        
1 ΜΑΚΡΕΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 2005 NOKΛΜΤ ΑΓ12 00:39.13
  50m ΥΠΤΙΟ - ΑΓΟΡΙΑ 11 ΕΤΩΝ (50)        
7 ΜΑΡΙΝΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 2006 NOKΛΜΤ ΑΓ11 00:59.99
  50m ΥΠΤΙΟ - ΑΓΟΡΙΑ 10 ΕΤΩΝ (50)        
4 ΓΕΩΡΓΙΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2007 ΑΡΓΗΣ ΑΓ10 00:45.81
9 ΚΟΡΟΜΠΟΚΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΜΑΡΙΟΣ 2007 NOKΛΜΤ ΑΓ10 00:52.87
  50m ΥΠΤΙΟ - ΑΓΟΡΙΑ 9 ΕΤΩΝ (50)        
1 ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 2008 ΑΡΓΗΣ ΑΓ9 00:46.39
4 ΦΡΑΓΚΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 2008 NOKΛΜΤ ΑΓ9 00:50.08
6 ΘΑΝΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2008 ΑΡΓΗΣ ΑΓ9 00:51.00
8 ΚΟΥΜΑΝΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 2008 NOKΛΜΤ ΑΓ9 00:52.04
  50m ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 12 ΕΤΩΝ (50)        
1 ΛΑΠΙΩΤΗ ΑΓΑΠΗ-ΕΛΠΙΔΑ 2005 NOKΛΜΤ ΚΡ12 00:34.99
8 ΛΙΑΝΟΥ ΕΛΕΝΗ 2005 NOKΛΜΤ ΚΡ12 00:46.95
  50m ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ - ΑΓΟΡΙΑ 12 ΕΤΩΝ (50)        
1 ΜΠΑΚΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 2005 ΑΡΓΗΣ ΑΓ12 00:38.10
  50m EΛΕΥΘΕΡΟ - ΑΓΟΡΙΑ 12 ΕΤΩΝ (50)        
9 ΤΖΟΥΜΑΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 2005 NOKΛΜΤ ΑΓ12 00:41.82
  50m EΛΕΥΘΕΡΟ - ΑΓΟΡΙΑ 11 ΕΤΩΝ (50)        
15 ΜΑΡΙΝΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 2006 NOKΛΜΤ ΑΓ11 00:50.36
  50m EΛΕΥΘΕΡΟ - ΑΓΟΡΙΑ 10 ΕΤΩΝ (50)        
1 ΣΓΑΝΤΖΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 2007 NOKΛΜΤ ΑΓ10 00:34.55
17 ΚΟΡΟΜΠΟΚΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΜΑΡΙΟΣ 2007 NOKΛΜΤ ΑΓ10 00:47.08
  50m EΛΕΥΘΕΡΟ - ΑΓΟΡΙΑ 9 ΕΤΩΝ (50)        
2 ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ 2008 NOKΛΜΤ ΑΓ9 00:36.90
4 ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 2008 ΑΡΓΗΣ ΑΓ9 00:39.72
9 ΦΡΑΓΚΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 2008 NOKΛΜΤ ΑΓ9 00:45.28
14 ΘΑΝΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2008 ΑΡΓΗΣ ΑΓ9 00:50.67
  50m EΛΕΥΘΕΡΟ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 12 ΕΤΩΝ (50)        
2 ΧΑΠΠΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ 2005 NOKΛΜΤ ΚΡ12 00:31.06
5 ΚΟΥΤΣΙΟΥΚΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ 2005 NOKΛΜΤ ΚΡ12 00:33.71
9 ΚΛΕΦΤΟΓΙΑΝΝΗ ΚΛΗΜΕΝΤΙΑ ΝΕΚΤΑΡΙΑ 2005 NOKΛΜΤ ΚΡ12 00:37.42
  50m EΛΕΥΘΕΡΟ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 11 ΕΤΩΝ (50)        
4 ΠΑΤΙΚΟΠΟΥΛΟΥ ΑΡΤΕΜΙΣ 2006 ΑΡΓΗΣ ΚΡ11 00:34.67
14 ΒΡΥΩΝΗ ΕΥΔΟΚΙΑ 2006 ΑΡΓΗΣ ΚΡ11 00:41.07
15 ΓΕΩΡΓΟΥΛΕΑ ΑΡΓΥΡΩ 2006 ΑΡΓΗΣ ΚΡ11 00:41.32
20 ΚΟΥΡΛΙΑ ΦΑΙΔΡΑ ΑΡΕΤΗ 2006 ΑΡΓΗΣ ΚΡ11 00:47.99
  50m EΛΕΥΘΕΡΟ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 10 ΕΤΩΝ (50)        
10 ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΝΗ 2007 ΑΡΓΗΣ ΚΡ10 00:42.55
14 ΤΖΩΡΤΖΗ ΠΑΛΛΗ ΙΩΑΝΝΑ 2007 NOKΛΜΤ ΚΡ10 00:47.73
  50m EΛΕΥΘΕΡΟ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 9 ΕΤΩΝ (50)        
2 ΦΡΑΓΚΟΥΛΗ ΜΑΡΙΑ ΣΟΦΙΑ 2008 NOKΛΜΤ ΚΡ9 00:39.05
7 ΣΚΟΥΡΑΚΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ 2008 NOKΛΜΤ ΚΡ9 00:45.77
  50m ΠΡΟΣΘΙΟ - ΑΓΟΡΙΑ 12 ΕΤΩΝ (50)        
4 ΣΚΟΥΡΤΣΙΔΗΣ ΚΑΝΕΛΛΟΣ 2005 NOKΛΜΤ ΑΓ12 00:44.83
  50m ΠΡΟΣΘΙΟ - ΑΓΟΡΙΑ 10 ΕΤΩΝ (50)        
6 ΤΣΙΧΡΙΤΖΗΣ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ 2007 ΑΡΓΗΣ ΑΓ10 00:52.36
  50m ΠΡΟΣΘΙΟ - ΑΓΟΡΙΑ 9 ΕΤΩΝ (50)        
2 ΚΛΕΦΤΟΓΙΑΝΝΗΣ ΛΥΚΟΥΡΓΟΣ 2008 NOKΛΜΤ ΑΓ9 00:52.10
6 ΚΟΥΜΑΝΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 2008 NOKΛΜΤ ΑΓ9 00:59.52
  50m ΠΡΟΣΘΙΟ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 12 ΕΤΩΝ (50)        
1 ΜΑΝΔΗΛΑΡΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ 2005 NOKΛΜΤ ΚΡ12 00:42.30
2 ΤΣΑΙΡΗ ΔΗΜΗΤΡΑ-ΦΙΛΑΡΕΤΗ 2005 NOKΛΜΤ ΚΡ12 00:43.35
  50m ΠΡΟΣΘΙΟ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 11 ΕΤΩΝ (50)        
4 ΣΤΡΑΚΙΝΑΡ ΧΡΥΣΑΝΘΗ ΜΑΡΙΛΕΝΑ 2006 ΑΡΓΗΣ ΚΡ11 00:46.87
6 ΜΕΝΟΥΝΟΥ ΜΑΡΙΑ 2006 NOKΛΜΤ ΚΡ11 00:49.36
8 ΜΑΝΔΗΛΑΡΗ ΜΑΡΙΑ 2006 NOKΛΜΤ ΚΡ11 00:51.24
11 ΓΕΩΡΓΟΥΛΕΑ ΑΡΓΥΡΩ 2006 ΑΡΓΗΣ ΚΡ11 00:54.21
12 ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ 2006 ΑΡΓΗΣ ΚΡ11 00:55.17
13 ΚΟΥΡΛΙΑ ΦΑΙΔΡΑ ΑΡΕΤΗ 2006 ΑΡΓΗΣ ΚΡ11 01:04.65
14 ΒΡΥΩΝΗ ΕΥΔΟΚΙΑ 2006 ΑΡΓΗΣ ΚΡ11 01:13.65
  100m ΥΠΤΙΟ - ΑΓΟΡΙΑ 12 ΕΤΩΝ (50)        
2 ΜΑΚΡΕΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 2005 NOKΛΜΤ ΑΓ12 01:24.76
  100m ΥΠΤΙΟ - ΑΓΟΡΙΑ 10 ΕΤΩΝ (50)        
3 ΜΑΛΑΜΑΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ 2007 NOKΛΜΤ ΑΓ10 01:38.01
4 ΓΕΩΡΓΙΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2007 ΑΡΓΗΣ ΑΓ10 01:39.11
  100m ΥΠΤΙΟ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 12 ΕΤΩΝ (50)        
2 ΧΑΠΠΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ 2005 NOKΛΜΤ ΚΡ12 01:20.39
6 ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ 2005 NOKΛΜΤ ΚΡ12 01:29.61
9 ΠΛΕΜΜΕΝΟΥ ΟΛΓΑ 2005 ΑΡΓΗΣ ΚΡ12 01:37.78
  100m ΥΠΤΙΟ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 11 ΕΤΩΝ (50)        
2 ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ 2006 NOKΛΜΤ ΚΡ11 01:29.77
7 ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΛΕΥΚΗ ΜΑΡΙΑ 2006 ΑΡΓΗΣ ΚΡ11 01:34.80
  100m ΥΠΤΙΟ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 10 ΕΤΩΝ (50)        
1 ΜΑΡΟΥΛΗ ΒΑΛΕΣΙΑ 2007 NOKΛΜΤ ΚΡ10 01:33.18
  400m EΛΕΥΘΕΡΟ - ΑΓΟΡΙΑ 12 ΕΤΩΝ (50)        
4 ΜΠΑΚΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 2005 ΑΡΓΗΣ ΑΓ12 05:41.10
  400m EΛΕΥΘΕΡΟ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 12 ΕΤΩΝ (50)        
3 ΛΑΠΙΩΤΗ ΑΓΑΠΗ-ΕΛΠΙΔΑ 2005 NOKΛΜΤ ΚΡ12 05:35.33
4 ΚΟΥΤΣΙΟΥΚΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ 2005 NOKΛΜΤ ΚΡ12 05:43.66
  100m ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 12 ΕΤΩΝ (50)        
3 ΛΙΑΝΟΥ ΕΛΕΝΗ 2005 NOKΛΜΤ ΚΡ12 01:42.57
  200m ΠΡΟΣΘΙΟ - ΑΓΟΡΙΑ 12 ΕΤΩΝ (50)        
2 ΣΚΟΥΡΤΣΙΔΗΣ ΚΑΝΕΛΛΟΣ 2005 NOKΛΜΤ ΑΓ12 03:26.05
  200m ΠΡΟΣΘΙΟ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 12 ΕΤΩΝ (50)        
1 ΜΑΝΔΗΛΑΡΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ 2005 NOKΛΜΤ ΚΡ12 03:18.63
6 ΚΛΕΦΤΟΓΙΑΝΝΗ ΚΛΗΜΕΝΤΙΑ ΝΕΚΤΑΡΙΑ 2005 NOKΛΜΤ ΚΡ12 03:36.46
  200m ΠΡΟΣΘΙΟ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 11 ΕΤΩΝ (50)        
4 ΜΕΝΟΥΝΟΥ ΜΑΡΙΑ 2006 NOKΛΜΤ ΚΡ11 03:37.23







Κατηγορία Σπορ

Το νέο μεγάλο αστέρι της καλαματιανής κολύμβησης, η Σταυρούλα Λουκαρέα συμπεριλήφθηκε στην Εθνική ομάδα κολύμβησης για την πολυεθνή συνάντηση εφήβων- νεανίδων που θα γίνει στην Πράγα το διήμερο 8 και 9 Απριλίου.

Το 16χρονο “δελφίνι” του ΝΟ Καλαμάτας σάρωσε πριν 15 μέρες στο Χειμερινό πρωτάθλημα στο ΟΑΚΑ κατακτώντας και τις τρείς πρωτιές στο ύπτιο (50, 100, 200). κάνοντας μάλιστα ατομικά ρεκόρ 1.05.54 στο 100άρι και 2.20.98 στο 200άρι.

Αναλυτικά οι Εθνικές ομάδες κολύμβησης που θα εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στις φετινές Πολυεθνείς Συναντήσεις, συγκροτήθηκαν με απόφαση της ΚΟΕ, ως εξής:

Πολυεθνής Συνάντηση Εφήβων – Νεανίδων (Πράγα, 8-9 Απριλίου)

Κατσιάρα Αφροδίτη, Μέτσιου Φωτεινή (ΑΕ Χαϊδαρίου), Ζαμαρία Αγγελική (ΑΝΟ Αργυρούπολης), Μανιός Δημήτρης, Ράπτης Πάρης (ΑΝΟ Γλυφάδας), Ντάνος Νίκος (ΑΟ Κολωνού), Παυλοπούλου Νικολέτα (Ωκεανός), Κρανιάς Σπύρος (ΝΑΣ Αττικής), Λουκαρέα Σταυρούλα (ΝΟ Καλαμάτας), Βελιάδης Γιώργος (ΟΕΑΝΑ Βόλου), Γεωργακόπουλος Γιάννης, Ζαφειρόπουλος Θανάσης, Μπολάνος Παναγιώτης, Παυλοπούλου Γεωργία, Τροχαλάκη Μαρία – Μελίνα (Ολυμπιακός), Μαρκαντέ Δέσποινα (ΠΑΟΚ).

Πολυεθνής Παίδων – Κορασίδων (Πειραιάς, 8-9 Απριλίου)

Εγγλεζάκης Κων/νος (ΑΝΟ Αργυρούπολης), Κέντρος Σταύρος, Σωτηρόπουλος Δημήτρης, Δαμασιώτη Γεωργία (Ωκεανός), Πριμεράκη Ελένη (ΑΘΛΗΤ. ΑΚ. ΑΔ. Αστέρια), Θώμογλου Σάββας, Κιρτσόγλου Βασιλική –Μαρία (Άρης Θεσσαλονίκης), Γεωργοπούλου Ελένη, Μητσάκου Χρυσούλα (ΑΣΚ Ντερή), Μεντεκίδη Αναστασία (Νίκη Βόλου), Χρήστου Γιάννης (Δελφίνια Περιστερίου), Παλαιολόγος Ηλίας, Καλογέρη Ζαχαρούλα (Ηλυσιακός), Ασπουγάλης Αρκάδιος – Γιώργος (ΚΣ Σερρών 2005), Κωνσταντινίδου Φωτεινή (ΚΟ Δράμας), Γιόκαρη Ιζαμπέλλα (ΝΑΣ Αττικής), Ζουμπούλογλου Δημήτρης (ΝΟ Καβάλας), Μπίλας Στέργιος – Μάριος (ΝΟ Χαλκίδας), Παπαστάμος Απόστολος (ΝΟ Χανίων), Σταματάκη Βασιλική (Ολυμπιάδα 73), Δρόσος Νίκος, Τροχαλάκη Μαρία (Ολυμπιακός).




Κατηγορία Σπορ

Με μια μεγάλη επιτυχία για την καλαματιανή κολύμβηση άνοιξε η αυλαία του Πανελληνίου σχολικού πρωταθλήματος στο ΟΑΚΑ.

Ο Βασίλης Τσάκαλης (στην μέση της φωτό) του Ναυτικού ομίλου Καλαμάτας κατέκτησε την πρώτη θέση στα 50 μ. ελεύθερο με 24.45, έχοντας ταυτόχρονη άφιξη με τον Αιμιλιανό Κομνηνό από το Ναύπλιο!

Ο 16χρονος μαθητής του 1ου ΓΕΛ προκρίθηκε στον τελικό με τον 3ο καλύτερο χρόνο (24.79) αλλά στον τελικό έκανε την υπέρβαση και με ατομικό ρεκόρ κρέμασε το χρυσό μετάλλιο στο στήθος του. Τρίτος ήταν ο Δημήτρης Ασημακόπουλος του Πανελληνίου.

Αντίθετα με τον Τσάκαλη, άτυχη στάθηκε η Σταυρούλα Λουκαρέα η οποία έκανε άκυρη εκκίνηση στα 100 μ. ύπτιο ενώ είχε περάσει στον τελικό με τον καλύτερο χρόνο 1.07.68!

Κατηγορία Σπορ

Επιτυχημένη ήταν η παρουσία των «δελφινιών» του ΝΟ Καλαμάτας στο 11ο Κύπελλο του Κολυμβητικού ομίλου Τρίπολης που έγινε στο κολυμβητήριο της αρκαδικής πρωτεύουσας, διοργάνωση με την οποία ολοκληρώθηκε η χρονιά για το ΝΟΚ.

Όπως επισημαίνεται σε σχετική ανακοίνωση του Ποσειδώνα, οι καλαματιανοί κολυμβητές κατέκτησαν συνολικά 33 μετάλλια (8 χρυσά, 11 αργυρά, 14 χάλκινα).

Η ίδια ανακοίνωση μάλιστα, περιέχει και «καρφιά» για τον Δήμο Καλαμάτας καθώς όπως τονίζεται «για ακόμα μια φορά ο ΚΟΑ Τρίπολης πέτυχε στην οργάνωση των αγώνων, με την αμέριστη συμπαράσταση του Δήμου Τριπόλεως που εμπράκτως στηρίζει τον υγρό στίβο κάνοντας συνεχώς ουσιαστικές παρεμβάσεις στην πισίνα, πετυχαίνοντας η Τρίπολη να έχει γίνει κέντρο προετοιμασίας πολλών ομάδων».

Την αποστολή του ΝΟΚ αποτέλεσαν 47 κολυμβητές και κολυμβήτριες των αγωνιστικών και προαγωνιστικών τμημάτων οι οποίοι έκαναν ένα δυνατό τεστ ενόψει των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων της χειμερινής περιόδου που θα διεξαχθούν κατά τους μήνες Φεβρουάριο και Μάρτιο.
Την αποστολή στην Τρίπολη συνόδευσαν οι προπονητές Λαγοπάτης Παναγιώτης και Μπακολιάς Στάθης και η έφορος Κούτρα Γεωργία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων έχουν ως εξής:



Αγωνιστικές κατηγορίες

Παπαμανωλόπουλος Θανάσης (1999) 50ΕΛ 27’’66 9ος
  50ΠΡ 33’’98 4ος
  50ΠΕΤ 30’’76 6ος
Αντωνόπουλος Θανάσης (2001) 50ΕΛ 29’’53 14ος
  100ΕΛ 1’04’’54 15ος
  200ΕΛ 2’22’’64 15ος
Αγγουράς Γιάννης (2002) 200ΕΛ 2’21’’67 14ος
  50ΠΕΤ 29’’21 4ος
  200ΜΑ 2’34’’68 7ος
Χάππας Παναγιώτης (2003) 50ΠΡ 36’’43 10ος
  200ΠΡ 2’54’’29 6ος
  200ΜΑ 2’38’’57 8ος
Χρυσομάλλης Μάριος (2004) 200ΕΛ 2’19’’35 12ος
  50ΠΕΤ 31’’76 8ος
  100ΠΡ 1’26’’90 12ος
Λουκαρέα Σταυρούλα (2001) 200ΕΛ 2’30’’40 7η
  50ΥΠ 32’’39 2η
  100ΥΠ 1’12’’52 2η
  200ΥΠ 2’40’’14 4η
Σκιαδοπούλου Όλγα (2002) 100ΕΛ 1’03’’77 2η
  200ΕΛ 2’23’’09 2η
  200ΥΠ 2’34΄’’49 1η
Ελεφάντη Κατερίνα (2002) 200ΕΛ 2’47’’58 21η
  50ΠΡ 41’’57 10η
Γκότση Παναγιώτα (2003) 50ΕΛ 40’’46 40η
  100ΕΛ 1’24’’02 35η
  50ΠΡ 51’’27 24η
Πετρέα Αποστολίνα (2004) 50ΕΛ 33’’69 23η
  200ΕΛ 2’51’’98 23η
  50ΥΠ 38’’47 15η
Καντζιλιέρη Ευαγγελία (2004) 50ΕΛ 36’’43 32η
  100ΕΛ 1’17’’20 24η
  200ΕΛ 2’46’’83 18η
Γκότση Ευαγγελία (2004) 50ΕΛ 38’’80 36η
  100ΕΛ 1’26’’81 36η
  200ΕΛ 3’01’’01 27η


Προαγωνιστικές κατηγορίες

κατηγ. 12 ετών (γενν. 2005)

Τζουμάκης Θεόδωρος  100ΕΛ  1΄50΄΄01(13)
Μακρέας Βασίλης  50ΥΠ  39΄΄06(2)
  100ΥΠ  1΄24΄΄41(2)
  200ΥΠ  2΄58΄΄32(1)
Σκουρτσίδης Κανέλλος 50ΠΡ 45΄΄16(4)
  100ΠΡ  1΄38΄΄93(3)
  200ΠΡ  3΄26΄΄75(3)
Νικολακέας Γεώργιος  50ΠΡ  49΄΄21(4)
  100ΠΡ  1΄48΄΄57(6)
Λαπιώτη Αγάπη  50ΕΛ  33΄΄46(2)
  100ΕΛ  1΄13΄΄96(1)
  200ΕΛ  2΄42΄΄78(2)
Κουτσιούκου Παναγιώτα  50ΕΛ  34΄΄28(3)
  200ΕΛ  2΄49΄΄80(3)
  100ΥΠ 1΄31΄΄76(8)
Μάρισελ Ξάνθη  50ΕΛ  37΄΄73(13)
  100ΕΛ  1΄23΄΄61(10)
  200ΕΛ  3΄07΄΄64(14)
Λιανού Έλενα  100ΕΛ  1΄23΄΄35(9)
  200ΕΛ  2΄57΄΄58(9)
  50ΠΕΤ  43΄΄07(4)
Γεωργακοπούλου Βασιλική  50ΥΠ  40΄΄13(3)
  100ΥΠ άκυρη  
  200ΥΠ  3΄09΄΄62(5)
Χάππα Αναστασία  100ΥΠ  1΄18΄΄34(1)
  200ΥΠ  2΄51΄΄31(1)
  50ΠΕΤ  33΄΄93(1)
Μανδηλάρη Κατερίνα  50ΠΡ  43΄΄54(3)
  100ΠΡ  1΄33΄΄79(3)
  200ΠΡ άκυρη  
Τσαϊρη Φιλαρέτη  50ΠΡ  44΄΄30(4)
  100ΠΡ  1΄38΄΄23(4)
  200ΠΡ  3΄35΄΄08(3)


Κατηγορία 11 ετών

Μπάντιος Άγγελος 50ΕΛ 39’’71 13ος
  50ΠΡ άκυρος  
Μαρινόπουλος Νικόλαος 50ΕΛ 58’’00 16ος
  50ΥΠ 1’05’’77 10ος
Μαρκοπούλου Γεωργία 50ΕΛ 36’’85 4η
  100ΥΠ 1’33’’39 3η
  200ΥΠ 3’17’’14 2η
Παπαδοπούλου Μαρία 50ΕΛ 40’’71 11η
  50ΠΡ 58’’94 15η
  100ΠΡ 2’05’’53 17η
Μενούνου Μαρία 50ΕΛ 41’’03 12η
  50ΠΡ 51’’48 10η
  100ΠΡ 1’52’’02 10η
Μενούνου Κωνσταντίνα 50ΕΛ 47’’30 20η
  50ΥΠ 55’’18 12η
  50ΠΡ 58’’41 14η
Μανδηλάρη Μαρία 50ΥΠ 46’’94 7η
  100ΠΡ 1’55’’74 14η
  200ΠΡ 4’01’’36 8η


Κατηγορία 10 ετών

Μαντζουνέας Ευάγγελος 50ΕΛ 43’’40 14ος
  50ΥΠ 52’’58 7ος
Μαυρέας Πέτρος 50ΕΛ 55’’43 29ος
  50ΠΡ 1’04’’48 11ος
Μακρής Γεώργιος 50ΕΛ 56’’89 30ος
  50ΥΠ 1’04’’61 13ος
Δημόπουλος Γεώργιος 50ΕΛ 58’’83 31ος
  50ΥΠ 1’16’’20 14ος
Σγάντζος Γιάννης 100ΕΛ 1’23’’71 2ος
  200ΕΛ 2’57’’72 1ος
Μάλαμας Ευστάθιος 200ΕΛ 3’11’’84 3ος
  50ΥΠ 48’’71 4ος
Μίχου Χριστίνα 100ΕΛ 1’32’’70 5η
  100ΠΡ 2’03’’42 5η
Μαρούλη Βαλεσία 200ΕΛ 3’20’’68 3η
  100ΥΠ 1’34’’15 1η


Κατηγορία 9 ετών

Σπυρόπουλος Αριστείδης 50ΕΛ 39’’66 1ος
  100ΕΛ 1’31’’00 3ος
Μαρλαντής Χριστόφορος 50ΕΛ 43’’65 7ος
  50ΥΠ 51’’12 6ος
Φράγκος Κωνσταντίνος 50ΕΛ 54’’28 25ος
Κίντζιος Κωνσταντίνος 50ΕΛ 1’00’’41 27ος
Κούμανης Βασίλειος 50ΥΠ 1’03’’46 5ος
Φραγκούλη Μαρία – Σοφία 50ΕΛ 42’’09 3η
  100ΕΛ 1’50’’30 3η
Μαρκοπούλου Σοφία 50ΕΛ 45’’16 6η
  50ΠΡ 1’02’’35 3η
Τσαλίκη Ολυμπία 50ΕΛ 45’’69 7η
  50ΥΠ 51’’56 5η
















Κατηγορία Σπορ

Με μια πολυπληθή αποστολή από 57 κολυμβητές και κολυμβήτριες, των αγωνιστικών και προαγωνιστικών τμημάτων, ξεκίνησε στο κλειστό κολυμβητήριο της Πάτρας "Α. Πεπανός" το κολυμβητικό τμήμα του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας τις υποχρεώσεις του για την αγωνιστική περίοδο 2016 – 2017, συμμετέχοντας στην 1η Χειμερινή Ημερίδα Αγωνιστικών & Προαγωνιστικών Κατηγοριών.
Βέβαια, δεν έλειψαν και οι απουσίες αφού 18 παιδιά για διαφόρους λόγους δεν ακολούθησαν την αποστολή.

Από αγωνιστικής πλευράς αν και έχουμε διανύσει εννέα εβδομάδες από την έναρξη της σεζόν και είναι αρκετά νωρίς για συμπεράσματα, οι προπονητές των παιδιών της αγωνιστικής ομάδας Στάθης Μπακολιάς, όσο και της προαγωνιστικής Τάκης Λαγοπάτης έμειναν ικανοποιημένοι από την προσπάθεια των παιδιών.

Από οργανωτικής πλευράς οι άνθρωποι του ΝΟΚ και οι υπόλοιπες αποστολές εξέφρασαν τα παράπονά τους στους οικοδεσπότες κάνοντας λόγο για ανοργανωσιά και απαράδεκτες συνθήκες διεξαγωγής του αγώνα.

Έντονες ήταν οι διαμαρτυρίες των προπονητών του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας κατά την διάρκεια των αγώνων, οι οποίες συνεχίστηκαν και τις επόμενες ημέρες στους αρμόδιους της Κ.Ο.Ε. σχετικά με τα όσα διαδραματίστηκαν.
Την αποστολή στην Πάτρα μαζί με τους προπονητές συνόδευσε και το μέλος του Δ.Σ Τσάκωνα Βάσω. Επόμενη συνάντηση της ομάδας του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας θα είναι το 11o Κύπελλο ΚΟΑΤ 3-4/12 στην Τρίπολη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων έχουν ως εξής:

ΑΓΟΡΙΑ 9 ΕΤΩΝ      
Μαρλαντής Χριστόφορος 50ΕΛ 43’’34 3ος
  50ΥΠ 53’’62 8ος
Σπυρόπουλος Αριστείδης 50ΕΛ 45’’16 6ος
  100ΕΛ 1’31’’63 1ος
Λαγούδης Παναγιώτης 50ΕΛ 48’’30 13ος
  50ΥΠ 53’’12 7ος
Κίντζιος Κων/νος 50ΕΛ 1’03’’44 21ος
  50ΥΠ 1’24’’62 23ος
Κούμανης Βασίλειος 50ΥΠ 1’06’’04 21ος
  50ΕΛ άκυρος  
Φράγκος Κων/νος 50ΥΠ 55’’42 11ος
  50ΠΡ 1’04’’89 6ος
Κλεφτόγιαννης Λυκούργος 50ΠΡ 55’’13 3ος
  50ΥΠ 52’’25 6ος
       
ΚΟΡΙΤΣΙΑ 9 ΕΤΩΝ      
Φραγκούλη Μαρία – Σοφία 50ΕΛ 43’’73
  100ΕΛ 1’48’’58
Μαρκοπούλου Σοφία 50ΕΛ 44’’14
  50ΥΠ 50’’34
Σκουράκη Κων/να 50ΕΛ 48’’03
  50ΥΠ 56’’12 12η
Τσαλίκη Ολυμπία 50ΕΛ 51’’61 10η
  50ΥΠ 53’’63
       
ΑΓΟΡΙΑ 10 ΕΤΩΝ      
Σγάντζος Ιωάννης 50ΕΛ 33’’94 1ος
  200ΕΛ 3’01’’77 2ος
Μάλαμας Ευστάθιος 50ΕΛ 40’’38 1ος
  100ΕΛ 1’32’’41 4ος
Μαντζουνέας Ευάγγελος 50ΕΛ 46’’39 14ος
  50ΥΠ 59’’58 10ος
Δημόπουλος Γεώργιος 50ΕΛ 1’04’’71 22ος
  50ΥΠ 1’21’’33 15ος
Μαυρέας Πέτρος-Μάριος 50ΥΠ 1’04’’75 13ος
  50ΠΡ 1’02’’02 8ος
       
ΚΟΡΙΤΣΙΑ 10 ΕΤΩΝ      
Μίχου Χριστίνα 50ΕΛ 37’’68
  100ΕΛ 1’31’’40
Μάρισελ Αμαλία 50ΕΛ 54’’09 12η
  50ΥΠ 54’’65
Τζώρτζη-Πάλλη Ιωάννα 50ΕΛ 55’’79 13η
  50ΥΠ 56’’17
Μαρούλη Βαλεσία 200ΕΛ 3’13’’85
  100ΥΠ 1’36’’49
       
ΑΓΟΡΙΑ 11 ΕΤΩΝ      
Κάββουρας Βασίλειος 50ΕΛ 41’’27 10ος
  100ΕΛ 1’38’’58 6ος
  50ΥΠ 50’’73 7ος
       
ΚΟΡΙΤΣΙΑ 11 ΕΤΩΝ      
Παπαδοπούλου Μαρία 50ΕΛ 41’’99 14η
  100ΕΛ 1’33’’89
  50ΠΡ 58’’37 14η
Μενούνου Μαρία 50ΕΛ 42’’22 15η
  50ΠΡ 53’’17 10η
  100ΠΡ 1’55’’30 11η
Μενούνου Κων/να 50ΕΛ 50’’36 23η
  50ΥΠ 53’’62 16η
  50ΠΡ 1’01’’63 18η
Μανδηλάρη Μαρία 100ΕΛ 1’37’’15 11η
  50ΠΡ 49’’30
  100ΠΡ 1’53’’36
Μαρκοπούλου Γεωργία 200ΕΛ 3’03’’14
  400ΕΛ 6’20’’34
  50ΥΠ 42’’38
       
ΑΓΟΡΙΑ 12 ΕΤΩΝ      
Τζουμάκης Θεόδωρος 50ΕΛ 46’’41 10ος
  100ΕΛ 1’52’’47 14ος
Μακρέας Βασίλειος 200ΕΛ 2’44’’60 5ος
  50ΥΠ 39’’94 1ος
  100ΥΠ 1’25’’69 1ος
Σκουρτσίδης Κανέλλος 200ΕΛ 2’56’’95 6ος
  100ΠΡ 1’41’’39 2ος
  200ΜΑ 3’20’’40 3ος
       
ΚΟΡΙΤΣΙΑ 12 ΕΤΩΝ      
Μανδηλάρη Αικατερίνη 50ΕΛ 35’’37
  100ΠΡ 1’35’’61
  100ΥΠ 1’30’’72
Γεωργακοπούλου Βασιλική 50ΕΛ 37’’57
  100ΥΠ 1’29’’27
  200ΥΠ 3’15’’44
Κλεφτόγιαννη Κλημεντία – Νεκταρία 50ΕΛ 37’’71
  200ΕΛ 2’55’’45
  100ΠΡ 1’47’’11
Μάρισελ Ξάνθη 50ΕΛ 39’’18
  100ΕΛ 1’24’’47
  100ΥΠ 1’42’’19
Λαπιώτη Αγάπη – Ελπίδα 100ΕΛ 1’13’’55
  400ΕΛ 5’39’’68
  50ΥΠ 39’’66
Κουτσιούκου Παναγιώτα 200ΕΛ 2’52’’92
  400ΕΛ 5’55’’71
  50ΥΠ 40’’90
Τσαϊρη Δήμητρα – Φιλαρέτη 200ΕΛ 2’56’’70
  50ΠΡ 44’’83
Λιανού Ελένη 200ΕΛ 2’59’’62
  400ΕΛ 6’22’’46
  50ΠΕΤ 43’’03
Χάππα Αναστασία 50ΠΕΤ 34’’24
  200ΥΠ 2’51’’01
  200ΜΑ 2’56’’79




Τα αποτελέσματα των αγωνιστικών κατηγοριών σε μορφή ανοικτής κατηγορίας και όχι ξεχωριστά ανά κατηγορία έχουν ως εξής:

ΑΓΟΡΙΑ      
Τσάκαλης Βασίλειος (2000) 50ΕΛ 25’’28 3ος
  100ΕΛ 57’’58 3ος
  200ΕΛ 2’12’’11 5ος
  400ΕΛ 4’45’’72 3ος
  50ΠΕΤ 28’’50 3ος
Τσάκαλης Γεώργιος (2002) 50ΕΛ 27’’33 10ος
  200ΕΛ 2’22’’12 7ος
  50ΠΡ 34’’98 5ος
  100ΠΡ 1’19’’90 6ος
  200ΠΡ 2’57’’39 7ος
Αγγουράς Ιωάννης (2002) 50ΕΛ 24’’47 13ος
  100ΕΛ 1’00’’32 6ος
  50ΠΕΤ 29’’12 4ος
  100ΠΕΤ 1’05’’91 2ος
  200ΠΕΤ 2’41’’32 3ος
  200ΜΑ 2’30’’56 1ος
Μητρόπουλος Αθανάσιος (2002) 50ΕΛ 29’’19 15ος
  200ΕΛ 2’24’’88 9ος
  50ΠΕΤ 35’’20 18ος
  50ΠΡ 37’’89 9ος
  100ΠΡ 1’22’’71 8ος
  200ΠΡ 2’57’’19 6ος
Αντωνόπουλος Αθανάσιος (2001) 50ΕΛ 29’’31 18ος
  100ΕΛ 1’04’’70 14ος
  400ΕΛ 4’54’’71 4ος
  50ΥΠ 34’’21 5ος
Δημόπουλος Παναγιώτης (2003) 50ΕΛ 34’’90 35ος
  50ΠΡ 57’’41 19ος
Κουτσιούκος Δημήτριος (2004) 50ΕΛ 37’’54 41ος
  100ΕΛ 1’19’’33 33ος
  800ΕΛ 11’55’’51 2ος
Χρυσομάλλης Μάριος – Παναγιώτης (2004) 100ΕΛ 1’04’’29 12ος
  50ΠΕΤ 30’’98 9ος
  100ΠΕΤ 1’14’’16 5ος
  200ΠΕΤ 2’43’’74 4ος
  200ΜΑ 2’41’’03 7ος
Χάππας Παναγιώτης (2003) 50ΠΡ 35’’65 6ος
  100ΠΡ 1’20’’27 7ος
  200ΠΡ 2’51’’78 4ος
  200ΜΑ 2’35’’40 5ος
       
ΚΟΡΙΤΣΙΑ      
Λουκαρέα Σταυρούλα (2001) 50ΕΛ 28’’94
  100ΕΛ 1’05’’20
  400ΕΛ 5’09’’26
  50ΥΠ 32’’56
  100ΥΠ 1’12’’33
  200ΥΠ 2’37’’62
Σκιαδοπούλου Όλγα (2002) 50ΕΛ 29’’17
  200ΕΛ 2’23’’53
  50ΠΕΤ 31’’01
  200ΠΡ 3’01’’81
  200ΜΑ 2’36’’42
  400ΜΑ 5’41’’15
Σκιαδοπούλου Ειρήνη (2000) 50ΕΛ 30’’14
  200ΕΛ 2’23’’52
  400ΕΛ 5’30’’16
  50ΠΡ 40’’60
  100ΠΡ 1’27’’02
Πετρέα Αποστολίνα (2004) 50ΕΛ 33’’23 18η
  100ΕΛ 1’18’’35 12η
  200ΕΛ 2’52’’09
  50ΥΠ 40’’60 11η
  100ΥΠ 1’26’’74 10η
Ελεφάντη Αικατερίνη – Μαρία (2002) 50ΕΛ 34’’80 26η
  200ΕΛ 2’42’’73
  50ΠΡ 42’’76 10η
  100ΠΡ 1’36’’68 12η
Καντζηλιέρη Ευαγγελία (2004) 50ΕΛ 36’’18 29η
  100ΕΛ 1’19’’09 14η
  200ΕΛ 2’48’’33
  400ΕΛ 5’52’’88
  50ΠΕΤ 44’’74 13η
Οικονομοπούλου Βασιλική (2004) 50ΕΛ 36’’58 31η
  100ΕΛ 1’23’’19 17η
  200ΕΛ 3’00’’92 10η
  100ΥΠ 1’37’’49 13η
Γκότση Ευαγγελία (2004) 50ΕΛ 38’’88 35η
  100ΕΛ 1’25’’14 21η
  200ΕΛ 2’58’’40
  50ΥΠ 45’’42 17η
  100ΥΠ 1’38’’04 14η
Γκότση Παναγιώτα (2003) 50ΕΛ 39’’93 36η
  100ΕΛ 1’24’’78 20η
  50ΠΡ 52’’69 19η
  100ΠΡ 1’54’’68 14η
Κανουλά Ρεβέκα (2004) 100ΕΛ 1’23’’70 18η
  200ΕΛ 3’06’’89 11η
  100ΥΠ 1’33’’19 11η
  50ΠΕΤ 43’’01 12η
  50ΠΡ 48’’18 16η




 

 

Κατηγορία Σπορ

Με απόλυτη επιτυχία διεξήχθη το 5ο Κύπελλο Εθελοντή Δότη Μυελού των Οστών χθες στην πόλη μας, που διοργανώθηκε από το Αρχέγονο Κύτταρο Αίματος (σύλλογος εθελοντών δοτών Καλαμάτας) και το Κέντρο εθελοντών δοτών μυελού των οστών του Πανεπιστημίου Πατρών, με συνδιοργανωτές τον Ναυτικό Όμιλο Καλαμάτας και τον Σύλλογο Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας.

Με σύνθημα της διοργάνωσης: «Δώρισε την ευκαιρία για ζωή - Γίνε εθελοντής δότης μυελού των οστών και κάνε τη λευχαιμία παρελθόν. Η εθελοντική δωρεά μυελού των οστών δεν είναι φιλανθρωπία αλλά μια έμπρακτη έκφραση κοινωνικής αλληλεγγύης», περισσότεροι από 230 αθλητές-τριες συμμετείχαν στα 5000 δρόμου, 500, 1000 και 3000 μέτρα κολύμβησης και στήριξαν τους διοργανωτές.

Στην διοργάνωση βραβεύτηκε μια από τις κορυφαίες κολυμβήτριες που έχει αναδείξει η χώρα μας, η Μαριάννα Λυμπερτά η οποία έχει συμμετάσχει σε 4 Ολυμπιάδες, είναι η κάτοχος των περισσότερων Πανελλήνιων τίτλων στην κολύμβηση και αποσύρθηκε φέτος από την ενεργό δράση.

Μαζί της τιμήθηκαν επίσης οι πρωταθλητές Γιάννης Καρπουζλής, Μάρθα Μάτσα, οι πρώην κολυμβητές του ΝΟΚ Κώστας Κοντόπουλος και Δημήτρης Σταματίου, ο Βαγγέλης Αϊβαλιώτης, ο Χρήστος Ράπτης και η Σταυρούλα Σινάνου.

Ο αγώνας τέλεσε υπό την αιγίδα του Εθνικού Οργανισμού Μεταμοσχεύσεων και γίνεται με την υποστήριξη της Περιφέρειας Πελοποννήσου- Περιφερειακής Ενότητας Μεσσηνίας, του Δήμου Καλαμάτας και του συλλόγου ατόμων με εμπειρία καρκίνου Καλαμάτας «Ξαναρχί-ΖΩ».

Οι αγώνες διεξήχθησαν στην παραλία μπροστά στο Elite City Resort και το βράδυ της ίδιας ημέρας, στις εγκαταστάσεις του ΝΟΚ, έλαβε χώρα μουσική βραδιά και απηύθυναν χαιρετισμούς στο κοινό οι Ιωάννης Αδαμόπουλος (Δ/ντής Αιματολογικού Τμήματος Γ.Ν.Καλαμάτας), Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Μεσσηνίας κ.κ. Χρυσόστομος, Ελένη Αλειφέρη (Αντιπεριφερειάρχης Μεσσηνίας) και Παναγιώτης Νίκας (Δήμαρχος Καλαμάτας).

Επίσης, ενημερωτική ομιλία για την δωρεά οργάνων απηύθυνε ο Πρόεδρος του Εθνικού Οργανισμού Μεταμοσχεύσεων Ανδρέας Καραμπίνης και για την δωρεά μυελού των οστών ο Δ/της Μονάδος Μεταμόσχευσης Πανεπιστημίου Πατρών, Αλέξανδρος Σπυριδωνίδης.
Ας δούμε παρακάτω τους πρωτεύσαντες ανά κατηγορία και άθλημα:

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Οι νικητές των 500 μέτρων
Στα 500 μέτρα, οι νικητές ανά κατηγορία ήταν οι Θανάσης Παπαμανωλόπουλος (Αγόρια έως 17 ετών), Εριέττα Παπαμανωλοπούλου (Γυναίκες 18-29 ετών), Νίκος Λιμπερτάς (Άνδρες 30-39 ετών), Παναγιώτα Τσατσάκη (Γυναίκες 30-39 ετών), Αποστολίνα Πετρέα (Κορίτσια έως 17 ετών), Μιχάλης Αντωνόπουλος (Άνδρες 40 ετών και άνω), Ευγενία Μαυροειδή (Γυναίκες 40 ετών και άνω) και Φώτης Δικαίος (Άνδρες 18-29 ετών),

Οι νικητές των 1000 μέτρων

Όσο για τα 1000 μέτρα, ο Βασίλης Τσάκαλης ήρθε πρώτος στην γενική κατάταξη και στην κατηγορία Αγόρια έως 17 ετών και η Όλγα Σκιαδοπούλου σε αυτήν των Κοριτσιών έως 17 ετών.
Ο Δημήτρης Αγγουράς ήταν πρώτος στην κατηγορία Άνδρες 18 έως 29 ετών, ο Χρήστος Χαραλαμπάκης στους Άνδρες άνω των 40 ετών και ο Ευάγγελος Λαγωνικάκος στην κατηγορία Άνδρες 30 έως 39 ετών.
Η Παναγιώτα Ορφανού ήρθε 1η στις Γυναίκες 30-39 ετών και η Σοφία Κονταξάκη στις Γυναίκες 40 ετών και άνω.

Οι νικητές των 3000 μέτρων

Οι …γενναίοι των αγώνων, που πραγματοποίησαν 6 στροφές! Ο Λάμπρος Γκουντουμής τερμάτισε 1ος στην γενική κατάταξη και στα αγόρια έως 17 ετών, ενώ ο Ηλίας Αθανασόπουλος πήρε την πρώτη θέση ανάμεσα στους Άνδρες 18-29 ετών.
Η Σταυρούλα Λουκαρέα βγήκε πρώτη στις γυναίκες και στα Κορίτσια έως 17 ετών, ενώ η Κατερίνα Κονταργύρη τερμάτισε στην 1η θέση στις Γυναίκες 30-39 ετών.
Ο Νίκος Τζοβάρας πήρε την πρώτη θέση στους Άνδρες 40 ετών και άνω και Λάμπρος Γκιούλος στους Άνδρες 30-39 ετών, την Σάσα Συλλαιδοπούλου να πρωτεύει στην κατηγορία Γυναίκες 40 ετών και άνω.

ΔΡΟΜΟΣ 5000 ΜΕΤΡΩΝ

Πρώτος στην γενική κατάταξη και στους άνδρες τερμάτισε ο Νίκος Πονηρέας, με τον Αριστόδημο Κεφαλά 2ο στις ίδιες κατηγορίες και τον Δημήτρη Ρούτση 3ο.
Όσο για τις γυναίκες, η Ελένη Εξερτζόγλου ήρθε 1η και ακολούθησαν οι Ευθυμία Αλέξη και Αλίκη Ταβουλάρη.

Παρακάτω σας επισυνάπτουμε τα αναλυτικά αποτελέσματα των αγώνων:

Κατηγορία Σπορ
Σελίδα 1 από 7
Top