Εράνη Φιλιατρών και Πανιώνιος συνέχισαν το νικηφόρο σερί τους στο 13ο πρωτάθλημα Παλαιμάχων της ΕΠΣΜ καθώς ξεκίνησαν με τρίποντο και τα πλει οφ στον όμιλο που θα βγάλει τον φετινό πρωταθλητή.

Η Εράνη πέτυχε το σκορ της ημέρας καθώς επιβλήθηκε 0-6 των παλαιμάχων ΠΑΟΚ/Ασπροχώματος ενώ ο Πανιώνιος υποχρέωσε τον
Εθνικό Μελιγαλά στην πρώτη του ήττα στην σεζόν.

Το ματς στο “Γ. Λουκάρεας” ήταν αμφίρροπο στην μεγαλύτερη διάρκειά του και οι κυανέρυθροι επιβλήθηκαν με 3-0 χάρη σε τέρματα που σημείωσαν οι Γεωργακόπουλος (κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Καλόμαλου), Καλόμαλος (άψογη αντεπίθεση με μπαλιά Πολίμου και ασίστ Αντωνόπουλου) και Πολίμος.

Πανιώνιος: Πετρομανιάτης, Παπανικολάου, Σιαφάκας, Γεωργακόπουλος, Καλόμαλος, Μούργος, Βρυώνης, Σοφτης, Ζουζούνης, Πολίμος, Αντωνόπουλος (11άδα), Χιώτης, Παπαδόπουλος, Κουμουνδούρος, Αθανασάκης, Φασουλής, Καμαρινάκης

Εθνικός Μελιγαλά: Νικητόπουλος, Ηλιόπουλος, Στασινόπουλος, Τσουκαλάς, Περδίος, Καμπούκος, Βούτσας, Στούκας, Παπαδόπουλος, Στρατικόπουλος, Χαραλαμπόπουλος (11άδα), Πετρόπουλος, Μπούρας, Παρασκευάς, Βλαχόπουλος, Καλογερόπουλος, Γιαννόπουλος, Δημητρακόπουλος

Στο τρίτο ματς για τον όμιλο του πρωταθλητή, ο Απόλλωνας επιβλήθηκε με 3-1 των Γαργαλιάνων.

Στον όμιλο για την θέσεις 7-15 το πιο αμφίρροπο ματς έγινε στο “Γ. Λουκαρέας” μεταξύ της Ομόνοιας και των Πράσινων Πουλιών το οποίο έληξε ισόπαλο 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Φράγκο αλλά λίγο πριν το τέλος ο Καραφλός διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ομόνοια: Μπάμπης, Διονυσόπουλος, Βαρελάς, Μαντούκας, Καλογερόπουλος, Πίκουλας, Κομπότης, Ντανταβασίλης, Μπουραντώνης, Κωστόπουλος Δ., Κωστόπουλος Α. (11άδα), Πόταρης, Φράγκος

Πράσινα Πουλιά: Αλευράς, Καραφλός, Τσαούσης, Κοντός, Κούτρης, Πατικόπουλος, Γκούζος, Κυριακόπουλος, Κάππος, Παλαμάρας, Κουτσαντώνης (11άδα), Μπαστακός, Γκούζος Ι., Βαμβακάς



Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της πρεμιέρας του πλέι οφ

Θέσεις 1-6 (1η αγωνιστική)

ΠΑΟΚ/Ασπρόχωμα - Εράνη Φιλιατρών 0-6

Απόλλων Καλαμάτας - Παλαίμαχοι Γαργαλιάνων 3-1

Πανιώνιος Καλ/τας - Εθνικός Μελιγαλά 3-0


Θ
έσεις 7-15 (1η αγωνιστική)

Ομόνοια - Πράσινα Πουλιά 1-1

Παλαίμαχοι Πύλου - Α.Ε. Λογγάς 3-0

Πάμισος Μεσσήνης - Θύελλα Παραλίας 3-0

Ατρόμητος Πλατύ – Μεσσηνιακός 1-4


Δείτε στην gallery που ακολουθεί στιγμιότυπα από τις αναμετρήσεις Ομόνοια - Πράσινα Πουλιά και Πανιώνιος – Εθνικός Μελ.

 

Κατηγορία ΕΠΣ Μεσσηνίας

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές στο πρωτάθλημα Παλαιμάχων και το προπαιδικό έχουν ως εξής:

13o Πρωτάθλημα Παλαιμάχων

1oς όμιλος (5η αγωνιστική)

Εράνη Φιλιατρών - ΑΕ Λογγάς

Φιλιατρών Δευτέρα 08/05/17 18:00
Νιάρχος Γ., Ρηγόπουλος Η., Βανικιώτης Γ.

Παλαίμαχοι Πύλου - ΑΟ Μεθώνης
Πύλου Δευτέρα 08/05/17 18:00
Ζαρακοβίτης Ε., Τζεμαλάϊ Ε., Μιχαλόπουλος Α.

2oς όμιλος (5η αγωνιστική)

Ατρόμητος Πλατύ - Εθνικός Μελιγαλά  
Σπερχογείας "Πέτρος Γεωργανάς" Δευτέρα 08/05/17 18:00
Γιαννέτσος Ι., Παναγιωτόπουλος Ε., Τσακόπουλος Δ.

Ομόνοια – Παλαίμαχοι ΠΑΟΚ/Ασπρόχωμα
"Γ. Λουκαρέας" Δευτέρα 08/05/17 18:30
Κοσάρης Ν., Παπαϊωάννου Α., Κομπιλίρης Π.

3oς όμιλος (5η αγωνιστική)

Πανιώνιος Καλ/τας - Απόλλων Καλαμάτας  
Δημ. ΚΤΕΛ "Γ. Λουκαρέας" Δευτέρα 08/05/17 17:00
Πλακογιάννης Δ., Κομπιλίρης Π., Ρουμελιώτης Γ.

Θύελλα Παραλίας - Μεσσηνιακός
ΕΠΣΜ Δευτέρα 08/05/17 18:00
Μανωλόπουλος Π., Τσαούση Ε., Μαλαπάνη Σ.

Προπαιδικό πρωτάθλημα

1ος όμιλος (9η αγωνιστική)

Αίαντας Καλ/τας - ΑΟ Πατίστα
Δημοτικό "Παν. Μπαχράμης” Σάββατο 06/05/17 09:30: Κομπιλίρης π.

Καλαμάτα - Εράνη Φιλιατρών
ΕΠΣΜ Σάββατο 06/05/17 12:00 Βασιλοπούλου Π.

2ος ομιλος (9η αγωνιστική)

Ολυμπιακός Ανάληψης - Ηρακλής Καλαμάτας  
Μεσσήνης Σάββατο 06/05/17 12:00 Τσακόπουλος Δ.

Απόλλων Πεταλιδίου - Ολυμπιακός Καλαμάτας
Πεταλιδίου Σάββατο 06/05/17 12:00 Γιαννέτσος Ι.

3ος όμιλος (9η αγωνιστική)

ΑΟ Δωρίου - ΑΕ Αβίας  
Δωρίου Σάββατο 06/05/17 12:00 Αντωνόπουλος Κ.

ΑΟ Διαβολιτσίου - Απόλλων Καλαμάτας
Διαβολιτσίου Σάββατο 06/05/17 12:00 Ρέκκας Η.

4ος όμιλος (9η αγωνιστική)

ΑΣ Δαναός – ΑΣ Πανθουριακός
Αθλητικό κέντρο ΕΠΣΜ Σάββατο 06/05/17 10:00 Μιχαλόπουλος Γ.

Νέος Άρις - ΑΟ Ομόνοια
Άριος Σάββατο 06/05/17 12:00 Ρηγόπουλος Η.

5ος όμιλος (9η αγωνιστική)

Παπαφλέσσας Χώρας – ΑΟ Μεθώνης  
Χώρας Σάββατο 06/05/17 12:00 Μιχαλόπουλος Α.

Τέλος Άγρας – ΑΟ Μιλτιάδης
Γαργαλιάνων Σάββατο 06/05/17 12:00 Καυκάς Α.


Κατηγορία ΕΠΣ Μεσσηνίας

Με πρωταγωνιστές τον Γιώργο Βαλτασάρο, ο οποίος σημείωσε χατ -τρικ και τον “μάγο”, κατά κόσμον Παναγιώτη Οικονόμου, ο Απόλλωνας Καλαμάτας επιβλήθηκε με 6-3 του Μεσσηνιακού στο μεγάλο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Παλαιμάχων.

Ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ με τον Βαλτασάρο μόλις στο 5’ αλλά ο κορυφαίος του Μεσσηνιακού Βαγγέλης Κολοκάθης έφερε το ματς στα ίσα στο 15’.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και πήραν εκ νέου το προβάδισμα μετά από δυο λεπτά με τον ιδιαίτερα δραστήριο Ζέππο αλλά ο Φωτόπουλος ισοφάρισε και πάλι σε 2-2 στο 25’. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Βαλτασάρο να νικάει για δεύτερη φορά τον Αθανασόπουλο μετά από ασίστ του “μάγου” Οικονόμου (2-4).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Απόλλωνας διεύρυνε το προβάδισμα με τον Βασιλόπουλο (2-4) και τον Οικονόμου (2-5), ο Κολοκάθης μείωσε προσωρινά σε 3-5 αλλά ο Βαλτασάρος έγραψε το τελικό 3-6.

Μεσσηνιακός: Αθανασόπουλος, Κολοκάθης, Τσιγάρος, Μουστάκας, Φωτόπουλος, Μισέρος, Σακελλαρόπουλος, Πατρίκης, Κουτσαντώνης, Χριστόπουλος, Σολωμάκος (11άδα), Κατσίποδας, Πετρόγιαννης, Αράπης, Χαρίτος, Φύκουρας, Γεωργιόπουλος, Καλαντζής

Απόλλωνας Καλαμάτας: Κουτίβας, Λαμπρόπουλος, Λυγουρης, Ντάκουρης, Μπάλλας, Ζέππος, Λάζαρης, Οικονόμου, Βαλτασάρος, Μπαρμπίτσας, Βασιλόπουλος (11άδα), Γρηγορόπουλος, Λιναός, Θειακός, Ξυδιάς, Αθανασόπουλος.



Από τα υπόλοιπα αποτελέσματα ξεχώρισε η εντυπωσιακή νίκη της Εράνης (φωτο) η οποία συνεχίζει με το απόλυτο όπως και ο Πανιώνιος.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

1oς όμιλος
Α.Ο. Μεθώνης - Εράνη Φιλιατρών 1-7
Παλαίμαχοι Γαργαλιάνων - Παλαίμαχοι Πύλου 3-0

Βαθμολογία: Εράνη Φιλιατρών 9 (3 αγ.), Παλαίμαχοι Γαραγαλιάνων 9 (4 αγ.), Παλαίμαχοι Πύλου 3 (3 αγ.), ΑΟ Μεθώνης 0 (2 αγ.), ΑΕ Λογγάς 0 (2 αγ.)

2oς όμιλος
Παλαίμαχοι ΠΑΟΚ/Ασπρόχωμα - Ατρόμητος Πλατύ 4-0
Πάμισσος Μεσσήνης - Ομόνοια 4-1

Βαθμολογία: Πάμισος 7 (4 αγ.), Εθνικός Μελιγαλά 7 (3 αγ.), Παλαίμαχοι ΠΑΟΚ/ Ασπρόχωμα 6 (3 αγ.), Ομόνοια 3 (3 αγ.), Ατρόμητος Πλατύ 0 (3 αγ.)

3oς όμιλος
Πράσινα Πουλιά - Πανιώνιος Καλ/τας 0-2
Μεσσηνιακός Γ.Σ. - Απόλλων Καλαμάτας 3-6

Βαθμολογία: Πανιώνιος 9 (3 αγ.), Απόλλων Καλαμάτας 6 (2αγ.), Μεσσηνιακός 3 (3 αγ.), Πράσινα Πουλιά 3 (4αγ.), Θύελλα Παραλίας 0 (2 αγ.)



Κατηγορία ΕΠΣ Μεσσηνίας

Με τα τέσσερα από τα έξι ματς της 3ης αγωνιστικής συνεχίστηκε την Μεγ. Δευτέρα το 13ο πρωτάθλημα παλαιμάχων.

Στον 1ο όμιλο η Εράνη πέτυχε το 2 στα 2 υποχρεώνοντας τους Γαργαλιάνους στην πρώτη τους ήττα ενώ στον 2ο ο Εθνικός Μελιγαλά επιβλήθηκε 3-1 των Παλαιμάχων Ασπροχώματος/ΠΑΟΚ και συνεχίζει αήττητος. Τέλος, στον 3ο όμιλο τα Πράσινα Πουλιά έκαναν... σεφτέ επικρατώντας 3-1 της Θύελλας Παραλίας.

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες μετά την 3η αγωνιστική:

1oς όμιλος
Εράνη Φιλιατρών - Παλαίμαχοι Γαργαλιάνων 5-1
Α.Ε. Λογγάς - Α.Ο. Μεθώνης Λογγάς (Αναβλήθηκε)
Βαθμολογία: Εράνη 6 (2 αγ.), Γαργαλιάνοι 6, Πύλος 3, Μεθώνη 0 (1 αγ.), Λογγάς 0 (2 αγ.)

2oς όμιλος
Ατρόμητος Πλατύ - Πάμισος Μεσσήνης 0-5
Εθνικός Μελιγαλά - Παλαίμαχοι ΠΑΟΚ/Ασπρόχωμα 3-1
Βαθμολογία: Εθνικός Μελ. 7, Πάμισος 4, ΠΑΟΚ/Ασπρόχωμα 3 (2 αγ.), Ομόνοια 3 (2 αγ.), Ατρόμητος Πλατύ 0 (2 αγ.)

3oς όμιλος
Θύελλα Παραλίας - Πράσινα Πουλιά 2-4
Βαθμολογία: Πανιώνιος 6 (2αγ.), Μεσσηνιακός 3 (2αγ.), Απόλλων Καλ. 3 (1 αγ.), Πράσινα Πουλιά 3, Θύελλα Παρ. 0 (2 αγ.)

Κατηγορία ΕΠΣ Μεσσηνίας

Με τέσσερα ματς συνεχίζεται την Μεγάλη Δευτέρα (10/4) το 13ο πρωτάθλημα παλαιμάχων.

Στον 1ο όμιλο υπάρχει το ντέρμπι της Εράνης με τους Γαργαλιάνους, στον 2ο ο αήττητος Εθνικός Μελιγαλά υποδέχεται την ομάδα που συγκροτούν ΠΑΟΚ/Ασπρόχωμα και στον 3ο Θύελλα Παραλίας και Πράσινα Πουλιά θα ψάξουν τους πρώτους τους πόντους.

Τα παιχνίδια είναι στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής και το πρόγραμμα έχει ως εξής:

1oς όμιλος
Εράνη Φιλιατρών - Παλαίμαχοι Γαργαλιάνων (Φιλιατρών, Δευτέρα 10/04/17 17:00, Γεωργιόπουλος Γ., Αντωνόπουλος Κ., Ρηγόπουλος Η.)
Α.Ε. Λογγάς - Α.Ο. Μεθώνης Λογγάς (Αναβλήθηκε)
Βαθμολογία: Γαργαλιάνοι 6. Εράνη 3 (1 αγ.), Πύλος 3, Μεθώνη 0 (1 αγ.), Λογγά 0

2oς όμιλος
Ατρόμητος Πλατύ - Πάμισσος Μεσσήνης (Μεσσήνης Δευτέρα 10/04/17 17:00, Γιαννέτσος Ι., Τσακόπουλος Δ., Παναγιωτόπουλος Ε.)
Εθνικός Μελιγαλά - Παλαίμαχοι ΠΑΟΚ/Ασπρόχωμα (Μελιγαλά Δευτέρα 10/04/17 17:00 Ζαρακοβίτης Ε., Ρέκκας Η., Τσούκαλη Α.)
Βαθμολογία: Εθνικός Μελ. 4, ΠΑΟΚ/Ασπρόχωμα 3 (1 αγ.), Ομόνοια 3, Πάμισος 1, Ατρόμητος Πλατύ 0 (1 αγ.)

3oς όμιλος
Θύελλα Παραλίας - Πράσινα Πουλιά (Δημ. "Γ. Λουκαρέας" Δευτέρα 10/04/17 17:00, Μανωλόπουλος Π., Βασιλοπούλου Π., Μαλαπάνη Σ.)
Βαθμολογία: Πανιώνιος 6, Μεσσηνιακός 3, Απόλλων Καλ. 3 (1 αγ.), Θύελλα Παρ. 0 (1 αγ.), Πράσινα Πουλιά 0

Κατηγορία ΕΠΣ Μεσσηνίας

Γαργαλιάνοι, Ομόνοια και Εράνη Φιλιατρών σημείωσαν τις πιο ευρείες νίκες στην 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος παλαιμάχων της ΕΠΣΜ το οποίο συνεχίστηκε της Δευτέρα με 6 ματς στους τρεις ομίλους της πρώτης φάσης.

Οι παλαίμαχοι των Γαργαλιάνων προελαύνουν στον πρώτο όμιλο καθώς επιβλήθηκαν 7-0 του Λογγά και με 2 στις 2 νίκες και 10-0 τέρματα έχουν πάρει κεφάλι στην βαθμολογία. Πρώτο ματς και πρώτη νίκη για την Εράνη με 5-2 επι της Πύλου στην Μεθώνη.

Στον 2ο όμιλο, ο Εθνικός Μελιγαλά που είχε εντυπωσιάσει στην πρεμιέρα, έμεινε στο 0-0 με τον Πάμισο ενώ η Ομόνοια ήταν σαρωτική απέναντι στο Πλατύ και παρά το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου επιβλήθηκε με 6-1.

Για την Ομόνοια έπαιξαν οι Μανωλόπουλος, Γιαννόπουλος, Διονυσόπουλος, Βαρελας, Μαντούκας, Καλογερόπουλος, Μπάμπης, Πίκουλας, Ντανταβασίλης, Μαρινάκης, Κομπότης (11άδα), Αλάμαρας, Κωστόπουλος Δ., Φράγκος Δ., Τζανατάκος, Παναγιωτόπουλος, Κωστόπουλος Α., Πουρνάρας

Με τον Ατρόμητο Πλατύ αγωνίστηκαν οι Αγγελής, Μανεσιώτης, Καρούμπαλης, Μουλιάτος, Μπούρας, Κωνσταντόπουλος Ε., Μαυροειδής, Πολιτόπουλος, Κωνσταντόπουλος Δ., Ξυλας, Τσιγαρίδης (11άδα), Φράγκος, Ζαγαρέλος, Ταχταμπάς.

Στον 3ο όμιλο ο Πανιώνιος έκανε το 2 στα 2 ενώ ο πρωταθλητής Μεσσηνιακός μετά την ήττα της πρεμιέρας ξέσπασε στα Πράσινα Πουλιά με 7-1!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

1oς ΟΜΙΛΟΣ
ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΠΥΛΟΥ - ΕΡΑΝΗ ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ 2-5
Α.Ε. ΛΟΓΓΑΣ - ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ 0-7

Βαθμολογία: Γαργαλιάνοι 6. Εράνη 3 (1 αγ.), Πύλος 3, Μεθώνη 0 (1 αγ.), Λογγάς 0

2oς ΟΜΙΛΟΣ
ΠΑΜΙΣΣΟΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑ 0-0
Α.Ο. ΟΜΟΝΟΙΑ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΛΑΤΥ 6-1

Βαθμολογία: Εθνικός Μελ. 4, ΠΑΟΚ/Ασπρόχωμα 3 (1 αγ.), Ομόνοια 3, Πάμισος 1, Ατρόμητος Πλατύ 0 (1 αγ.)

3oς ΟΜΙΛΟΣ
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΚΑΛ/ΤΑΣ - ΘΥΕΛΛΑ ΠΑΡΑΛΙΑΣ 4-2
ΠΡΑΣΙΝΑ ΠΟΥΛΙΑ - ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ Γ.Σ. 1-7

Βαθμολογία: Πανιώνιος 6, Μεσσηνιακός 3, Απόλλων Καλ. 3 (1 αγ.), Θύελλα Παρ. 0 (1 αγ.), Πράσινα Πουλιά 0


Κατηγορία ΕΠΣ Μεσσηνίας
Σελίδα 1 από 3
Top