Ακρίτας Κορώνης – Εράνη Φιλιατρών 1-2: Στα προημιτελικά με επεισοδιακό τρόπο

Η Εράνη Φιλιατρών τα... χρειάστηκε, ωστόσο κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Ακρίτα στην Κορώνη με 2-1, χάρη σε γκολ του Παπαγεωργίου στο 80’ και να πάρει την πρόκριση για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Μεσσηνίας, εκεί όπου θα υποδεχθεί σε νοκ-άουτ παιχνίδι τον Πάμισο Μεσσήνης.

Ο αγώνας πάντως σημαδεύτηκε από τέσσερις αποβολές, δύο για κάθε ομάδα. Συγκεκριμένα στο 65′ αποβλήθηκε ο Ι. Κουτσουμπός με απευθείας κόκκινη και ο Δημητρακόπουλος με δεύτερη κίτρινη, μετά από διαπληκτισμό.

Στο 82′ την άγουσα για τα αποδυτήρια πήραν ο Παπαγεωργίου, που κάτι φέρεται να είπε αμέσως μετά την επίτευξη του 1-2 και ο Δ. Κουτσουμπός για έντονη διαμαρτυρία προς την β’ βοηθό, Τσουκάλη.

Στο αμιγώς αγωνιστικό μέρος, μόλις στην πρώτη φάση του παιχνιδιού ο Δημητρακόπουλος με σουτ “σημάδεψε” το αριστερό δοκάρι του Βαρβεράκη.

Στο 12’ ο ίδιος παίκτης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Τσουκάτο, ο κ. Ρέκκας υπέδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Μπεγέτης ευστόχησε για το 0-1.

Πέντε λεπτά πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Μουτζούρης εκμεταλλεύτηκε λάθος της Φιλιατρινής άμυνας και με σουτ “έγραψε” το 1-1.

Στο 80’ μετά από κόρνερ του Μπεγέτη, ο Πέππας πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με προβολή την έστειλε στα δίχτυα του Βαρβεράκη για το τελικό όπως αποδείχτηκε 1-2.

Διαιτητές: Ρέκκας (Ζαρακοβίτης-Τσουκάλη)

ΑΚΡΙΤΑΣ ΚΟΡΩΝΗΣ (Νίκος Σαββίδης): Βαρβεράκης, Παναγιωτόπουλος, Τσάνι, Μαθιόπουλος, Μάραντος, Μουτζούρης, Κρητικάκης (60′ Σταμάτης), Δ. Κουτσουμπός, Π. Κουτσούμπος, Τσουκάτος, Χοτζόλλι.

ΕΡΑΝΗ ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ (Κώστας Λυμπερόπουλος): Σ. Λυμπερόπουλος, Παπαγεωργίου, Μπεγέτης, Χρονόπουλος (60′ Σταματόπουλος, 88′ Οικονομόπουλος), Δημητρακόπουλος, Φουντάς (30′ λ.τρ Νικολακόπουλος) (88′ Στριμπάκος), Μπακούρος, Μπουρδέκας, Αριδάς, Πέππας, Βλαχόπουλος.