Α.Σ. Πανθουριακός – Π.Α.Ο. Καλού Νερού 5-1: Με “καυτό” Μουλιατο-γκόλ! (φώτο)

Την πρόκριση στους “4” του Κυπέλλου Μεσσηνίας για τρίτη σερί σεζόν, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του “ζευγαριού” Καλαμάτα – Τσικλητήρας Πύλου σε διπλά παιχνίδια, εξασφάλισε ο Α.Σ. Πανθουριακός, που “συνέτριψε” πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 5-1, την ευχάριστη... έκπληξη του θεσμού, Π.Α.Ο. Καλού Νερού, στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Γιώργου Αργυρόπουλου ήταν ο Γιώργος Μουλιάτος, ο οποίος πέρασε αλλαγή στο ημίχρονο και μέσα σε μισή ώρα πέτυχε “χατ-τρικ” (54’, 56’, 84’), ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Δημήτρης Κουρούπης που σκόραρε δις (68’, 88’).

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι ανέλαβαν από νωρίς την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως όπως αποδείχθηκε είχαν ανούσια κατοχή της μπάλας, αφού δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν... ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα καταγράφηκε στο 35’, όταν ο Χρ. Τρίψας με κεφαλιά προς τα πίσω τροφοδότησε τον Βυζά, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Γιώργος Αργυρόπουλος πέρασε τους Μουλιάτο και Κ. Αργυρόπουλο, αντί των Βυζά και Δρογγίτη, φρεσκάροντας έτσι, το δεξί “φτερό” και τα χαφ και οι δυο τους χρειάστηκαν μόλις εννιά λεπτά για να συνεργαστούν και να ανοίξουν το σκορ.

Νωρίτερα, πάντως και συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό, μια στιγμή αδράνειας που είχε πρωταγωνιστές τους Κλουβάτο και Κ. Αργυρόπουλο, λίγο έλειψε να στοιχίσει στις “κουκουβάγιες”, όταν ο Δεμπεγιώτης βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά αντί να πλασάρει, προτίμησε να σιγουρέψει το γκολ δίνοντας στον Μητρόπουλο, αλλά η πάσα του ήταν λίγο πιο δυνατή απ’ ότι έπρεπε και η μπάλα έφυγε άουτ.

Και αφού δεν έγινε το 0-1, ήρθε στο 54’ το 1-0 με τον Μουλιάτο να δέχεται την κάθετη πάσα από τον Κ. Αργυρόπουλο, να ευνοείται από την κόντρα με τον Σταυρόπουλο που έκανε έξοδο και να πλασάρει εύστοχα στην ανυπεράσπιστη εστία.

Το τέρμα αυτό... έκοψε τα πόδια των παικτών του Π.Α.Ο. Καλού Νερού, που πριν προλάβουν να συνέλθουν από την “ψυχρολουσία”, δέχθηκαν και δεύτερο γκολ από τον Μουλιάτο δύο λεπτά αργότερα και εκεί ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι.

Ο Μουστάκας έκανε ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο 20χρονος βραχύσωμος εξτρέμ πρόλαβε την έξοδο του Σταυρόπουλου και με εξαιρετικό ψηλοκρεμαστό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (2-0).

Στο 59’ o Κουρούπης έκανε υπέροχη ατομική προσπάθεια, μπήκε μέσα στην περιοχή από τα αριστερά και “έκοψε” την μπάλα στην μικρή περιοχή για τον Χρ. Τρίψα, που πλάσαρε με τη μία, όμως ο Σταυρόπουλος έδιωξε με υπερένταση.

Στο 61’ οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Ο Χρ. Τρίψας με κάθετη πάσα έβγαλε τον Κουρούπη μόνο του απέναντι στον Σταυρόπουλο, που όμως καθυστέρησε χαρακτηριστικά να πλασάρει, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον Γαλάνη να διώξει σε κόρνερ με... ηρωικό τάκλιν.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, από λάθος διώξιμο του Παναγούλια, η μπάλα έφτασε στον Χρ. Τρίψα, ο οποίος πλάσαρε με τη μία, όμως και πάλι ο Γαλάνης ως “από μηχανής θεός”, έβαλε σωτήρια την προβολή και έσωσε την εστία της ομάδας του από βέβαιη παραβίαση.

Στο 68’ ο Πανθουριακός κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Παναγούλια από προσπάθεια του Κουρούπη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο πρωταγωνιστής της φάσης, ο οποίος δεν λάθεψε από την “άσπρη βούλα” και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Το επιθετικό κρεσέντο των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά. Στο 70’ ο Μουστάκας “έστρωσε” στον Κ. Αργυρόπουλο, που σούταρε αμέσως αρκετά έξω από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο 71’ ο Σταυρόπουλος απομάκρυνε με υπερένταση το σουτ του Πανταζή, ενώ στο 79’ ο τερματοφύλακας του Π.Α.Ο. Καλού Νερού εκτινάχθηκε και με δυσκολία έδιωξε σε κόρνερ με το ένα χέρι το σουτ του Μουλιάτου.

Στο 82’ ο Μουλιάτος με ωραία προσωπική ενέργεια βγήκε απέναντι από τον Σταυρόπουλο, τον απέφυγε, αλλά το πλασέ που επιχείρησε από πλάγια θέση σταμάτησε στο δεξί δοκάρι. Εν συνεχεία η μπάλα έφτασε στον Πανταζή, ο οποίος δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στην αμέσως επόμενη φάση οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 3-1, όταν ο Σταυρόπουλος έκανε το δυνατό βολέ, Σεφεράσι και Καλλιντέρης δεν συνεννοήθηκαν σωστά και ο Κορακοβούνης... τρύπωσε ανάμεσά τους και “τσίμπησε” την μπάλα πάνω από το σώμα του πορτιέρο του Πανθουριακού.

Οι γηπεδούχοι, πάντως, στο 84’ πήραν και πάλι διαφορά τριών τερμάτων, όταν ο Μουστάκας με ωραία μεταβίβαση έβγαλε τετ α τετ τον Μουλιάτο, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα για το 4-1.

Στο 88’ ο Λαχανάς ταλαιπώρησε από τα αριστερά τον Ι. Τρίψα και έβγαλε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Κουτσούλης με κεφαλιά-πάσα βρήκε τον Κορακοβούνη, που με νέα κεφαλιά ανάγκασε τον Καλλιντέρη να πέσει και να μπλοκάρει εντυπωσιακά.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Δημητρακόπουλος ήταν αυτός που “σέρβιρε”… έτοιμο γκολ στον Κουρούπη, ο οποίος με ωραία προσποίηση “άδειασε” τον Σταυρόπουλο και προ κενής εστίας διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Κίτρινες: 31’ Χ. Τρίψας, 44’ Κλουβάτος, 81’ Κ. Αργυρόπουλος / 45’+1’ Κ. Λαμπρόπουλος, Γαλάνης

Α.Σ. ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ (Γιώργος Αργυρόπουλος): Καλλιντέρης, Ι. Τρίψας, Τριανταφυλλάκης, Οδεμισιώτης, Κλουβάτος (72’ Σεφεράσι), Δρογγίτης (46’ Αργυρόπουλος), Βυζάς (46’ Μουλιάτος), Χ. Τρίψας (65’ Δημητρακόπουλος), Μουστάκας, Πανταζής, Κουρούπης.

Π.Α.Ο. ΚΑΛΟΥ ΝΕΡΟΥ (Σάκης Διονυσόπουλος): Σταυρόπουλος, Κ. Λαμπρόπουλος (63’ Μιχαλακόπουλος), Γ. Βλάμης, Γαλάνης, Παναγούλιας, Κορμπής, Ντέρκα, Δεμπεγιώτης (83’ Μαρίνης), Λ. Διονυσόπουλος (75’ Λαχανάς), Κορακοβούνης, Μητρόπουλος (81’ Κουτσούλης).

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μάριος Καρβούνης, με βοηθούς την Σταματία Τσαούση και τον Δημήτρη Ταβουλαρέα.