Εράνη Φιλιατρών – Πάμισος Μεσσήνης 2-3: Στους “4” με ανατροπή-έπος!

Πρόκριση από αυτές που... γράφουν ιστορία πέτυχε ο Πάμισος Μεσσήνης. Οι “Νησιώτες” παρότι βρέθηκαν να χάνουν 2-0 στο ημίχρονο από την Εράνη στα Φιλιατρά, κατάφεραν να κάνουν μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές στον θεσμό του Κυπέλλου Μεσσηνίας και να πάρουν την πρόκριση στους “4” της διοργάνωσης, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τον Απόλλωνα Καλαμάτας σε διπλά ματς.

Η ομάδα του Αλέξη Μαντζούνη απέδειξε πως διαθέτει τον χαρακτήρα και το “μέταλλο” του νικητή, αφού παρά τις απουσίες των Ηλιόπουλου, Μπίσσα, Κάνιστρα και Καραπετυάν, σε συνδυασμό με το γεγονός πως δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, δεν παράτησε το ματς και στο τέλος επιβραβεύτηκε, όπως ακριβώς έκανε και στους Γαργαλιάνους πριν από μια εβδομάδα, κόντρα στον Τέλλο Άγρα.
Αντίθετα, το σύνολο του Κώστα Λυμπερόπουλου έδειξε... αυτοκτονικές τάσεις στο δεύτερο μέρος και “γκρέμισε” ότι... έχτισε με κόπο στο πρώτο, καθώς και τα τρία γκολ προήλθαν από την αμυντική της αδράνεια.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και “προειδοποίησαν” αρχικά στο 9’ με το πλασέ του Βλαχόπουλου να καταλήγει στο δοκάρι και τρία λεπτά μετά πήραν το προβάδισμα με σουτ του ίδιου παίκτη.
Στο 19’ ο Ψηλοπαναγιώτης υπέδειξε πέναλτι για χέρι του Δαραμάρα μέσα στην περιοχή και ο Μπεγέτης που ανέλαβε την εκτέλεση διπλασίασε τα τέρματα για την Εράνη.

Στο 65’ ήταν η σειρά του Παμίσου να κερδίσει πέναλτι σε χέρι του Μπουρδέκα και ο Δαραμάρας από την “άσπρη βούλα” και παρά την προσπάθεια του Λυμπερόπουλου, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Στο 84’ από φάουλ του Παπαδόπουλου, ο Βέλλης με “καρφωτή” κεφαλιά έκανε το 2-2 και ενώ όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση, η εκτελεστική δεινότητα του Λαθύρη “μίλησε” για ακόμη μία φορά.
Ο “δαιμόνιος” επιθετικός αξιοποίησε ιδανικά βαθιά μπαλιά του Μωράκη και με ψηλοκρεμαστό πλασέ νίκησε τον Λυμπερόπουλο, χαρίζοντας μια ανέλπιστη νίκη - πρόκριση στην ομάδα της Μεσσήνης (2-3).

Διαιτητές: Ψηλοπαναγιώτης (Γεωργαντάς-Σταυρόπουλος)

ΕΡΑΝΗ ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ (Κώστας Λυμπερόπουλος): Σ. Λυμπερόπουλος, Πέππας, Αριδάς, Σταματόπουλος (63′ Σπυρόπουλος), Χρονόπουλος (58′ Γιαννακόπουλος), Βλαχόπουλος, Νικολακόπουλος, Μπεγέτης, Στριμπάκος, Μπουρδέκας, Μπακούρος (λ. τρ. 75′ Χάρμπας)

ΠΑΜΙΣΟΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ (Αλέξης Μαντζούνης): Αντωνόπουλος, Αριστομενόπουλος, Μπαστακός, Μωράκης, Μπογκντάνι (37′ Μπερερής), Παπαδόπουλος, Λαθύρης, Δαραμάρας, Σταματελόπουλος, Βέλλης, Κατσιβαρδέας (46′ Φιλόπουλος).