Α.Ο. Σπερχογείας – Απόλλωνας Καλαμάτας 1-3: Έφτανε μισή ώρα στον “ιστορικό”

Μισή ώρα χρειάστηκε ο Απόλλωνας Καλαμάτας στο “Πέτρος Γεωργανάς” για να “καθαρίσει” την υπόθεση – πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Μεσσηνίας κόντρα στον Α.Ο. Σπερχογείας (3-1).

Στο διάστημα αυτό η ομάδα του Τάκη Σακελλαρόπουλου πέτυχε τρία γκολ, κάνοντας εύκολη τη “ζωή” της για τη συνέχεια.
Αντίπαλος του Απόλλωνα στους “4” του Κυπέλλου Μεσσηνίας θα είναι ο Πάμισος σε διπλά παιχνίδια, σε μια “μονομαχία”... τριφυλλοφόρων.

Μόλις στο 6ο λεπτό ο Γκελγκέρια με σουτ από πλάγια θέση αιφνιδίασε τον Τσούλο και άνοιξε το σκορ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Αλεξόπουλος με ωραία ατομική ενέργεια και συρτό σουτ μέσα από την περιοχή, διπλασίασε τα τέρματα του “ιστορικού”.

Στο 29’ Γκελγκέρια και Κακαλής συνδυάστηκαν υπέροχα, με τον δεύτερο να κάνει το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Μανωλόπουλος προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-3.
Οι “ταύροι” το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 50’ με πέναλτι που κέρδισε ο Μπούνας από τον Παπαδέα και μετέτρεψε σε γκολ ο Δωδεκάτος.

Διαιτητές: Νίκας (Τσοπανάκης-Γιαννέτσος)

Α.Ο. ΣΠΕΡΧΟΓΕΙΑΣ (Γιώργος Καλόμαλος): Τσούλος, Δημητρίου, Παπανικολόπουλος, Βεργόπουλος, Γ. Δωδεκάτος, Κορομηλάς (67’ Κάλλας), Μπούνας (84’ Παπαδημητρίου), Μπάλας, Μποντιώτης (46’ Καραχάλιος), Χριστόπουλος, Γιακουμής (89’ Κώστας).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Τάκης Σακελλαρόπουλος): Μπαχράμης, Κακαλής, Παπαδέας, Λαγωνικάκος, Περιβολάρης, Παλιατσέας (74’ Διονυσόπουλος), Τσουλάκος (90’+1’ Γαβράς), Μανωλόπουλος (62’ Μιχαλόπουλος), Αλεξόπουλος (85’ Πανταζής), Στραβάκος, Γκελγκέρια.