Μικτή Παίδων Μεσσηνίας - Μικτή Παίδων Ζακύνθου 8-0: Με “one man show” του Παπανικολόπουλου! (ΦΩΤΟ)

Με τον Γιώργο Παπανικόπουλο σε εξαιρετική μέρα, να βρίσκει 5 φορές δίχτυα, η Μικτή Παίδων Μεσσηνίας “σκόρπισε” με 8-0 την αντίστοιχη της Ζακύνθου και διπλασίασε τις νίκες της στον 9ο Όμιλο του Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων.

Οι Μεσσήνιοι μπήκαν απο την αρχή δυνατά και στο 9ο λεπτό έγινε το 1-0 με τον Μούζο να “σερβίρει” και τον Παπανικολόπουλο από κοντά να ανοίγει λογαριασμό.

Δέκα λεπτά αργότερα ο φορ του Αίαντα με ατομική προσπάθεια και διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, έκανε δύο τα προσωπικά του τέρματα, αλλά και των Μεσσήνιων.

Στο 43’ ο Ζήβας, που είχε περάσει αλλαγή στο ημίχρονο αντί του Β. Καψάσκη, σκόραρε άθελα του στα δίχτυα της ομάδας του, για να γίνει έτσι το 3-0, ενώ στο 50’ ο Φράγκος είχε σουτ στο δοκάρι.

Ο Παπανικολόπουλος έκανε “χατ-τρικ” στο 53’ για το 4-0 με κεφαλιά από φάουλ του Φράγκου και αφού η μπάλα βρήκε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 55’ ο Λάσκαρης με πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0.

Στο 60’ ο Παπανικολόπουλος με προσωπική ενέργεια σκόραρε για το 6-0 και στο 67’ ο Τσουμάνης του Πατίστα μετά από γύρισμα του Μπουρίκα για το 7-0.

Το τελικό 8-0 έγινε στο 79’ με το 5ο τέρμα του Παπανικολόπουλου στο ματς.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κουράκος, με βοηθούς τους Σαβούρα και Παναγιωτάκο, άπαντες της Λακωνίας.

ΜΙΚΤΗ ΠΑΙΔΩΝ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ (Ηλίας Μαστορέας): Λάππας, Λάσκαρης, Παυλής (41’ Αντωνόπουλος), Παπαθεοδωρίδης (57’ Ανδρώνης), Σάλα, Τσουμάνης, Παπανικολόπουλος, Μούζος (63’ Γκράσης), Μουζάκης (41’ Φράγκος), Δολαπτσής (41’ Μπομπότσι), Μπουρίκας.

ΜΙΚΤΗ ΠΑΙΔΩΝ ΖΑΚΥΝΘΟΥ: Δρόσος, Γιοβάνης (41’ Παπαδόπουλος), Φυτόπουλος, Κοτσώνης, Μπέπερης, Θ. Καψάσκης (41’ Ζήβας), Ρέτσης (56’ Τσουκαλάς), Κάτσενος, Β. Καψάσκης, Γκάμπης, Σαρακίνης.