Μικτή Κ16 Μεσσηνίας: Με Ρουμελιώτη 2-1 την Εύβοια, προκρίθηκε στους οκτώ του Πανελληνίου πρωταθλήματος!

Με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Παναγιώτη Ρουμελιώτη η Μικτή Κ16 Μεσσηνίας επιβλήθηκε 2-1 της αντίστοιχης ομάδας της ΕΠΣ Ευβοίας στο νοκ άουτ αγώνα για τη φάση των “16” του Πανελλήνιου πρωταθλήματος προεπιλογής Εθνικών ομάδων και πήρε πανηγυρική πρόκριση στην οκτάδα της διοργάνωσης.

Ο 16χρονος επιθετικός ο οποίος αγωνίζεται στον Πανθουριακό ως δανεικός από την Καλαμάτα, ήταν όλα... τα λεφτά για το συγκρότημα του Ηλία Μαστορέα σκοράροντας τα γκολ της νίκης στο Δημοτικό στάδιο Νέας Ιωνίας και συνέχισε την παράδοση που έχουν δημιουργήσει οι Μικτές ομάδες του νομού τα τελευταία χρόνια.

Η πρόκριση ήρθε με αρκετά δύσκολο τρόπο καθώς οι νεαροί Μεσσήνιοι έμειναν μακρυά από τον καλό τους εαυτό. Παρουσιάστηκαν αγχωμένοι και επιφυλακτικοί έχοντας απέναντί τους μία επίσης ταλαντούχα ομάδα, η οποία κυκλοφορούσε την μπάλα παίζοντας σωστό ποδόσφαιρο αλλά φανέρωσε αδυναμίες στην τελική προσπάθεια.

Η Μικτή Μεσσηνίας μπήκε από νωρίς μπροστά στο σκορ όταν ο Ρουμελιώτης με σουτ μέσα από την περιοχή στο 14ο λεπτό έγραψε το 1-0
Η Εύβοια έχοντας τον αέρα υπέρ της στο πρώτο ημίχρονο είχε την κατοχή της μπάλας αλλά πέρα από κάποια μακρινά σουτ δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Παναγιώτη Λάππα.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στο δεύτερο ημίχρονο με την Μικτή Μεσσηνίας να περιμένει την αντίπαλό της στο μισό γήπεδο και να παίζει με αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές, στο 55ο λεπτό, ο Καρύδης με έξυπνο τρόπο έβγαλε σε θέση βολής τον Ρουμελιώτη ο οποίος με πλασέ νίκησε για δεύτερη φορά τον Μίχο γράφοντας το 0-2 μέσα σε αποθέωση.

Η απάντηση της Εύβοιας ήταν άμεση καθώς τρία λεπτά μετά, στο 58’, ο Παπαδημητρίου με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Λάππα σημειώνοντας το 2-1, ξαναβάζοντας την ομάδα του στο παιχνίδι. Οι ευβοιώτες πίεσαν μέχρι το τέλος του αγώνα αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση χωρίς μάλιστα να υπάρξει κάποια σπουδαία ευκαιρία από πλευράς τους.

Διαιτητής ήταν ο Σπύρος Νικολάου (α’ βοηθός Όντος, β’ βοηθός Μαραθωνίτης), του συνδέσμου Αθηνών.

Μικτή Κ16 Μεσσηνίας (Ηλίας Μαστορέας): Λάππας, Σκοπέτος, Οικονομέας, Καλύβας, Στυλιανόπουλος, Ακριστινέϊ, Θεοδωρόπουλος (58’ Σαούτης), Κοσμόπουλος (73’ Κρητικάκης), Ρουμελιώτης (78’ Αρβανίτης), Κωστέας (73’ Σταματελόπουλος), Καρύδης (58’ Αλεξανδρόπουλος).

Μικτή Κ16 Εύβοιας (Μιχαήλ Μαύρος): Μίχος, Μήτρου, Πόγκας (79’ Κροκόδειλος), Πασσάς, Ρουμελιώτης, Δέδες (72’ λ. τρ. Βαγγέλη), Ποδαράς, Μεταξάς (72’ Αλαφάκης), Μακρής, Τζαφέρης (49’ Σταμούλος), Παπαδημητρίου.