Κυπελλούχοι οι Ουρανοκατέβατοι, 3-2 στον τελικό τους Μηχανικούς (φωτο)

Η ομάδα Ουρανοκατέβατοι κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της σεζόν στις ποδοσφαιρικές διοργανώσεις μαζικού αθλητισμού του Δήμου Καλαμάτας καθώς αναδείχθηκε Κυπελλούχος στον τελικό που έγινε στο Δημοτικό στάδιο Παραλίας.

Οι Ουρανοκατέβατοι επιβλήθηκαν 3-2 της ομάδας των Μηχανικών σε έναν τελικό που ξεκίνησε με ξέφρενο ρυθμό και είχε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο, στην διάρκεια του οποίου σημειώθηκαν και τα πέντε γκολ.

Οι Μηχανικοί προηγήθηκαν στο σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Άρη Γαλανόπουλο αλλά οι μετέπειτα Κυπελλούχοι πραγματοποίησαν εντυπωσιακή επιστροφή στο ματς.

Αρχικά ισοφάρισαν με τον Κατσάκο στο 7' και στη συνέχεια με δύο τέρματα του Ζιώγα στο 14' και στο 17' (πέναλτι που αμφισβητήθηκε έντονα), κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων (1-3).

Οι Μηχανικοί αντέδρασαν και ξαναμπήκαν στο ματς με ωραίο πλασέ του Μπλέτσα στο 22' (2-3) αλλά δεν κατάφεραν την ολική ανατροπή. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαν την υπεροχή και έπαιξαν στο μισό γήπεδο αλλά οι Ουρανοκατέβατοι άντεξαν στην πίεση και τελικά σήκωσαν την κούπα εν μέσω πανηγυρισμών.  Τις απονομές έκανε ο πρόεδρος του αθλητικού οργανισμού του Δήμου Καλαμάτας Παναγιώτης Βασιλόπουλος.

Διαιτητής: Ηλ. Μπουρίκας (Αν. Τσούκαλη, Ευγ. Τσαούση).

Μηχανικοί: Κριαράς, Κεράνης, Παπακωνσταντίνου, Σακκάς, Γαλανόπουλος, Μπλέτσας, Αγγελόπουλος, Μπαχράμης, Μίντζηρας, Πανταζής, Γρηγορόπουλος (11αδα), Μαρινάκης, Νταγιόπουλος, Παυλόπουλος, Αλευράς, Ντάκουρης, Αντωνόπουλος, Ξενάκης, Σκλήρης, Κουτίβας.

Ουρανοκατέβατοι: Σιώτος, Καραντινός, Παπαγεωργίου, Σαρδελάς, Σταυρόπουλος, Παπαγεωργόπουλος, Ταμπούρης, Αλεξάκης, Καψής, Ζιώγος, Κατσιάκος (11άδα), Τασιούλας, Αντωνόπουλος, Παλούκος, Αργυρόπουλος, Τσαφούλιας, Κόκκινης, Μητρόπουλος.