Ελλάδα - Βέλγιο 1-2: Έδειξε καλά στοιχεία στο φιλικό κρας τεστ

Θετικό πρόσωπο απέναντι σε μια από τις σημαντικές δυνάμεις του Παγκόσμιου γυναικείου ποδοσφαίρου έδειξε η Εθνική Ελλάδος σε φιλικό παιχνίδι στο γήπεδο Μεσσηνιακού.

Η γαλανόλευκη γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Εθνική Βελγίου, σε ένα δυνατό τέστ ενόψει των προκριματικών του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που θα ξεκινήσουν τον ερχόμενο Σεπτέμβριο και έδωσε θετικό δείγμα γραφής με την αγωνιστικότητά και το πείσμα της παλεύοντας το ματς μέχρι το τέλος απάναντι σε μια πιο πλήρη ομάδα.

Οι Βελγίδες, οι οποίες κατέχουν την 20η θέση στην παγκόσμια κατάταξη της FIFA, προηγήθηκαν 0-2 στο ημίχρονο χάρη σε γκολ που πέτυχαν οι Βαν Κερχόφεν με κεφαλιά στο 7ο λεπτό και Βουλαέρ με πλασέ 43’.

Και τα δυο τέρματα προήλθαν από ασίστ της Καϊμάν, η οποία είχε και οριζόντιο δοκάρι στο 55ο λεπτό.

Η Εθνική ομάδα αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας ένα 15λεπτο πολύ καλής απόδοσης και κατάφερε τελικά να μειώσει το σκορ με υπέροχο σουτ από 30 μέτρα (!) της Δανάης-Ελένης Σιδηρά στο 88ο λεπτό.

Το φιλικό διηύθυνε η Ελένη Αντωνίου με βοηθούς τις Μαρία Δέτση, Στ. Λαμπροπούλου και 4η την Αναστ. Σιαχάμη.

Εθνική Ελλάδας: Παπακωνσταντίνου (70’ Αποστολάκη), Κυνωσίδου (58’ Παράσχου), Κακαμπούκη (58’ Σπυριδωνίδου), Γκάτσου (70’ Καραπέτσα), Κακοβιάδου (58’ Νέφρου), Σίδηρα, Κανγκούλη (58’ Βαρδέλη), Χατζηγιαννίδου (70’ Πουλίου), Μωραϊτου (46’ (Κωτσάκη), Μάρκου (70’ Χατζηνικολάου), Δημητρίου (46’ Σαρρή)

Εθνική Βελγίου: Εβράρ, Φίλτγενς (68’ Ζάκ), Βαν Κερχόφεν (78’ Όνζια), Βαν Μπέλ, Βαν Χαβερμάτ (68’ Ντάνιελς), Βουλαέρ, Κάιμαν (78’ Μπλόμ), Ντχόντ (68’ Κουτερέλς), Ντε Νέβ, Μπίσμανς (78’ Γκέλντερς), Μίσιπο (46’ Ζέλερ).

* Πριν την έναρξη του ματς υπήρξαν βραβεύσεις μεταξύ των ΕΠΣ Μεσσηνίας, ΕΠΟ και της ομοσπονδίας του Βελγίου, ενώ τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του 14χρονου Μοχάμεντ που έχασε άδικα τη ζωή του πριν δέκα μέρες παίζοντας ποδόσφαιρο στο γήπεδο Μεσσηνιακού.

*Φανερά ικανοποιημένος ο ομοσπονδιακός τεχνικός Αντώνης Πριόνας, δήλωσε μετά τη λήξη του αγώνα: "Συγχαίρω τα κορίτσια για την εξαιρετική τους εμφάνιση. Όταν παίζουμε έτσι, το αποτέλεσμα δε μας αγχώνει. Φυσικά και δε θέλουμε να χάνουμε, κανένας δε θέλει, τέτοιες εμφανίσεις όμως αφήνουν σοβαρές ελπίδες για κάτι καλό στο μέλλον. Ήταν μια σπουδαία προσπάθεια απέναντι σε έναν πανίσχυρο αντίπαλο. Είναι πολύ σημαντικό τα φιλικά τεστ να γίνονται με δυνατές ομάδες. Βγάλαμε πολλά συμπεράσματα, σαφώς τα περισσότερα από αυτά θετικότατα".

* Η Εθνική Βελγίου θα ολοκληρώσει στο Σάββατο την παραμονή της στην Μεσσηνιακή πρωτεύουσα και θα αναχωρήσει για τις Βρυξέλλες με τις καλύτερες αναμνήσεις όπως έλεγαν τα μέλη της αποστολής.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ το φωτορεπορτάζ απο το γήπεδο Μεσσηνιακού.