Παίδες για...φίλημα στην Πάτρα!

Καθοριστικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον 5ο Όμιλο του Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων Παίδων έκανε η Μικτή Παίδων Μεσσηνίας, που επικράτησε με 2-0 της αντίστοιχης της Αχαΐας μέσα στο «Ανδρέας Κάνιστρας» της Πάτρας, υπό το βλέμμα των σκάουτερ του Ολυμπιακού, Γιώργου Αμανατίδη και του ΠΑΟΚ, Κώστα Λαγωνίδη.

Μετά από ένα... στείρο πρώτο μέρος, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Νομού μας πέτυχε δύο γκολ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και βρίσκεται «αγκαλιά» πλέον με την πρωτιά, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε, καθώς έχει το απόλυτο σε τέσσερα παιχνίδια.

Δύο λεπτά μετά την σέντρα για το δεύτερο μισό του ματς, η ομάδα του Ηλία Μαστορέα ευτύχησε να προηγηθεί με τον Αλεξανδρόπουλο, ενώ στο 53' ο Κωστέας διπλασίασε τα τέρματα των Μεσσήνιων.

Λίγο αργότερα οι Αχαιοί θα μπορούσαν να μπουν ξανά στο παιχνίδι, όμως ο Καραχάλιος είπε «όχι» σε εκτέλεση πέναλτι του Ψαθογιαννάκη και έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες διατηρούσαν οι γηπεδούχοι για κάτι θετικό.

ΕΠΣ ΑΧΑΪΑΣ (Φώτης Φοής): Μικές Μ., Γκοτσόπουλος, Ψαθογιαννάκης, Φιλιππάτος, Κωστόπουλος (59' Χαριτάτος), Σκούρτας (29' Ταρνάρης), Θεμιστοκόπουλος, Ασημακόπουλος (66' Κυρσανίδης), Σουγλέρης (59' Αποστολόπουλος), Γκολφίνος, Σαμαντάς (72' Βιλανάκης).

ΕΠΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ (Ηλίας Μαστορέας): Καραχάλιος, Αρβανίτης (76’ Καραχάλιος), Οικονομέας, Στυλιανόπουλος, Καλύβας, Κοτσιλιέρης (76' Σαούτης), Παπανικολόπουλος (41' Ρουμελιώτης), Κοσμόπουλος, Κωστέας, Σαρδέλης (71' Κακαλέτρης), Αλεξανδρόπουλος (71' Παπαγεωργακόπουλος).