Μπάμπης Παπακωνσταντίνου

E-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

H Καλαμάτα ‘80 παρουσιάστηκε... από το 3ο σετ στο γήπεδο Παραλίας απέναντι στην ΑΕΚ και παρότι στην συνέχεια πάλεψε το ματς δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με 1-3.

Το όνειρο της 3ης θέσης και η pre League πέταξε στο άσχημο ξεκίνημα που έκανε η καλαματιανή ομάδα δίνοντας την ευκαιρία στο νεανικό συγκρότημα του  Αντώνη Παπαδόπουλου να πάρει πανεύκολα τα δυο πρώτα σετ 16-25 και 14-25.

Στην συνέχεια οι “λύκοι” ανασυντάχθηκαν και βγάζοντας τον καλό τους εαυτό, πήραν το τρίτο σετ 25-20, μείωσαν σε 1-2 και έδειξαν έτοιμοι για την ανατροπή

Στο τέταρτο σετ έγινε μεγάλη μάχη. Οι δυο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το τέλος και η Κ80 έφτασε σε σετ μπολ στο 24-22!
Η ΑΕΚ όμως έκανε σερί 0-3 και πέρασε μπροστά 24-25 αλλά η Καλαμάτα 80 δεν το έβαλε κάτω και έφτασε σε δεύτερο σετ μπολ στο 26-25!

Τελικά και αυτή η ευκαιρία πέρασε ανεκμετάλλευτη και η ‘Ενωση πήρε το σετ 26-28 και το ματς 1-3.

Τα σετ: 16-25, 14-25, 25-20, 26-28

Αποτελέσματα - 16η αγωνιστική

Καλαμάτα 80 - ΑΕΚ Αθηνών     1-3
Πανερυθραϊκός - ΑΟ Παλλήνη 0-3  (20-25,20-25,20-25)
ΣΦΠ Χανίων - ΑΟΝΣ Μίλων 3-1 (25-16,22-25,26-24,25-19)
ΟΦΗ - ΑΟ Μαρκοπούλου 2-3 (22-25,16-25,25-19,30-28,13-15)

Κυρ 02 Απρ, 16:00    ΣΦΠ Χανίων - ΑΟ Καλαμάτα 80

Ο Μεσσηνιακός είχε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στο καταδικασμένο Χαλάνδρι και με 0-3 σετ ολοκλήρωσε τις φετινές εκτός έδρας υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος βόλεϊ της Α2 γυναικών.

Οι πράσινες θα ολοκληρώσουν στην 5η θέση το πρωτάθλημα και την τελευταία αγωνιστική, την Πρωταπριλιά, θα φιλοξενήσουν στην Παραλία τον ΓΑΣ Μεσσαράς ο οποίος δίνει την μάχη της ανόδου.

Αποτελέσματα -17η αγωνιστική

ΦΟ Βριλησσίων - ΑΟΝ Αμαζόνες 3-0 (25-19,25-23,25-13)
ΓΣΚ Ηρακλής - ΟΠ Ρεθύμνου 3-0 (25-16,25-12,25-15)
ΓΑΣ Μεσσαράς - ΑΣΠ Ίωνες 3-0
ΓΣ Χαλανδρίου - Μεσσηνιακός ΓΣ 0-3 (18-25,13-25,23-25)
ΕΑ Πατρών - ΓΣ Πετρούπολης 0-3 (15-25,19-25,21-25)

Κυρ 02 Απρ, 15:00    ΟΠ Ρεθύμνου - ΦΟ Βριλησσίων

Στον αστερισμό του Σούπουλη κινούνται στην Κυπαρισσία, καθώς ο 22χρονος επιθετικός έκανε για δεύτερο σερί ματς την διαφορά και ο ΑΟΚ επιβλήθηκε 2-1 του Τέλου Άγρα, συμπληρώνοντας μια 11άδα νίκες στην σεζόν.

Μετά τα δύο γκολ επί του Πανθουριακού, ο Σούπουλη βρήκε και πάλι δίχτυα ανοίγοντας το σκορ ενώ κέρδισε το πέναλτι για το 2-0.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν ποδόσφαιρο κυριαρχίας από το ξεκίνημα και ευτύχησαν να “ξεκλειδώσουν” γρήγορα την άμυνα των φιλοξενούμενων. Ο Σούπουλη ήταν αυτός που στο 15' με πλασέ μέσα από την περιοχή έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Ο Άγρας δεν άλλαξε το αγωνιστικό του πλάνο και προσπάθησε κυρίως με αντεπιθέσεις να φανεί απειλητικός, αλλά δεν κατάφερε να προβληματίσει ιδιαίτερα την άμυνα του Λαμπρόπουλου.

Ο ρυθμός έπεσε μετά την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα αλλά το τελευτάιο πεντάλεπτο έκρυβε συγκινήσεις.

Στο 85’ ο Σούπουλη κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του και ο Γιαννόπουλος ευστόχησε για το 2-0, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και δυο λεπτά αργότερα μείωσαν σε 2-1 με κεφαλιά του Τζωρτζίνη.

Στα τελευταία λεπτά πέρασαν μαζικά στην επίθεση αλλά πλέον ήταν αργά να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο.

Κυπαρισσία: Λαμπρόπουλος, Ανδρουτσής, Γιαννόπουλος, Μιτρόφ, Μπακόπουλος, Ντιοπ, Κωνσταντόπουλος, Ανδρεόπουλος (65’ Θεοχαρόπουλος), Σούπουλι, Ζαφείρης

Τέλος Άγρας: Λαμπίρης, Τζωρτζίνης, Γεωργακόπουλος, Μπούμπα, Μπουντάς, Ανεστόπουλος (75’ Καμινάρης), Νικολόπουλος, (46’ Στασινόπουλος), Πατσιώτης,  Διακουμής, Ανδρώνης, Γεωργόπουλος

Ο Πάμισος ξεπέρασε τον... εαυτό του στο ματς με τον Ολυμπιακό Καλαμάτας και το τελικό 6-0 για την 24η αγωνιστική της Α’ τοπικής είναι η πιο ευρεία του νίκη για φέτος μετά το 5-0 που είχε επι του Διαβολιτσίου στις αρχές του μήνα.

Η ομάδα του Αλέξη Μαντζούνη είχε σε μεγάλη μέρα τον Βαγγέλη Λαθύρη ο οποίος με το πρώτο του χατ τρικ στο πρωτάθλημα έφτασε τα 16 γκολ και πάτησε στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ ενώ είχε και μια ασίστ για τον Μπίσα ο οποίος με την σειρά του έφτασε μια ντουζίνα γκολ στην σεζόν.

Ο Ολυμπιακός δεν έπαιξε ποδόσφαιρο σκοπιμότητας και το πλήρωσε καθώς δεν είχε λύσεις απέναντι στην ταχύτητα των γηπεδούχων. Η εικόνα του ματς πάντως στο πρώτο μέρος δεν μαρτυρούσε την έκταση που θα έπαιρνε το σκορ καθώς οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 22΄με τον Λαθύρη και μόλις πριν την εκπνοή του ημιχρόνου κατάφεραν με τον ίδιο να κάνουν το 2-0.

Στο δεύτερο όμως το ματς άνοιξε κάτι που βοήθησε το γρήγορο τέρμα επίσης του Λαθύρη στο 49’ μετά από καταπληκτική προσπάθεια του Μπίσα ο οποίος πήρε την μπάλα από την σέντρα, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του κιαι έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον συμπαίκτη του.

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο 68΄ όταν ο Λαθύρης έβγαλε μπαλιά στην πλάτη της ερυθρόλευκης άμυνας και ο Μπίσα νίκησε τον Λυμπερόπουλο για το 4-0.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν όμως πει ακόμα την τελευταία τους λέξη και χτύπησαν δυο ακόμη φορές, με σουτ του Παπαδόπουλου στο 72΄και του Δρογγίτη στο 90’ για το επιβλητικό 6-0!

Πάμισος Μεσσήνης: Τρακάκης, Αριστομενόπουλος (60’ Καραπετιάν), Χαραλαμπόπουλος, Φιλόπουλος, Κατσιβαρδέας (60’ Δριογγίτης), Μωράκης, Μπερερής, Λαθύρης, Δημητρακόπουλος (69’ Χαρλέπας), Μπίσα, Παπαδόπουλος

Ολυμπιακός Καλ.: Λυμπερόπουλος, Φέστας, Πολυμενέας, Κολιός (63’ Κοστρίβας), Μπαζάνης (55’ Μπέρμπερη), Ηλιόπουλος, Τζίφας, Πουλάκος, Μαρούδας, Αναγνωστόπουλος, Τσαναλίας (64’ Τσεκάνι)

Η Καλαμάτα αφού πολιόρκησε για μια ώρα το Πυργάκι, τελικά το κατέκτησε και με δυο τέρματα των Αθανασόπουλου, Μερκούρη επιβλήθηκε 0-2 του Μιλτιάδη παίρνοντας την 19η νίκη της στον δρόμο για τον τίτλο.

Οι μελανόλευκοι άνοιξαν και πάλι την διαφορά στο +7 από την Αναγέννηση καθώς επιβραβεύτηκε η υπομονή τους απέναντι στην καλοστημένη τριφυλιακή ομάδα που πάλεψε όσο μπορούσε και τις επέτρεπαν οι δυνάμεις της αλλά δεν απέφυγε την τρίτη σερί εντός έδρας ήττα.

Η Μαύρη Θύελλα ξεκίνησε το ματς με δυο αλλαγές σε σχέση με τα δυο τελευταία ματς καθώς επέστρεψαν στην 11αδα οι Νάτσης, Βασιλόπουλος αντί των Σταματελόπουλου, Τσουλάκου.

Έτσι ο Καλογερόπουλος πήρε πάλι θέση δεξιά στην άμυνα, αριστερά ο Λιόλιος, στο κέντρο της άμυνας οι Καντούτσης, Μπαστακός, στον άξονα Νικολόπουλος, Νάτσης αριστερά ο Βασιλόπουλος, δεξιά ο Μπεγέτης και επιθετικό δίδυμο οι Καλαντζής, Αθανασόπουλος.

Η Μαύρη Θύελλα φανέρωσε από το ξεκίνημα την πρόθεσή της να πιέσει αλλά ο Μιλτιάδης είχε φροντίσει να κλείσει τους διαδρόμους κάτι που σύντομα οδήγησε τους φιλοξενούμενους να αφήσουν την ορθόδοξη ανάπτυξη και να αρχίσουν τις μακρινές μεταβιβάσεις.

Στον αντίποδα, ο Μιλτιάδης ήταν απειλητικός στα στημένα και μάλιστα από μια τέτοια φάση, στο 27΄ήρθε η καλύτερη στιγμή τους στο πρώτο μέρος σε κεφαλιά του Παυλόγιαννη.

Η Καλαμάτα αφού απείλησε με σουτ του Βασιλόπουλου στο 10’, είχε την καλύτερη ευκαιρία της στο 19’ όταν ο Καλαντζής έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Τσέρτο και πέρασε μόλις άουτ από το οριζόντιο.

Στο 31’ ήταν σειρά του Νάτση να βρεθεί σε ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή και αριστερά αλλά το σουτ που έκανε δεν ανησύχησε τον Αλεξόπουλο.

Στο β’ μέρος η Καλαμάτα είχε κόντρα τον αέρα, έβαλε κάτω την μπάλα και δικαιώθηκε ανοίγοντας το σκορ. Ο Χρήστος Καλαντζής έκανε προσπάθεια από δεξιά, ξεπέρασε το εμπόδιο του Τσέρτου και σέντραρε και ο επερχόμενος Αθανασόπουλος έγραψε με πλασέ το 0-1 στο 56’.

Το γκολ απελευθέρωσε τους φιλοξενούμενους που στην συνέχεια αύξησαν την πίεση. Η φάση του αγώνα ήρθε στο 72’ όταν ο νεαρός Αλεξόπουλος έκανε εκπληκτική επέμβαση σε κεφαλιά του Καλαντζή, έπειτα από σέντρα του Νάτση ενώ η επιμονή των μελανόλευκων επιβραβεύτηκε στο 85’.

Ο Βασιλόπουλος έκανε το γύρισμα για τον Μερκούρη, ο οποίος πέντε λεπτά νωρίτερα είχε πάρει την θέση του Νάτση και με πλασέ έκανε το 0-2 “κλειδώνοντας” το τρίποντο.

Μιλτιάδης: Αλεξόπουλος, Βασιλόπουλος, Βέλλης, Γαλάνης, Δημόπουλος, Διαμαντόπουλος, Κάππος (72’ Παν. Παναγιωτόπουλος), Κοτσίρης (89’ Λακριντής), Παλιάς, Παυλόγιαννης, Τσέρτος

Καλαμάτα: Κυριακόπουλος, Καλογερόπουλος, Λιόλιος, Καντούτσης, Μπαστακός, Νικολόπουλος, Καλαντζής, Βασιλόπουλος, Αθανασόπουλος (86’ Τζανετέας), Νάτσης (80’ Μερκούρης), Μπεγέτης (61’ Τσουλάκος)

Μετά το Κύπελλο στον 3ο όμιλο, η Αχαϊκή θα διεκδικήσει και το Κύπελλο της Γ΄ Εθνικής! Στον ημιτελικό που έγινε στο ΔΑΚ Άργους νίκησε στα πέναλτι την Κυπελλούχο του 4ου ομίλου Κηφισιά (1-1 ο αγώνας στην κανονική διάρκεια και την παράταση) και πήρε την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕ Καραϊσκάκης.

Η ομάδα από την Άρτα επιβλήθηκε 3-2 του Απόλλωνα Καλαμαριάς (προηγείται στον 1ο όμιλο) στον άλλο ημιτελικό που έγινε στο ΔΑΚ Γρεβενών χάρη σε τέρμα του Μαζιώτη στις καθυστερήσεις του ματς.
Ο μεγάλος τελικός του Κυπέλλου Γ’ Εθνικής, ΑΕ Καραϊσκάκης - Αχαϊκή, θα διεξαχθεί στις 9/4 σε έδρα που θα ορίσει η ΕΠΟ.