Η Μαύρη Θύελλα πέρασε αλώβητη (0-0) από την Αμαλιάδα

Αλώβητη πέρασε η Καλαμάτα από την Αμαλιάδα καθώς σε φιλικό προετοιμασίας έμεινε στο 0-0 με τον τοπικό Αστέρα.

Στο πέμπτο τεστ απέναντι σε ομάδα Γ’ Εθνικής, η Μαύρη Θύελλα έδειξε σαφή σημάδια βελτίωσης σε όλους τους τομείς καθώς παρουσιάστηκε συμπαγής αμυντικά και με καλή ανάπτυξη ενώ στην επίθεση είχε τις φάσεις να φύγει με το “διπλό”.

Ο Νίκος Ζαλίκας δεν επιφύλασσε εκπλήξεις για την αρχική 11άδα και ουσιαστικά η διαφοροποίηση ήταν πως ο Κουρέλλας προωθήθηκε στα χαφ αναλαμβάνοντας την αριστερή πτέρυγα και ο Γουερέ πέρασε δεξιά. Η αμυντική τετράδα απο δεξιά προς τα αριστερά ήταν Παπουτσογιαννόπολυος, Νικολόπουλος, Καντούτσης, Λιόλιος, στον άξονα οι Τσεμπερίδης, Καμινιώτης, “δεκάρι ο Ρονκάτο και φουνταριστός ο Τσουλάκος.

Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν όπως τελείωσαν το τελευταίο τους φιλικό με την Βάρδα, σε σχηματισμό 4-4-2 με τους Μπαρμπαρούση, Μαρουκάκη στην επίθεση. Μπήκαν φουριόζοι στο ματς και στο ξεκίνημα είχαν την κατοχή και τις ευκαιρίες με τον Μαρουκάκη (6’, 11’ και 15’) αλλά μετά το 15λεπτο η Καλαμάτα ισορρόπησε, πήρε μέτρα στο γήπεδο και έκανε με την σειρά της το παιχνίδι της.

Δημιούργησε μάλιστα την μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς όταν σουτ του Καμινιώτη, περίπου από τα 30 μέτρα σταμάτησε στο δοκάρι των γηπεδούχων, στο 35’!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε αλλά παρ΄όλα αυτά η Καλαμάτα ήταν που είχε μια ακόμη μεγάλη στιγμή όταν ο Χελάς σε τετ-α-τετ με τον Καβουσάκη πλάσαρε άουτ (85’).

Αστέρας Αμαλιάδας (Καβακάς): Καβουσάκης, Παγώνης, Παπαδόπουλος, Μπουτσικάκης, Κασάπης, Ρόβας (65' Κασνέτσι), Μπανούσης, Κέρι (74' Κυριάκος), Τόρες (70' Σταθάτος), Μαρουκάκης, Μπαρμπαρούσης (63' Μπουρντουζάν)

Καλαμάτα (Ζαλίκας): Γκόμεζ, Κουρέλλας (80' Βασιλόπουλος), Νικολόπουλος Ορέστης, Παπουτσογιαννόπουλος, Καντούτσης, Τσεμπερίδης (72' Νικολόπουλος Νίκος), Καμινιώτης (65' Μερκούρης), Ρονκάτο (55' Καλογερόπουλος), Τσουλάκος (85' Δημητρίου), Γουέρε (77' Χελάς), Λιόλιος