Καλαμάτα- Ζάκυνθος 2-0: Μονότερμα και χαμένες ευκαιρίες για πεντάρα! (ΦΩΤΟ)

Δεν χρειάστηκε παρά ένα ημίχρονο καλής απόδοσης η Μαύρη Θύελλα για να επιβληθεί με 2-0 της Ζακύνθου στο “κάστρο” του Μεσσηνιακού και με την τρίτη νίκη της στην σεζόν να μειώσει την διαφορά από τον Αστέρα Αμαλιάδας στους τέσσερις πόντους.

Η Καλαμάτα έπαιξε μονότερμα τους επτανήσιους, πήρε τα πρώτα γκολ στην σεζόν από τους Ρονκάτο και Αθανασόπουλο και στο δεύτερο μέρος είχε τις ευκαιρίες να τελειώσει το ματς με τουλάχιστο διπλάσιο σκορ.

Ανασταλτικά ήταν για μια ακόμη αγωνιστική άψογη και με το μηδέν στην άμυνα μετά από 6 αγωνιστικές δημιουργεί πλέον μοναδικό ρεκόρ.

Ο Νίκος Ζαλίκας παράταξε την Μαύρη Θύελλα με μια αλλαγή σε σχέση με το ματς της Πύλου καθώς ο Ρονκάτο πήρε την θέση του Νίκου Κουρέλλα. Στην εξέλιξη του ματς η απόφασή του αυτή δεν δικαιώθηκε καθώς ο Βραζιλιάνος ξέρει μεν πολλά... καντάρια μπάλα αλλά δεν διαθέτει την ταχύτητα και την έκρηξη για την πτέρυγα. Αντίθετα, στο β΄ μέρος που έκλεισε προς τον άξονα όπου και είναι η φυσική του θέση έγινε περισσότερο δημιουργικός ενώ από θέση σέντερ φορ άνοιξε το σκορ.

Στον αντίποδα, ο Μάρκος Στεφανίδης έδειξε να προσπαθεί να βρεί τον ιδανικό σχηματισμό, ιδιαίτερα επιθετικά όπου ο Πορτογάλος Μαρσελίνιο άλλαζε αμοιβαία θέση με τον Μπεσού. Ξεκίνησε το ματς με 4-4-2 και ρόμβο, έκανε συνεχώς αλλαγές αλλά δεν του βγήκε τίποτε.

“Πεταμένο” πρώτος μέρος

Σε σχέση με τα προηγούμενα εντός έδρας ματς, η Καλαμάτα δεν ξεκίνησε καλά το ματς και η πρώτη φάση που βγήκε ήταν από λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων όταν ο Παπαδόπουλος έδιωξε πάνω στον Τσουλάκο, ο οποίος πλάσαρε άουτ.

Στο 15΄ ήταν σειρά του Γουερέ να απειλήσει με σούτ ενώ η πρώτη καλή στιγμή για την Ζάκυνθο ήρθε ένα λεπτό μετά με σουτ άουτ του Μαρσελίνιο. Στο 19’ και σε φάση διαρκείας ο Γουερέ έκανε δυο σουτ, το πρώτο βρήκε σε σώματα και το δεύτερο πέρασε άουτ.

Η Μαύρη Θύελλα είχε την κατοχή αλλά η ανάπτυξή της ήταν αργή και προβλέψιμη. Οι περισσότεροι μελανόλευκοι ήταν στατικοί ενώ στο κακό θέαμα συνέβαλλαν και οι πολλές διακοπές.

Η μεγαλύτερη απ΄ αυτές ήρθε στο 21’ όταν ο Τσιριγώτης έκανε εγκληματικό φάουλ για κόκκινη στον Γουρέ αλλά ο Λιάρος του χαρίστηκε δείχνοντας κίτρινη. Κάρτα, την δεύτερη στο ματς θα μπορούσε να δεί και ο Κίτου στο 43’ αλλά και εκεί ο Λάκωνας ρέφερι εξάντλησε την επιείκειά του

Έγειρε το γήπεδο

Αντίθετα με ότι συνέβη στο πρώτο μέρος, η Καλαμάτα μπήκε αποφασισμένη στην επανάληψη. Με το μεγάλο βάρος να πέφτει στην δεξιά πλευρά όπου Γουερέ και Καλογερόπουλος ανέβηκαν κατακόρυφα, η Μαύρη Θύελλα άρχισε να σφίγγει τον κλοιό.
Η μπάλα παιζόταν πλέον στο μισό γήπεδο και η πρώτη φάση ήρθε στο 49’ από τον Κενυάτη επιθετικό που μπήκε και σούταρε αδύναμα. Στο 55’ ο Αθανασόπουλος πήρε την θέση του Τσουλάκου και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έβγαλε ασίστ!

Μετά από σέντρα του Καλογερόπουλου από δεξιά ο Αθανασό έδωσε κεφαλιά-πάσα στον Ρονκάτο ο οποίος αν και δεν βρήκε γεμάτα την μπάλα στην έστειλε στην γωνία για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι απελευθερωμένοι πλέον άρχισαν να ψάχνουν και δεύτερο γκολ το οποίο λίγο έλειψε να έρθει από το Νικολόπουλο ο οποίος σε μια από τις προωθήσεις του στο 69’, έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι.

Η Μαύρη Θύελλα έκανε ότι ήθελε και δυο λεπτά αργότερα θα έρθει νέα μεγάλη ευκαιρία όταν ο Γουέρε θα βγάλει έξυπνη κάθετη στον Καμινιώτη, που θα βρεθεί απέναντι στο Διαμαντή, αλλά του έφυγε το πρώτο κοντρόλ και ο Ζακυνθινός γκολκίπερ έδιωξε με τα πόδια.

Στο 75’ ήταν σειρά του Αθανασόπουλου να μπεί από αριστερά και τον Παπαδόπουλο να τον κόβει την τελευταία στιγμή σε κόρνερ. Η πίεση συνεχίστηκε και στο 81’ ο Γουέρε θα βρει τον Αθανασόπουλο από αριστερά ο οποίος θα περάσει το Μαρίνο, αλλά το πλασέ του θα βρεί στην ρίζα του αριστερού δοκαριού του Διαμαντή και θα περάσει άουτ!

Τελικά το πολυπόθητο δεύτερο τέρμα ήρθε στο 93΄όταν ο Γουέρε μπήκε από δεξιά, έκοψε στον Καμινιώτη ο οποίος πλάσαρε και ο Διαμαντής έδιωξε αλλά ο Αθανασόπουλος εξ’ επαφής “κλείδωσε” τη νίκη.

Μάλιστα, στο αμέσως επόμενο λεπτό η Καλαμάτα θα μπορούσε να πετύχει και τρίτο τέρμα όταν ο Γουερέ και πάλι έβγαλε στον Αθανασόπουλο ο οποίος προ κενής εστίας δε θα προλάβει να «σπρώξει» τη μπάλα στα δίχτυα του Διαμαντή.

Ανέχτηκε το σκληρό παιχνίδι των φιλοξενούμενων ο Λάκωνας διαιτητής Σπύρος Λιάρος (Ροζάκης- Ισάκοβ).

Καλαμάτα (Νίκος Ζαλίκας): Γκόμες, Καλογερόπουλος, Λιόλιος, Καντούτσης, Νικολόπουλος, Τσεμπερίδης (91’ Κουρέλλας), Ζαχαρόπουλος, Καμινιώτης (95’ Νικολόπουλος Ν.), Γουερέ, Ρονκάτο (87’ Τσατσόπουλος), Τσουλάκος (55’ Αθανασόπουλος)

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Μάρκος Στεφανίδης): Διαμαντής, Μαρίνος, Τριανταφυλλίδης Ν. (76’ Βλαδίκας), Παπαδόπουλος, Τσιριγώτης, Κίτος (85’ Κυριαζος), Πέττας Νίκος (52’ Λιάμης), Πέττας Ραφαήλ, Μπεσού, Μαρσελίνιο, Βαρότσης (65’ Τσουκαλάς)