Παλληξουριακός- Καλαμάτα 1-1: “Πλημμύρισε” στο 93’!

Η παραβίαση της εστίας της για πρώτη φορά φέτος σε επίσημο ματς οδήγησε σε οδυνηρή ισοπαλία την Μαύρη Θύελλα η οποία έχασε την νίκη στις καθυστερήσεις και μαζί την ευκαιρία να μειώσει την διαφορά στον πόντο από την κορυφή.

Η Καλαμάτα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στο Ληξούρι με τον τοπικό Παλληξουριακό για την 7η στροφή στον 5ο όμιλο της Γ’ Εθνικής και έμεινε για μια ακόμη αγωνιστική χωρίς εκτός έδρας νίκη ενώ την ίδια ώρα ο Αστέρας Αμαλιάδας έχανε το αήττητο στον Πύργο.

Οι μελανόλευκοι ήταν απόλυτα κυρίαρχοι στο ματς, έχασαν ευκαιρίες να καθαρίσουν από νωρίς το ματς και όπως συμβαίνει σ’ αυτές τις περιπτώσεις το πλήρωσαν μ΄ένα γκολ- απ΄ ευθείας φάουλ-στην τελευταία φάση του αγώνα.

Η Καλαμάτα ξεκίνησε με τον Νίκο Κουρέλλα στην 11άδα αλλά όχι τον Αλέξανδρο Τσεμπερίδη που τελικά δεν ήταν σε θέση ν’ αγωνιστεί και από την αρχή του αγώνα ανέλαβε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας.

Η πρώτη τελική ήρθε στο 9’ σε σουτ άουτ του Γουερέ, ενώ την ίδια τύχη είχε προσπάθεια και του Καμινιώτη στο 13’. Ο μέσος της Μαύρης Θύελλας ήταν πρωταγωνιστής και στην επόμενη φάση, στο 18’. Ο Ρονκάτο δημιούργησε ρήγμα από τα δεξιά, γύρισε στον Καμινιώτη που από το ύψος της μικρής περιοχής έπιασε το σουτ με κατεύθυνση προς τα δίχτυα, όμως η μπάλα βρήκε στο πόδι του Ζερβού και κατέληξε ελάχιστα έξω από την εστία του Κουστουμπάρδη σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι περιορισμένοι σε παθητικό ρόλο απείλησαν για πρώτη και μοναδική φορά στο πρώτο μέρος με σουτ του Πολλάκη στο 26’ που έβγαλε ο Γκόμες με την βοήθεια του δοκαριού.

Στο 37’ ο Καμινιώτης θα βρει τον Τσουλάκο μέσα στην περιοχή, αυτός θα πλασάρει με τον Κουστουμπάρδη εκτός μάχης, αλλά πάνω στην γραμμή θα διώξει ο Ζερβός!

Στο 42’ ακυρώθηκε γκολ του Τσουλάκου ως οφσάιντ ενώ δυο λεπτά αργότερα ο επιθετικός της Μαύρη Θύελλας έκανε κατά μέτωπο επίθεση, έσπασε την μπάλα στον Κουρέλλα ο οποίος σούταρε αλλά ο Κουστουμπάρδης έπεσε στην γωνία του και έβγαλε.

Τελικά, η υπεροχή των Καλαματιανών μετουσιώθηκε σε γκολ στο πρώτο λεπτό του έξτρα χρόνου. Ο Κουρέλλας έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Τάσος Καντούτσης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Το σκηνικό του αγώνα παρέμεινε το ίδιο και στο δεύτερο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να επιστρατεύουν πλέον και το σκληρό παιχνίδι υπό την ανοχή του διαιτητή Κέκελου.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Αθανασόπουλος πήρε την θέση του Τσουλάκου και μέσα σ΄ένα δίλεπτο είχε δυο τελικές με τον Κουστουμπάρδη να αντιδρά σωστά.

Στο 65’ ο Καλογερόπουλος με μπροστινή μπαλιά θα βγάλει τετ-α-τετ τον Κουρέλα, αλλά ο Κουστουμπάρδης στην έξοδό του βρήκε όσο χρειαζόταν την μπάλα για να την στείλει κόρνερ.

Ο Σπύρος Παπαδάτος φρεσκάρισε τον Παλληξουριακό ρίχνοντας στην μάχη τους Μαυροειδή, Χασάι και Μπράτι, αλλά οι γηπεδούχοι δεν έκαναν τη μεγάλη φάση μπροστά από την εστία του Γκόμες καθώς δύο κερδισμένα φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή της Καλαμάτας πέρασαν ανεκμετάλλευτα από τις εκτελέσεις των Λυκούδη και Μαυροειδή.

Στο 84’ ο Αθανασόπουλος έβγαλε σε θέση βολής τον Τσατσόπουλο, όμως ο Λούλουδας έπεσε με αυτοθυσία στα πόδια του νεαρού επιθετικού και έδιωξε. Όσο η Μαύρη Θύελλα δεν καθάριζε το ματς τόσο οι γηπεδούχοι ήλπιζαν και τελικά... δικαιώθηκαν στο 93’. Ο Κόμητας κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή, την εκτέλεση ανέλαβε ο Λυκούδης ο οποίος νίκησε τον Γκόμες για ν’ ακολουθήσει... πανζουρλισμός.

Παλληξουριακός:(Σπ. Παπαδάτος): Κουστουμπάρδης, Αραβαντινός (67’ Μαυροειδής), Αντωνάτος Κώστ. (69’ Χασάι), Ζερβός, Λούλουδας, Λυκούδης, Κόμητας, Βαλεντής Στ., Αντωνάτος Ηλ. (79’ Βαλεντής Α.), Πολλάκης, Ζαφειράτος (67’ Μπράτι).

Καλαμάτα (Νίκος Ζαλίκας): Γκόμες, Καλογερόπουλος, Λιόλιος, Καντούτσης, Νικολόπουλος, Ζαχαρόπουλος, Κουρέλλας (69’ Τσατσόπουλος), Καμινιώτης, Γουερέ, Ρονκάτο (90’ Νινιός), Τσουλάκος (61’ Αθανασόπουλος)