Διαγόρας Βραχνέικων- Καλαμάτα 0-2: Θυελλάρα στην Αχαία

Μια Μαύρη Θύελλα από τα... παλιά έκανε πρώτο διπλό στην σεζόν σε μια έδρα που έως τώρα είχε το απόλυτο 4 στα 4. Η Καλαμάτα φώναξε από τα Βραχνέϊκα πως είναι παρούσα και δυνατή στην διεκδίκηση της κορυφής καθώς μετά από μια μεστή και γεμάτη ουσία εμφάνιση επιβλήθηκε 2-0 του Διαγόρα και συνεχίζει σε απόσταση βολής από την πρώτη θέση η οποία σήμερα άλλαξε κάτοχο.

Οι μελανόλευκοι για πρώτη φορά σε εκτός έδρας ματς κατάφεραν να βάλουν στο παιχνίδι τους την ουσία και το αποτέλεσμα και δεν έμειναν απλά στην κυριαρχία.

Σημειώνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τους Καμινιώτη και Γουερέ έφτασαν σε μια “επαγγελματική” νίκη, την 4η στην σεζόν και πλέον περιμένουν τον Αστέρα Αμαλιάδας την ερχόμενη Κυριακή για να κάνουν ένα ακόμη αποφασιστικό βήμα και μαζί... καλές γιορτές.

Το συγκρότημα του Νίκου Ζαλίκα μπήκε από την αρχή δυνατά στο ματς, επέβαλλε τον ρυθμό του και είχε την πρώτη στιγμή στο 20’ όταν ο Θωμάς απέκρουσε δύσκολα εκτέλεση φάουλ του Τσεμπερίδη.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν να προσαρμόζονται στην συνέχεια και είχαν δυο καλές στιγμές με τον “Πέπε”, Γιώργο Κυριαζόπουλο, στο 23’ και το 25’.

Ο Γουερέ απείλησε με ένα στημένο στο 27’ (μπλόκαρε ο Θωμάς) ενώ μετά από λάθος των μελανόλευκων ο Διαγόρας έφτασε στην κορυφαία του ευκαιρία στο ματς.

Ήταν το 33ο λεπτό όταν ο Κωστής έκλεψε την μπάλα και βγήκε τετ α τετ, αλλά ο Γκόμες είχε σωστή αντίδραση και έσωσε την Μαύρη Θύελλα.

Ο Διαγόρας στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου είχε ανέβει ψηλά στο γήπεδο και εκεί ήταν που χτύπησε η Καλαμάτα. Ο Γουερέ στο 40΄έφυγε σαν βέλος στην κόντρα, την κατάλληλη στιγμή έκοψε στον Καμινιώτη που νίκησε τον Θωμά για το 0-1!

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Γκόμες έβγαλε σουτ του Παπαδόπουλου ενώ η Καλαμάτα απάντησε στις ευκαιρίες στο 55’όταν ο Ορέστης Νικολόπουλος σε μια από τις προωθήσεις του έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι!

Οι μελανόλευκοι είχαν και δεύτερο δοκάρι με τον Ρονκάτο (αντικατέστησε τον Αθανασόπουλο) στην πρώτη επαφή του με την μπάλα στο 82’ ενώ ο Βραζιλιάνος ήταν πρωταγωνιστής και ένα λεπτό μετά όταν έκλεψε την μπάλα και την έσπασε στον Γουερέ ο οποίος πλάσαρε για το 0-2 στο 83’.

Διαιτητής: Ρατσιάτος (Αργολίδας), βοηθοί: Νενεκούμης, Ρέκας (Αργολίδας)
Διαγόρας Βραχνέϊκων (Χρήστος Τσίκας): Θωμάς, Παναγόπουλος, Λαμπρόπουλος (87΄ Γιάχο), Πετρόπουλος, Αθανασόπουλος (64' Μιχαηλίδης), Α. Τρίγκας(69' Τριανταφυλλόπουλος), Κυριαζόπουλος, Παπαδόπουλος, Κωστής (84΄ Χριστόπουλος), Γεωργαντόπουλος, Μούτσα

Καλαμάτα (Νίκος Ζαλίκας) : Γκόμες, Παπουτσογιαννόπουλος, Καντούτσης, Ορέστης Νικολόπουλος, Λιόλιος, Ζαχαρόπουλος, Καμινιώτης, Τσεμπερίδης, Αθανασόπουλος (81’ Ρονκάτο), Σαραντόπουλος (69’ Κουρέλλας), Γουερέ (88’ Χελάς)