Καλαμάτα- ΑΟ Υπάτου 1-0: Με γκολάρα Μίνγκα πάει με +2 στον “τελικό των τελικών” με Ασπρόπυργο

Με ένα γκολ για highlights από τον Χρήστο Μίνγκα η Καλαμάτα έκαμψε την αντίσταση του ΑΟ Υπάτου με 1-0 στο γήπεδο Μεσσηνιακού και συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία της προς τον τίτλο, ο οποίος σε μεγάλο βαθμό θα κριθεί την ερχόμενη Κυριακή στο δημοτικό στάδιο Ασπροπύργου απέναντι στην ομώνυμη ομάδα της Δυτικής Αττικής.

Η Μαύρη Θύελλα έφτασε στην 19η νίκη της στη σεζόν παίζοντας εντυπωσιακό ποδόσφαιρο για ένα ημίωρο στο πρώτο μέρος και κάνοντας διαχείριση στο υπόλοιπο του αγώνα.

Πέτυχε ένα γκολ από τα αποδυτήρια, το οποίο ήταν το 7ο του Μίνγκα στην σεζόν και πίεσε στη συνέχεια για ένα δεύτερο, απέναντι στην ομάδα του Στάθη Σταθόπουλου η οποία προσπάθησε να αντιδράσει αλλά εκτός από μία φάση στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου δεν κατάφερε επί της ουσίας να απειλήσει την εστία του Κασωτάκη.

Σε ένα ακόμη φετινό ματς ο Γιάννης Χριστόπουλος αντιμετώπισε προβλήματα τις τελευταίας στιγμής που τον υποχρέωσαν στην αναθεώρηση των πλάνων του καθώς παραμονές του αγώνα ο Μανώλης Αλιατιδης και ο Κώστας Τάμπας αισθάνθηκαν ενοχλήσεις και έμειναν εκτός ενώ στο τέλος του ημιχρόνου έχασε και τον Ψάνη.

Έτσι, η Μαύρη Θύελλα παρουσιάστηκε με δύο αλλαγές στην αμυντική γραμμή σε σχέση με το παιχνίδι στο Δίστομο με τους Τσόπελα και Χίλγκεν να παίρνουν τις θέσεις τους.

Οι υπόλοιποι εννέα ήταν αυτοί που ξεκίνησαν με Αμβρυσσέα και έτσι η 11άδα που παρέταξε η Γιάννης Χριστόπουλος ήταν ο Κασωτάκης κάτω απο τα δοκάρια, από τα δεξιά στην άμυνα οι Τσόπελας, Βοσκόπουλος, Χίλγκεν, Ψάνης, στον άξονα ο Αντωνιάδης με τον Πινδώνη, δεξιά ο Μίνγκας, αριστερά ο Φουάσης και ο Πέριτς πίσω απο τον προωθημένο Μάρκοβιτς.

Οι μελανόλευκοι μπήκαν στο ματς με το μαχαίρι στα δόντια και πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα έχασαν σπουδαία ευκαιρία όταν ο Φουάσης συνεργάστηκε με τον Ψάνη ο οποίος έβγαλε τη σέντρα και ο Πέριτς έπιασε τη γυριστή κεφαλιά με τον Σταυριανός να σώσει την τελευταία στιγμή.

Οι μελανόλευκοι συνέχισαν να πιέζουν και τελικά δικαιώθηκαν στο 5ο λεπτό όταν Χρήστος Μίνγκας έγινε κάτοχος της μπάλας έξω απο την περιοχή και δεξιά, ελίχθηκε και εξαπέλυσε ένα άπιαστο σουτ στέλνοντας την μπάλα στο πλαϊνό δίχτυ της απέναντι γωνίας του Σταυριανού, ο οποίος δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Μετά το 1-0 η Καλαμάτα διατήρησε τα ηνία του ματς χωρίς όμως να βγάλει την κλασική ευκαιρία ενώ και από την άλλη ο ΑΟ Υπάτου υποχρεώθηκε να βγει στην επίθεση χωρίς όμως να καταφέρνει σε αυτό το διάστημα να προβληματίσει τους γηπεδούχους.

Με το ξεκίνημα του στο δεύτερο μέρος ο Γιάννης Χριστόπουλος έριξε στη μάχη τον Λαθύρη προχωρώντας σε εσωτερική αλλαγή καθώς αποχώρησε με πρόβλημα ο Ψάνης και τη θέση του αριστερά στην άμυνα πήρε ο Φουάσης. Η Καλαμάτα κυκλοφορούσε την μπάλα χωρίς ωστόσο να έχει τη φρεσκάδα του πρώτου μέρους ενώ η μοναδική καλή στιγμή ήταν για τους φιλοξενούμενους όταν στο 60’ ο Κασωτάκης απέκρουσε πλασέ του βραζιλιάνου Καντού ενώ στην επαναφορά ο Φουάσης με τάκλιν έδιωξε την μπάλα προ του Καράϊ.

Διαιτητής: Μαρκαντωνάτος (Ηλείας) με βοηθούς τους Καραλή, Ασημακόπουλο του ίδιου συνδέσμου

Καλαμάτα (Γιάννης Χριστόπουλος): Κασωτάκης, Τσόπελας, Ψάνης (46’ Λαθύρης), Βοσκόπουλος, Χίλγκεν, Αντωνιάδης, Πέριτς (88’ Ζαχαρόπουλος), Πινδώνης, Μάρκοβιτς (77’ Γιόνδης), Μίνγκας (72’ Ζελέκου), Φουάσης

ΑΟ Υπάτου (Στάθης Σταθόπουλος): Σταυριανός, Δέδες, Οικονομόπουλος, Ευθυμίου, Λάμπρου (74’ Παπαχαραλάμπους), Γκούμας, Μητσόπουλος (83’ Ταφταρίδης), Ντελέκος, Μπερνιδάκης (72’ Σπανός), Καράϊ, Μπομπανά (62’ Σπηλιώτης)