Διαγόρας - Καλαμάτα 1-0: Λύγισε στις καθυστερήσεις...

Με γκολ που δέχτηκε στις καθυστερήσεις από τον έμπειρο καμερουνέζο Ελόνγκ Ντουαλά, η Καλαμάτα ηττήθηκε 1-0  από τον Διαγόρα στη Ρόδο, στον πρώτο αγώνα μπαράζ ανόδου στη Football League και πλέον σε μία εβδομάδα στο γήπεδο Μεσσηνιακού καλείται να ανατρέψει αυτό το σκορ προκειμένου να είναι αυτή που θα πανηγυρίσει την άνοδο.

Οι μελανόλευκοι έφεραν το ματς στα μέτρα τους και μέχρι το 93ο λεπτό κρατούσαν το πολύτιμο 0-0 πριν ο 32χρονος μεσοεπιθετικός,  ο οποίος είχε περάσει νωρίτερα αλλαγή, βρει τον τρόπο να νικήσει τον Κασωτάκη μέτρα από τρία διαδοχικά κόρνερ που κέρδισαν οι γηπεδούχοι στην τελείωμα του έξτρα χρόνου.

Η Καλαμάτα ξεκίνησε καλύτερα και με πίεση ψηλά δεν άφησε τους γηπεδούχους να κυκλοφορήσουν την μπάλα. Μετά το πρώτο 15λεπτο οι κυανέρυθροι ισορρόπησαν το παιχνίδι και ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν κάποια σημαντική ευκαιρία.

Στο β’ ημίχρονο η Καλαμάτα μπήκε και πάλι καλύτερα και στο 53’ έχασε την πρώτη της ευκαιρία όταν ο Πινδώνης σούταρε άουτ. Ο Διαγόρας ανέβασε σταδιακά την απόδοσή του και προσπάθησε να απειλήσει με τις στημένες φάσεις καθώς σε σετ παιχνίδι δεν κατάφερε να δημιουργήσει προβλήματα. Τελικά το νικητήριο τέρμα ήρθε στο τέλος του έξτρα χρόνου από κόρνερ και ενώ στην φάση που προηγήθηκε οι μελανόλευκοι είχαν ζητήσει επιθετικό φάουλ στον Μάρκοβιτς.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ (Πέτρος Ρουτζιέρης): Σικαλιάς, Βέρτζος, Προβατίδης, Ευαγγελιδάκης, Παγώνης, Μπαξεβάνος (83’ Μεντί), Δήμας, Πινιώτης (66’ Ντουαλά), Γλυνός (78’ Μπουρλάκης), Γεωργίου, Χατζησάββας (70’ λ.τ. Καρπαθάκης).

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Γιάννης Χριστόπουλος): Κασωτάκης, Τάμπας (84’ Τσόπελας), Φουάσης, Μπίζος, Αλιατίδης, Ζαχαρόπουλος, Αντωνιάδης, Πινδώνης, Γιόνδης (75’ Μάρκοβιτς), Πέριτς (89’ Βοσκόπουλος), Λαθύρης (48’ Μίγκας).