Πανθουριακός- Καλαμάτα 1-0: “Φρένο” από Μουστάκα! (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Ο Πανθουριακός έβαλε τέλος στο αήττητο της Καλαμάτας καθώς επικράτησε 1-0 στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα της Α' τοπικής!

Η ομάδα του Γιώργου Αργυρόπουλου δούλεψε πολύ ανασταλτικά και δεν χρειάστηκε να κάνει πάρα πέντε φάσεις για να φτάσει στην 9η νίκη της. Πέτυχε ένα γκολ με τον Μουστάκα, είχε ένα δοκάρι με τον Κάνιστρα, στο δεύτερο "καλό" της ημίχρονο και μείωσε την διαφορά στους πέντε πόντους.

Από την άλλη, η Μαύρη Θύελλα, είχε μεν την υπεροχή και δημιούργησε σαφώς περισσότερες καταστάσεις μπροστά στην εστία του Καλλιντέρη αλλά και στο Ασπρόχωμα φανέρωσε την δυσκολία δημιουργίας φάσεων που έχει στους μικρούς αγωνιστκούς χορούς. Στις λίγες μάλιστα φορές που κατάφερε να δημουργήσει επικίνδυνα καταστάσεις δεν πέτυχε γκολ και τελικά το πλήρωσε.

Η Μαύρη Θύελλα κατέβηκε με τον γνωστό σχηματισμό και με μοναδική αλλαγή τον Βασιλόπουλο στη θέση του Τσουλάκου ο οποίος τις προηγούμενες μέρες ταλαιπωρήθηκε από ίωση και δεν ήταν έτοιμος. Έτσι στο 4-4-2 θέσεις στην άμυνα πήραν οι Καλογερόπουλος, Λιόλιος, Καντούτσης, Μπαστακός, στον άξονα έπαιξε ο Νικολόπουλος, μπροστά του σε ρόλο οργανωτή ο Νάτσης, αριστερά ο Βασιλόπουλος, δεξιά ο Σαραντόπουλός και στην κορυφή οι Αθανασόπουλος, Καλαντζής.

Στον αντίποδα, Πανθουριακός κατέβηκε με μοναδικό προωθημένο τον Χελά, πίσω του σε περισσότερο ελεύθερο ρόλο αγωνίστηκε ο Πανταζής, δεξιά στο κέντρο ο Μιγκάκης, αριστερά ο Ντόκο, στον άξονα οι Καράμπελας, Μουστάκας και αμυντική τετράδα οι Παντσιώτης, Πετρόγιαννης Σεφεράσι και Κλουβάτος.

Οι γηπεδούχοι κατέβηκαν με σαφή ανασταλτικό προσανατολισμό και το σχήμα λειτούργησε πλην όμως επιθετικά φάνηκαν αδύναμοι και δεν κατάφεραν να μπουν στην περιοχή του Κυριακόπουλου. Στο ίδιο διάστημα η Καλαμάτα είχε την υπεροχή και αφού απείλησε για πρώτη φορά στο 23' με σουτ του Νάτση, έφτασε στην μεγαλύτερή της στιγμή για το πρώτο μέρος δύο λεπτά αργότερα. ΟΒασιλόπουλος έβγαλε ωραία κάθετη στον Αθανασόπουλο αλλά ο Καλλιντέρης φάνηκε σε ετοιμότητα και έδιωξε με τα πόδια.

Στο 34' η Καλαμάτα απείλησε εκ νέου όταν ο Νάτσης έβγαλε σέντρα από τα δεξιά αλλά Αθανασόπουλος δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή ενώ στο 37' ο Χρήστος Καλαντζής αφού έφυγε από τη σέντρα προχώρησε μέχρι το ύψος της περιοχής και από πλάγια αριστερά πλάσαρε τον Καλλιντέρη με την μπάλλα να φεύγει άουτ.

Ο Πανθουριακός φάνηκε επιθετικά στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου. Στο 43' ο Χελάς με ψαλιδάκι πήγε να πετύχει το γκολ της χρονιάς ενώ ένα λεπτό μετά μια σέντρα -σουτ του Ντόκο πέρασε λίγο άουτ.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η Καλαμάτα έδειξε να χάνει τη φρεσκάδα του πρώτου ημιχρόνου και ο Πανθουριακός άρχισε να παίρνει μέτρα.
Οι γηπεδούχοι μάλιστα όχι απλά ισορρόπησαν αλλά κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ όταν στο 64' ο Πανταζής εκτέλεσε φάουλ και ο Μουστάκας σηκώθηκε και έπιασε γυριστή κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Κυριακοπούλου για το 1-0!

Η Καλαμάτα στην συνέχεια πέρασε μαζικά στην επίθεση, αλλά ήταν φανερό πως είχε αδυναμία στο να δημιουργήσει αλλά και να τελειώσει τις φάσεις. Στο 67' ο Νάτσης έβγαλε κάθετη στον Αθανασόπουλο οποίος γύρισε αλλά έκανε αδύναμο σουτ ενώ στο 73' μετά από φάουλ του Καλογερόπουλου, ο Καλαντζής έπιασε την κεφαλιά μέσα από όμιλο παικτών άλλα η μπάλα κατέληξε στον Καλλιντέρη. Στο 79' μετά από κόρνερ του Νάτση ο Μπαστακός έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα πήγε πάλι στην αγκαλιά του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Η Καλαμάτα, με τρείς πλέον στην άμυνα στο τελευταίο 15λεπτο καθώς ο Μπαστακός έδωσε την θέση του στον Τσουλάκο, συνέχισε να πιέζει αλλά η κλασικότερη ευκαιρία ήρθε για τον Πανθουριακό στο 89'. Ο Χελάς έβγαλε ωραία στον Κάνιστρα ο οποίος μπήκε και σούταρε δυνατά αλλά η μπάλα βρήκε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και κατόπιν στο έδαφος για να παραμείνει έτσι το μηδέν το 1-0 που ήταν και τελικό σκορ.

Πανθουριακός: Καλλιντέρης, Παντσιώτης, Πετρόγιαννης, Σεφεράσι, Κλουβάτος, Καράμπελας, Ντόκο (87’ Καιας), Μουστάκας, Μιγκάκης (52’ Κάνιστρας), Πανταζής (91’ Οδεμισιώτης), Χελάς

Καλαμάτα: Κυριακόπουλος, Καλογερόπουλος, Λιόλιος, Καντούτσης, Μπαστακός (77’ Τσουλάκος), Νικολόπουλος, Καλαντζής, Βασιλόπουλος (67’ Σταματελόπουλος), Αθανασόπουλος, Νάτσης (84’ Μπεγέτης), Σαραντόπουλος