ΑΕ Σπάρτης-Ευκλής 65-50: Με εντυπωσιακό 4ο δεκάλεπτο και σούπερ Βουργιώτη η 2η νίκη στο πρωτάθλημα

Σπουδαία εντός έδρας νίκη, με 65-50, επί του Ευκλή Καλαμάτας πέτυχε, για την 5η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, η ΑΕ Σπάρτης πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του 2ου ροζ φύλλου αγώνα που της δίνει μεγάλες βαθμολογικές ανάσες.

Η σπουδαία επιθετική παρουσία του Κώστα Βουργιώτη, που πέτυχε 30 πόντους με 3 τρίποντα, αλλά και του νεαρού Λαμπρινού, σε συνδυασμό με την απόδοσή τους στο ξέφρενο γι αυτούς 4ο δεκάλεπτο ήταν κάποια μονάχα από τα στοιχεία που καθόρισαν το αποτέλεσμα χαρίζοντας στους Λάκωνες τους βαθμούς της νίκης.

Ο Ευκλής, από την άλλη, ήταν μέσα στο ματς μέχρι και τα τελευταία λεπτά, έχοντας συχνά το προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο «έπαθε μπλακ άουτ» στο πιο κρίσιμο σημείο και το πλήρωσε, χάνοντας μάλιστα με μεγάλη διαφορά.