Ευκλής-ΓΣ Μεσσήνης 49-43: Έκπληξη "σωτηρίας" οι καλαματιανοί, οδυνηρή ήττα οι "Ταύροι"

Με μια μεγάλη έκπληξη ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής της Α’ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ καθώς στο ματς που «έριξε την αυλαία», πριν από λίγο, ανάμεσα στον Ευκλή Καλαμάτας και τον ΓΣ Μεσσήνης, το καλαματιανό σωματείο πήρε τη νίκη με σκορ 49-43.

Νίκη που φέρνει την ομάδα του Ηλία Στακιά μια ανάσα από την παραμονή, να κρατά πλέον την τύχη στα χέρια της. Την ίδια στιγμή η ήττα της Μεσσήνης σημαίνει, πρακτικά, την απώλεια της πρωτιάς στην κανονική περίοδο με ότι αυτό συνεπάγεται στα play off ανόδου.

Να αναφέρουμε ότι η νίκη του Ευκλή ήρθε δίκαια ως αποτέλεσμα της εξαιρετικής αγωνιστικής του παρουσίας και «συμπεριφοράς» τόσο στην άμυνα-κυρίως-όσο και στην επίθεση, με την επιθετική πολυφωνία του. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 25’ προηγήθηκε με 40-23, μετρώντας ένα σερί 16-4 στο διάστημα 20’-25’, με τους φιλοξενούμενους να «επανέρχονται» καθυστερημένα και να μην γλυτώνουν την καταδικαστική ήττα.

Μάλιστα η μείωση του σκορ ήρθε στο διάστημα της «απώλειας» του Μιχάλη Μπακογιάννη που τραυματίστηκε και δεν αγωνίστηκε μέχρι το τέλος. Ένα ακόμη στοιχείο των φιλοξενούμενων έχει να κάνει με την επίτευξη και των 10 πόντων τους στην 4η περίοδο από τον Κώστα Πολυζωγόπουλο.