Αρκαδικός-Ευκλής 56-53: Με ανατροπή το πρώτο ροζ φύλλο

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ πανηγύρισε ο νεανικός Αρκαδικός ο οποίος επικράτησε στο κλειστό της Τρίπολης, στην αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής, του Ευκλή Καλαμάτας με 56-53 σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία κρίσιμα λεπτά.

Μάλιστα οι Αρκάδες, μολονότι άπειροι, βρήκαν τον τρόπο να φέρουν «τούμπα» το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο (έχαναν στο 30’ με 46-41)και να πανηγυρίσουν μια νίκη που μπορεί, μακροπρόθεσμα, να σημαίνει πολλά. Όπλο τους η άμυνα και η διάθεση αλλά και η επιθετική συνεισφορά της τριάδας των Παππά, Μικρού, Σωτηρόπουλου που έπαιζαν μόνοι τους τον Ευκλή.

Μπορούμε να πούμε ότι το καλαματιανό σωματείο έχασε την ευκαιρία για ένα σπουδαίο διπλό πληρώνοντας την επιθετική του δυστοκία στο τέλος, όταν και πέτυχε μόλις 7 πόντους σε διάστημα 10 λεπτών.