Ακάδημος-Πολύβιος 50-49: Με απίστευτη ανατροπή και buzzer beater τρίποντο του Σκοπέτου (φωτο)

Με τρίποντο του Άρη Σκοπέτου, τρία περίπου δεύτερα πριν τη λήξη του ματς, ο Ακάδημος Καλαμάτας ολοκλήρωσε μια σπουδαία ανατροπή και επικράτησε του Πολύβιου Μεγαλόπολης, με 50-49, στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής της Α1 κατηγορίας που διεξήχθη το βράδυ της Δευτέρας (5/11) στη Τέντα.

Ανατροπή που ήρθε με κατάθεση ψυχής από τους παίκτες των κκ Ροζακέα, Ψυχογιού αλλά και με απίστευτη επιθετική απόδοση στο τελευταίο δεκάλεπτο. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ακάδημος, που «κυνηγούσε» συνεχώς στο σκορ, ακόμη και διψήφιες διαφορές, πέτυχε στα τελευταία δέκα λεπτά 27 πόντους δηλαδή περισσότερους από τους 23 που είχε πετύχει στα πρώτα τριάντα.

Έμεινε έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας, να ισοβαθμεί με τους Δρομείς, όντας αήττητος-αήττητος είναι και ο Σπαρτιατικός αλλά έκανε το ρεπό του-πετυχαίνοντας μια νίκη επί μιας ομάδας που έχει υψηλούς στόχους και απέδειξε ότι μπορεί να πάει ψηλά.

Ο Πολύβιος μπορεί και να δικαιούταν τη νίκη με βάση την απόδοσή του μέχρι τις αρχές της 4ης περιόδου όμως «κατέρρευσε» στο πιο κρίσιμο σημείο του ματς και το πλήρωσε. Ωστόσο έκανε σαφές ότι θα είναι από τους διεκδικητές της 4αδας και του τίτλου.

Σε ατομικό επίπεδο και για τους νικητές, που ήταν μέτριοι είναι η αλήθεια-το ματς ήταν κακό ποιοτικά με δυνατές μονομαχίες και πολύ ένταση- και δεν είχαν σχέση με τα δυο πρώτα τους ματς, Διαμαντόπουλος και Σκοπέτος ήταν καθοριστικοί ενώ καθοριστικά καλάθια πέτυχαν και οι Κριμιλής, Καραγγελής στα τελευταία λεπτά.

Ο Γιάννης Βούλγαρης ήταν εντυπωσιακός με 14 πόντους, πέντε κοψίματα και διψήφιο αριθμό ριμπάουντ όμως δεν «πήρε μπάλα» στα τελευταία λεπτά και οι πόντοι του έλειψαν από τον Πολύβιο.