Πήρε (72-63) το ντέρμπι, του 2ου ομίλου της Α2, με αντίπαλο το Γύθειο η ΑΕ Σπάρτης

Η νεανική και ιδιαίτερα ταλαντούχα ομάδα της ΑΕ Σπάρτης ήταν η νικήτρια του ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Α2 Ανδρών της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ καθώς επικράτησε, στο κλειστό της Λακωνικής πρωτεύουσας, του Γυθείου με σκορ 72-63.

Οι γηπεδούχοι είχαν από νωρίς το προβάδισμα το οποίο κράτησαν μέχρι τέλους παρά την «ανάκαμψη» των παικτών του Δημήτρη Πρόκου στην 2η περίοδο (34-34). Κορυφαίος ο 18χρονος γκαρντ Αρ. Κατσίφης (29 π) αλλά και ο 14χρονος Π. Μαρκάκος (19π, 4 τρ).

Ενδεχομένως τα πράγματα να ήταν διαφορετικά για τους Γυθεάτες εάν έπαιζαν οι Κουράκος, Καλαποθαράκος δυο παίκτες που υπολογίζει πολύ ο Δημήτρης Πρόκος.

Οι φιλοξενούμενοι υπέβαλαν ένσταση ζητώντας την επανάληψη του αγώνα λόγω καθυστερημένης έναρξής του κάτι που συνέβη εξαιτίας της καθυστερημένης άφιξης των διαιτητών (έπαιζαν αγώνα στους Μολάους)