Καλαμάτα ‘80: Πρώτο ροζ φύλλο, 77-71 την Ολυμπιάδα Λεχαίου στην Τέντα

Νικηφόρα ήταν η εντός έδρας πρεμιέρα το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής για την ομάδα της Καλαμάτα ‘80 καθώς επιβλήθηκε 77-71 της Ολυμπιάδας Λεχαίου στην Τέντα.

Το συγκρότημα του Κορογώνα προερχόταν από βαριά ήττα στην πρεμιέρα αλλά απέναντι σ΄ έναν αντίπαλο σαφώς στα μέτρα του, πήρε μια σημαντική νίκη.
Έχοντας την υποστήριξη περίπου 300 φίλων της, η Καλαματιανή ομάδα πήρε απο την αρχή το προβάδισμα, προηγήθηκε 40-33 στο ημίχρονο και παρότι οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο ματς στο 3ο δεκάλεπτο με έναν εκπληκτικό Κρασαδάκη, είχε τις λύσεις για το πρώτο ροζ φύλλο.

Καλαμάτα 80’-Ολυμπιάδα Άσσου/Λεχαίου 77-71

Διαιτητές: Μαγκουνής-Τηγάνης

Δεκάλεπτα: 21-15, 40-33, 60-59, 77-71

Καλαμάτα ’80 (Κορογώνας): Πέτρου, Παπαγεωργίου 7 (1), Χατζής 3 (1), Μπάζιος 15 (1), Κοντόπουλος 13 (1), Βούλγαρης 12, Αναγνωστόπουλος 11 (1), Μεντής (1), Κατσαρέας, Αρβανίτης 11.

Ολυμπιάδα Άσσου/Λεχαίου (Παπαμιχαήλ): Βασιλόπουλος 7, Δόσης, Τσατσάρης, Κρασαδάκης 35 (2), Λύκος 4, Λενάκος 19 (2), Πανούσης, Μπιλής, Βασιλείου 2, Γεωργάρης 1 Απ., Γεωργάρης Αν. 3 (1).

Στα υπόλοιπα ματς ξεχώρισε η νίκη του Γλαύκου με 65-56 επί του Οίακα Ναυπλίου ενώ τρείς ακόμη ομάδες έκαναν το 2/2.

Τρομερό διπλό κόντρα σε ένα από τα φαβορί πήρε η Νέα Ιωνία που κέρδισε την Αγία Παρασκευή, ενώ ο Έσπερος ΑΟΠΑ επιβλήθηκε με 62-42 του Κεραυνού Αιγίου.

Πολύ δυνατό παιχνίδι έγινε μεταξύ Ένωσης Ιλίου και Αχαγιάς με τους γηπεδούχους να παίρνουν την πολύτιμη νίκη με 65-57.

Τα νεοφώτιστα Μελίσσια πέτυχαν την δεύτερη τους νίκη, κερδίζοντας στην παράταση τον Απόλλωνα Σμύρνης με 84-78. Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 2ηα αγωνιστικής: