Καλαμάτα BC-Γλαύκος 65-71: «Πλήρωσε» το κακό 1ο ημίχρονο (pics)

Με ήττα αποχαιρέτησε το 2016 η Καλαμάτα BC, η οποία δεν τα κατάφερε στην Τέντα απέναντι στην σκληροτράχηλη και καλομονταρισμένη ομάδα του Γλαύκου που πανηγύρισε ένα σπουδαίο εκτός έδρας «δίποντο» καθώς επικράτησε με 71-65 της καλαματιανής ομάδας.
Το κακό πρώτο 20λεπτο, χρονικό διάστημα στο οποίο οι Αχαιοί έκαναν ότι ήθελαν με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 41-26 και η αστοχία από την γραμμή των βολών στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, σε συνδυασμό με την επιθετική πολυφωνία των φιλοξενουμένων, ήταν τα στοιχεία που ουσιαστικά καθόρισαν το ματς, οδηγώντας το μεσσηνιακό σωματείο στην 4η συνεχόμενη ήττα του.
Ενδεχομένως αν ήταν σε θέση να αγωνιστεί ο Λεωνίδας Τριανταφυλλόπουλος, τα πράγματα να είχαν εξελιχθεί κάπως διαφορετικά, ωστόσο ακόμα και έτσι το γεγονός ότι η Καλαμάτα κατόρθωσε να κλείσει τη διαφορά στην 3η περίοδο και να περάσει μπροστά περίπου στα μέσα της 4ης περιόδου φανερώνει μια τεράστια επιθυμία των παικτών του Θεόδωρου Γιαννακόπουλου να τα καταφέρουν και να φτάσουν στο τέλος της σεζόν στην παραμονή.
Το μέγα πάθος, ο ζήλος και η προσπάθεια για επιβίωση, τα οποία επέδειξαν έντονα οι αθλητές της Καλαμάτας BC, θα πρέπει να αποτελέσουν άλλωστε τα στοιχεία στα υπόλοιπα παιχνίδια του δύσκολου πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Η Καλαμάτα προηγήθηκε με 3-0 με το τρίποντο του Μαγιντόμπε, όμως από εκείνο το σημείο και έπειτα οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν το προβάδισμα και δεν το ξαναέχασαν μέχρι την 4η περίοδο
Προηγήθηκαν με 11-3 και έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο μπροστά με 8 πόντους (14-22).
Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε η 2η περίοδος (18-26 στο 14΄), με την Καλαμάτα να μειώνει σε 24-28 στο 17΄ όμως από εκείνο το σημείο και έπειτα ήρθε το απόλυτο μπλακ άουτ!
Με ένα επιμέρους 13-2 σε τρία λεπτά, ο Γλαύκος μπήκε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα όντας μπροστά στο σκορ 41-26!
Η αθηναϊκή ομάδα διατήρησε το προβάδισμά της στην 3η περίοδο (35-49 στο 25΄), όμως από εκείνο το σημείο η «μελανόλευκη» άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά (41-51 στο 26΄) με τους Τσικούρη, Μαγιντόμπε και Δελή και αποτελεσματικό full court press. Μάλιστα, έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (46-53 στο 28΄) με λέι απ του Λουρμπέα και τρίποντο του εξαιρετικού στο 2ο ημίχρονο Κίσσα.
Εν συνεχεία κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ με νέο τρίποντο του Κίσσα (49-54 29:30) όμως ο Σερέτης απάντησε με τον ίδιο τρόπο (49-57), πριν έρθει ο Λουρμπέας με buzzer beater να ξαναδώσει το μομέντουμ στην γηπεδούχο ομάδα και να κλείσει την 3η περίοδο στο -6 (51-57).
Παρ’ όλα αυτά, η καλαματιανή ομάδα έμεινε χωρίς σκορ για 4μιση λεπτά στην 4η περίοδο αλλά ήταν αποτελεσματική αμυντικά και δέχθηκε μόλις ένα καλάθι (51-59), πριν μειώσει με τρίποντο και πάλι ο Κίσσας (54-59 34:30). Ο ίδιος παίκτης, μαζί με τον Τσικούρη, πέτυχαν δυο διαδοχικά τρίποντα και έβαλαν μπροστά την Καλαμάτα με 60-59 για πρώτη φορά από την 1η περίοδο (36:00).
Ο Παπαβασιλόπουλος απάντησε με τρίποντο (60-62), ο Μπάκας ισοφάρισε με 2/2 βολές (62-62 στο 38) όμως ο Σερέτης με καλάθι+φάουλ έκανε το 62-64. Από εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Λαμπρόπουλος με 6 σερί πόντους (τυχερό δίποντο και 4/4 βολές) για να «καθαρίσει» ουσιαστικά το ματς, σε συνδυασμό με τις 1/6 βολές της καλαματιανής ομάδας στα κρίσιμα σημεία.
10λεπτα: 14-22, 26-41, 51-57, 65-71
Διαιτητές: Καλογερόπουλος-Ραχιώτης
ΚΑΛΑΜΑΤΑ BC (Γιαννακόπουλος): Μπάκας 11, Λουρμπέας 10, Μαγιντόμπε 6 (2), Δελής 6 (1), Τσικούρης 11 (1), Γεωργανάς 4, Κίσσας 12 (4), Κουτίβας, Σκοπέτος 5 (1
ΓΛΑΥΚΟΣ: Λιβιεράτος, Σερέτης 17 (2), Λαμπρόπουλος 9, Γιαλελής 2, Αδαμόπουλος, Πολυδωρόπουλος 5 (1), Παπαβασιλόπουλος 9 (3), Σταυράκης, Καλδής 15 (3), Παπαδήμος, Λυκούδης 4, Αναγνωστόπουλος 11