Μπάμπης Παπακωνσταντίνου

Μπάμπης Παπακωνσταντίνου

E-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Με την Σάμη η οποία νίκησε 3-1 τον Παλληξουριακό στον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣ Κεφαλονιάς- Ιθάκης, ολοκληρώθηκε το παζλ των ομάδων στον όμιλο της Καλαμάτας για το Κύπελλο Ερασιτεχνών.

Η Κυπελλούχος Μεσσηνίας βρίσκεται στον 7ο όμιλο μαζί με τους Πανηλειακό (Ηλεία), Σάμη (Κεφαλληνία-Ιθάκη), ΑΟ Καταστάρι (Ζάκυνθος), Κεραυνός Αγ. Βασιλείου (Αχαΐα), Ηρακλή Ξυλοκάστρου (Κορινθία).

Η Μαύρη Θύελλα θα μάθει στην κλήρωση που θα γίνει την Τρίτη (28/3) στην ΕΠΟ τον αντίπαλό της στον πρώτο αγώνα (θα σχηματιστούν τρία ζευγάρια) αλλά και τα σταυρώματα που θα προκύψουν στην συνέχεια καθώς τα ματς είναι νοκ άουτ.

Τα παιχνίδια θα ξεκινήσουν στις 5 Απριλίου και οι αγωνιστικές θα διεξάγονται κάθε Τετάρτη μέχρι τον τελικό που θα γίνει το Σάββατο 20 Μαΐου.


Στην σέντρα θα βρεθούν σήμερα οι 12 από τις 15 ομάδες παλαιμάχων στην πρεμιέρα του 13ου πρωταθλήματος που διοργανώνει η ΕΠΣΜ.

Οι 40άρηδες και πάνω (δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι γεννηθέντες πριν το 1977), παλιές δόξες των μεσσηνιακών γηπέδων θα δείξουν πως παρά τα χρόνια και... τα παραπανίσια κιλά, η τέχνη δεν ξεχνιέται και πάνω απ΄ όλα θα έχουν την ευκαιρία να ξανασμίξουν στα γήπεδα και να ανασύρουν μνήμες του παρελθόντος.
Το πρόγραμμα της πρεμιέρας:

1oς ΟΜΙΛΟΣ

Α.Ε. ΛΟΓΓΑΣ - ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΠΥΛΟΥ
ΛΟΓΓΑΣ Δευτέρα 27/03/17 17:00
ΚΑΥΚΑΣ Α., ΤΖΕΜΑΛΑΪ Ε., ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ Α.

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ - Α.Ο. ΜΕΘΩΝΗΣ  
ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ Δευτέρα 27/03/17 17:00
ΚΟΣΑΡΗΣ Ν., ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ Κ., ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ Γ.

2oς ΟΜΙΛΟΣ

ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑ - Α.Ο. ΟΜΟΝΟΙΑ  
ΜΕΛΙΓΑΛΑ Δευτέρα 27/03/17 17:00
ΡΕΚΚΑΣ Η., ΤΣΟΥΚΑΛΗ Α., ΒΑΝΙΚΙΩΤΗΣ Γ.

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΠΑΟΚ/ΑΣΠΡΟΧΩΜΑ - ΠΑΜΙΣΣΟΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ
ΑΣΠΡΟΧΩΜΑΤΟΣ Δευτέρα 27/03/17 17:00
ΜΑΚΡΗΣ Ε., ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ Η., ΨΥΧΟΓΥΙΟΣ Ι.

3oς ΟΜΙΛΟΣ

ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ Γ.Σ. - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΚΑΛ/ΤΑΣ
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΥ  Δευτέρα 27/03/17 17:00
ΓΙΑΝΝΕΤΣΟΣ Ι., ΤΣΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Δ., ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ Ε.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ - ΠΡΑΣΙΝΑ ΠΟΥΛΙΑ
ΔΗΜ. ΚΤΕΛ "Γ. ΛΟΥΚΑΡΕΑΣ" Δευτέρα 27/03/17 17:00
ΜΠΑΣΙΛΑΡΗΣ Ε., ΤΣΑΟΥΣΗ Ε., ΜΠΟΤΗ Σ.



Με δυο ματς θα ανοίξει σήμερα Δευτέρα, 27/3, η αυλαία του πρωταθλήματος Μαζικού Αθλητισμού που διοργανώνει ο Δήμος Καλαμάτας.
Και τα δυο ματς θα γίνουν στο “Π. Μπαχράμης”, όπως όλα άλλωστε του πρωταθλήματος.
Στο πρώτο χρονικά, οι περισυνή φιναλίστ ομάδα των Μηχανικών θα αντιμετωπίσει την Αναδόμηση/Κατασκευή και στην συνέχεια η Μπαρτσελιώμα θα αντιμετωπίσει τις τις “Ευθυγραμμίσεις Άγγελος”. Αναλυτικά:

ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ/ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ – ΑΝΑΔΟΜΗΣΗ/ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ 19:00
ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ Δ., ΚΟΜΠΙΛΙΡΗΣ Π., ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ Α.    

ΜΠΑΡΤΣΕΛΙΩΜΑ - ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΕΙΣ "ΑΓΓΕΛΟΣ" 21:00
ΚΑΥΚΑΣ Α., ΤΣΑΟΥΣΗ Ε., ΤΑΓΑΡΗΣ Δ.    

Τα υπόλοιπα τρία ματς της πρεμιέρας θα διεξαχθούν την Τετάρτη (29/3)

Δείτε πως η Αχαϊκή επιβλήθηκε 5-4 στα πέναλτι της Κηφισιάς στο ουδέτερο γήπεδο του Άργους και πήρε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Γ’ Εθνικής όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕ Καραϊσκάκης.

Η Αθηναϊκή ομάδα προηγήθηκε στο 22′ με τον Σουλελέ, αλλά ο Κωστούλας που είχε περάσει ως αλλαγή ισοφάρισε στο 59′ για τα «καναρίνια» και έστειλε το ματς στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο δεν άλλαξε κάτι και στα πέναλτι, η Αχαϊκή ήταν ψύχραιμη, όπως και με την Παναχαϊκή στον τελικό του 3ου ομίλου και επικρατώντας με 5-4 πανηγύρισε την ιστορική πρόκριση στον τελικό.








H Καλαμάτα ‘80 παρουσιάστηκε... από το 3ο σετ στο γήπεδο Παραλίας απέναντι στην ΑΕΚ και παρότι στην συνέχεια πάλεψε το ματς δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με 1-3.

Το όνειρο της 3ης θέσης και η pre League πέταξε στο άσχημο ξεκίνημα που έκανε η καλαματιανή ομάδα δίνοντας την ευκαιρία στο νεανικό συγκρότημα του  Αντώνη Παπαδόπουλου να πάρει πανεύκολα τα δυο πρώτα σετ 16-25 και 14-25.

Στην συνέχεια οι “λύκοι” ανασυντάχθηκαν και βγάζοντας τον καλό τους εαυτό, πήραν το τρίτο σετ 25-20, μείωσαν σε 1-2 και έδειξαν έτοιμοι για την ανατροπή

Στο τέταρτο σετ έγινε μεγάλη μάχη. Οι δυο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το τέλος και η Κ80 έφτασε σε σετ μπολ στο 24-22!
Η ΑΕΚ όμως έκανε σερί 0-3 και πέρασε μπροστά 24-25 αλλά η Καλαμάτα 80 δεν το έβαλε κάτω και έφτασε σε δεύτερο σετ μπολ στο 26-25!

Τελικά και αυτή η ευκαιρία πέρασε ανεκμετάλλευτη και η ‘Ενωση πήρε το σετ 26-28 και το ματς 1-3.

Τα σετ: 16-25, 14-25, 25-20, 26-28

Αποτελέσματα - 16η αγωνιστική

Καλαμάτα 80 - ΑΕΚ Αθηνών     1-3
Πανερυθραϊκός - ΑΟ Παλλήνη 0-3  (20-25,20-25,20-25)
ΣΦΠ Χανίων - ΑΟΝΣ Μίλων 3-1 (25-16,22-25,26-24,25-19)
ΟΦΗ - ΑΟ Μαρκοπούλου 2-3 (22-25,16-25,25-19,30-28,13-15)


ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  Ομάδα Βαθμοί Αγώνες Νίκες Ήττες Σετ υπέρ Σετ κατά
1 ΑΟ Παλλήνη 37 14 13 1 39 9
2 ΟΦΗ 35 15 12 3 41 19
3 ΑΕΚ Αθηνών 25 14 8 6 31 23
4 ΑΟ Μαρκοπούλου 24 14 7 7 30 26
5 ΑΣ Πανερυθραϊκός 20 15 7 8 24 28
6 ΑΟ Καλαμάτα 80 18 14 6 8 26 30
7 ΣΦΠ Χανίων 18 14 6 8 25 30
8 ΑΟΝΣ Μίλων 14 14 5 9 19 34
9 ΟΠ Ρεθύμνου 1 14 0 14 6 42


Η επόμενη (17η) αγωνιστική    

Σαβ 01 Απρ, 16:00    ΑΟΝΣ Μίλων - ΟΠ Ρεθύμνου    
Σαβ 01 Απρ, 16:00    ΑΟ Παλλήνη - ΟΦΗ    
Σαβ 01 Απρ, 20:00    ΑΟ Μαρκοπούλου - ΑΕΚ Αθηνών    
Κυρ 02 Απρ, 16:00    ΣΦΠ Χανίων - ΑΟ Καλαμάτα 80    





Ο Μεσσηνιακός είχε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στο καταδικασμένο Χαλάνδρι και με 0-3 σετ ολοκλήρωσε τις φετινές εκτός έδρας υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος βόλεϊ της Α2 γυναικών.

Οι πράσινες θα ολοκληρώσουν στην 5η θέση το πρωτάθλημα και την τελευταία αγωνιστική, την Πρωταπριλιά, θα φιλοξενήσουν στην Παραλία τον ΓΑΣ Μεσσαράς ο οποίος δίνει την μάχη της ανόδου.

Αποτελέσματα -17η αγωνιστική

ΦΟ Βριλησσίων - ΑΟΝ Αμαζόνες 3-0 (25-19,25-23,25-13)
ΓΣΚ Ηρακλής - ΟΠ Ρεθύμνου 3-0 (25-16,25-12,25-15)
ΓΑΣ Μεσσαράς - ΑΣΠ Ίωνες 3-0
ΓΣ Χαλανδρίου - Μεσσηνιακός ΓΣ 0-3 (18-25,13-25,23-25)
ΕΑ Πατρών - ΓΣ Πετρούπολης 0-3 (15-25,19-25,21-25)


  ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ            
  Ομάδα Βαθμοί Αγώνες Νίκες Ήττες Σετ υπέρ Σετ κατά
1 ΓΣΚ Ηρακλής 51 17 17 0 51 3
2 ΓΣ Πετρούπολης 36 17 12 5 40 19
3 ΓΑΣ Μεσσαράς 35 17 12 5 40 22
4 ΦΟ Βριλησσίων 35 17 12 5 40 19
5 Μεσσηνιακός ΓΣ 30 17 9 8 34 27
6 ΑΟΝ Αμαζόνες 27 17 9 8 32 31
7 ΟΠ Ρεθύμνου 14 17 5 12 19 41
8 ΑΣΠ Ίωνες 13 17 4 13 16 41
9 ΕΑ Πατρών 10 17 4 13 16 43
10 ΓΣ Χαλανδρίου 4 17 1 16 7 49


Επόμενη αγωνιστική -18η (τελευταία)

Σαβ 01 Απρ, 16:00    Μεσσηνιακός ΓΣ 1888 - ΓΑΣ Μεσσαράς        
Σαβ 01 Απρ, 18:00    ΓΣ Πετρούπολης - ΓΣΚ Ηρακλής        
Σαβ 01 Απρ, 18:00    ΑΣΠ Ίωνες - ΕΑ Πατρών        
Κυρ 02 Απρ, 18:00    ΑΟΝ Αμαζόνες - ΓΣ Χαλανδρίου        
Κυρ 02 Απρ, 15:00    ΟΠ Ρεθύμνου - ΦΟ Βριλησσίων

Σελίδα 1 από 405
Top