Κύπελλο Ελλάδος: Νίκες για Ξάνθη, Πανσερραϊκό και Απόλλων Πόντου

Νικηφόρα ξεκίνησε η Ξάνθη στο Κύπελλο Ελλάδας. Οι Ακρίτες επικράτησαν με 2-0 του Παναιτωλικού στο ντέρμπι του 6ου ομίλου και πλέον βρίσκονται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με τον Πανσερραϊκό ο οποίος επιβλήθηκε με το ίδιο σκορ του Εργοτέλη.

Η Ξάνθη ήταν πιο αποτελεσματική από τους φιλοξενούμενους που έχασαν αρκετές ευκαιρίες, και πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Στο 27’ ο Μπαξεβανίδης έκανε τη σέντρα κι ο Κάστρο με κεφαλιά έκανε το 1-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη στο 60’ ο Τριάδης από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Στις Σέρρες, ένα τέρμα από τον Πόζογλου με απευθείας εκτέλεση φάουλ κι ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκούρτσα ήταν αρκετά για τον Πανσερραϊκό, ώστε να πάρει τη νίκη κόντρα στον Εργοτέλη με 2-0.

Με νίκη ξεκίνησε και ο Απόλλων Πόντου, καθώς νίκησε 1-0 τον Αιγινιακό στο Αιγίνιο, σε αναμέτρηση για την πρώτη αγωνιστική του 2ου ομίλου της διοργάνωσης. Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι πέτυχε ο Μπρίτο στο 84΄.