Κύπελλο: Επέστρεψε στις νίκες με Εμενίκε ο Ολυμπιακός, 2-1 τον Αστέρα Τρ.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες, έστω και στο Κύπελλο, με 2-1 επί του Αστέρα Τρίπολης και μπήκε με το....δεξί στη διοργάνωση.

Μετά από τρία άσχημα αποτελέσματα (ήττα από την Σπόρτινγκ και ισοπαλίες με Ξάνθη και Αστέρα Τρίπολης) οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν την πρώτη τους νίκη στον θεσμό του Κυπέλλου, νίκη που θα τους βοηθήσει περισσότερο ψυχολογικά ενόψει των δύο αγώνων-φωτιά που ακολουθούν με ΑΕΚ (Κυριακή) και Γιουβέντους (Champions League).

Ο Ολυμπιακός των πολλών αλλαγών δεν ήταν καλύτερος από τον αντίπαλό του, είχε λιγότερες τελικές προσπάθειες και καθόλου ευκαιρίες, ωστόσο, κατάφερε από ένα τραγικό λάθος του Ζουμά (έκανε ανόητο πέναλτι στον Μπεν) να πάρει προβάδισμα με τον Εμενίκε (71΄) και λίγα λεπτά μετά ο Αφρικανός «χτύπησε» ξανά (78΄) για το 2-0.

Προσπάθησε να αντιδράσει η ομάδα του Σάββα Παντελίδη και μείωσε στο 84΄ με τον Τσουκαλά, ωστόσο, δε μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση στα λίγα λεπτά που απέμεναν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέσνικ Χάσι): Προτό, Ελαμπντελαουί (46’ Μάρτινς), Κούτρης, Σισέ, Νικολάου, Ταχτσίδης, Ζντιέλαρ, Ανδρούτσος (74’ λ.τ. Μίλιτς), Πάρντο (60’ Μπεν), Φορτούνης, Εμενίκε.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Ζουμά (79’ Ιγκλέσιας), Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος, Μουνάφο, Τσουκαλάς, Τσιλιανίδης (62’ Κουμαντέι), Στανισάβλιεβιτς (59’ Γκοντό), Δουβίκας.