Άλωσαν (1-3) το Αίγιο τα κορίτσια του Εθνικού Καλαμάτας!

Με το “καλημέρα” στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής, τα κορίτσια του Εθνικού Καλαμάτας έδειξαν τις διαθέσεις τους! Οι καλαματιανές επιβλήθηκαν με 3-1 στο Αίγιο των Λύκων Αιγιαλείας και έκαναν ιδανική πρεμιέρα στην σεζόν, δείχνοντας πως έχουν όλα τα φόντα να πάνε ψηλά.

Η ομάδα της Ντορίτας Μαυροειδή ήταν απόλυτη κυρίαρχος του αγώνα στο γήπεδο Ροδιάς και η υπεροχή της καρποφόρησε στο 35’. Η Μαυροειδή μετά από ωραία προσπάθεια κέρδισε το φάουλ έξω από την περιοχή το οποίο εκτέλεσε γρήγορα η Πουλακίδα και η Φιλανδριανού με άψογο πλασέ έκανε το 0-1.

Το 0-2 ήρθε στο 42ο λεπτό όταν η Λυρέντζου κέρδισε πέναλτι και εκτέλεσε η ίδια στέλνοντας τις καλαματιανές στα αποδυτήρια με αέρα δυο τερμάτων.

Στο 62’ η Δημητρακοπούλου με ωραία επέμβαση σε φάουλ της Λαλιώτη κράτησε το μηδέν ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Εθνικός κέρδισε νέο πέναλτι με την Φιλανδριανού. Το εκτέλεσε η ίδια αλλά η Βασιλείου αυτή την φορά μάντεψε σωστά και απέκρουσε.

Τελικά, δέκα λεπτά αργότερα ωστόσο (75’), η Φιλανδριανού βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα γράφοντας το 0-3 με ωραία ατομική προσπάθεια.

Οι γηπεδούχες το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν το σκορ με την Λαλιώτη στο 80’.

Ήταν μια πολύ καλή εμφάνιση από όλη την ομάδα. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια για την προσπάθεια και την σπουδαία νίκη απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα που βάζει τα θεμέλια για κάτι καλό...”, είπε η Ντορίτα Μαυροειδή για την ιστορικής σημασίας πρώτη νίκη του Εθνικού.

Λύκοι Αιγιαλείας: Βασιλείου, Νικολάου Δ., Νικολάου Χ., Καίπη (80’ Ρεκουνα), Κριτάκη (46’ Γιαννοπούλου), Παπαδοπούλου Ε., Παπαδοπούλου Α., Νικολάου Σ. (46’ Ευγενοπούλου), Χριστοπούλου, Λαλιώτη, Μητροπούλου

Εθνικός Καλ.: Δημητρακοπούλου, Καλύβα, Νικολοπούλου, Πουλακίδα, Πετρούλια, Κομινάκη (72’ Χαρλέπα), Σπηλιοπούλου (65’ Λεμπέση), Λυρέντζου, Φιλανδριανού, Μαυροειδή, Γιαννοπούλου (61’ Τσαμπούκου, 87’ Μπουγά)

Στο άλλο ματς του 5ου ομίλου ο Ατρόμητος Ζαρουχλέϊκων (επόμενος αντίπαλος του Εθνικού στις 26/11) νίκησε 1-0 τη Νίκη Τραγανού ενώ ρεπό είχε η Δόξα Πηγαδακίων Ζακύνθου.