Μουντιάλ 2018: Απίστευτο 3-3 Πορτογαλίας- Ισπανίας με τρία γκολ του Ρονάλντο (ΒΙΝΤΕΟ)

Μετά από ένα χορταστικό ματς σε γκολ και θέαμα, η Πορτογαλία η οποία είχε έναν μυθικό Ρονάλντο που σκόραρε τρείς φορές αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με την Ισπανία για την οποία σκόραρε δύο φορές ο Ντιέγο Κόστα.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος προηγήθηκε 2-1 στο ημίχρονο με τον Ρονάλντο να σκοράρει με ανύπαρκο πέναλτι στο 4’, τον Κόστα να ισοφαρίζει στο 24’ αλλά τον CR7 να σκοράρει μετά από λάθος του Ντε Χέα στο 44’.

Στο 55΄ ο Κόστα με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ισοφάρισε σε 2-2, ενώ τρία λεπτά μετά ο Νάτσο έφερε την πλήρη αλλαγή του σκηνικού. Ο Ρονάλντο, όμως, στο 88΄ με απίστευτο φάουλ ισοφάρισε για του πρωταθλητές Ευρώπης.

Ουρουγουάη – Αίγυπτος 1-0

Με γκολ του Χιμένεθ στο 89' με κεφαλιά η Ουρουγουάη... λύγισε την αξιόμαχη Αίγυπτο στην 1η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Μουντιάλ. Με τον Σάλαχ στον πάγκο το πάλεψε μέχρι τέλους. Η Ουρουγουάη είχε ευκαιρίες, δοκάρι στο 88' και τελικά ο στόπερ της Ατλέτικο Μαδρίτης έδωσε την λύση.

Ιράν- Μαρόκο 1-0

Στην Αγία Πετρούπολη όλα έδειχναν... 0-0, αλλά τελικά στις καθυστερήσεις το Ιράν πήρε το σπουδαίο «τρίποντο» απέναντι στο Μαρόκο

Για την 1η αγωνιστική του 2ου ομίλου, οι Ιρανοί της ΑΕΚ και του Ολυμπιακού (Μασούντ, Ανσαριφάρντ και Χατζισαφί) αγωνίστηκαν βασικοί με την Εθνική τους και στο 95' είδαν να μπαίνει γκολ για την Εθνική τους από τον... Μαροκινό Μπουχαντούζ.