Γερμανία- Σουηδία 2-1: Λύτρωση στο 95’ με γκολάρα Κρόος (ΒΙΝΤΕΟ)

Με μία γκολάρα του Τόνι Κρόος στο 95’ η Γερμανία επικράτησε με ανατροπή 2-1 της Σουηδίας και πλέον κρατάει την τύχη στα χέρια της.

Τα "πάντσερ" βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 32’, όταν ο Μπέργκ έκλεψε τη μπάλα σε λάθος πάσα του Κρόος, ο Κλάεσον έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Τοϊβόνεν, ο οποίος με ψηλοκρεμαστό πλασέ νίκησε τον Νόιερ για το 1-0.

Οι ποδοσφαιριστές του Γιόακιμ Λεβ μπήκαν πολύ δυνατά στην επανάληψη και στο 48’ κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση με προβολή του Μάρκο Ρόις έπειτα από σέντρα που έβγαλε ο Βέρνερ από αριστερά. Στο 82’ τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για την Γερμανία, όταν έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μπόατενγκ με δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα από πίσω στον Μπεργκ.

Παρ΄όλα αυτά η λύτρωση ήρθε στο πέμπτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Κρόος με τρομερό σουτ από πλάγια θέση νίκησε στον Όλσεν και γύρισε το ματς στο τελικό 2-1.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Μπόατενγκ, Ρούντιγκερ, Κίμιχ, Κρόος, Ρούντι (31’ Γκουντογκάν), Χέκτορ (87’ Μπραντ), Ντράξλερ (46’ Γκόμεζ), Μίλερ, Ρόις, Βέρνερ

ΣΟΥΗΔΙΑ: Όλσεν, Γκράνκβιστ, Λούστιγκ, Λίντελοφ, Αουγκούστινσον, Λάρσον, Έκνταλ, Φόρσμπεργκ, Κλάεσον (74’ Ντουρμάζ), Μπεργκ (90’ Τελίν), Τοϊβόνεν (78’ Γκουιντέτι)

Το ενδεχόμενο τριπλής ισοβαθμίας στον 6ο όμιλο είναι πλέον πολύ πιθανό σενάρια. Το Μεξικό έχει έξι βαθμούς και η Γερμανία με τη Σουηδία από τρεις.

Την τελευταία αγωνιστική το Μεξικό αντιμετωπίζει τη Σουηδία, με τους Μεξικάνους να παίρνουν την πρόκριση με νίκη ή ισοπαλία και τους Σκανδιναβούς να θέλουν μόνο νίκη και μάλιστα με δύο γκολ διαφορά. Η Γερμανία που αντιμετωπίζει την αποκλεισμένη Νότια Κορέα, θέλει νίκη με δύο γκολ διαφορά, για να μην την ενδιαφέρει τι θα γίνει στο άλλο ματς.