Κύπελλο: Η κληρωτίδα έβγαλε ντέρμπι ΠΑΟΚ – Άρης

Το... ζευγάρωμα του ΠΑΟΚ με τον Άρη στον 4ο όμιλο ξεχωρίζει στην κλήρωση των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας για τη σεζόν 2018-19. Το clasico της Θεσσαλονίκης μάλιστα θα διεξαχθεί στην 1η αγωνιστική, ήτοι την επόμενη εβδομάδα (25-27 Σεπτεμβρίου) στο γήπεδο της Τούμπας. 

Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός έχει στον όμιλό του τους Λεβαδειακό, Παναχαϊκή και Άρη Αβάτου, ο Παναθηναϊκός ως αδύναμος, βρίσκεται στον 3ο όμιλο με Παναιτωλικό, ΑΟΧ/Κισσαμικό και ΟΦ Ιεράπετρας, ενώ η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει Λαμία, Απόλλωνα Λάρισας και Βόλο ΝΠΣ στο 2ο γκρουπ. 

 

Από τις άλλες τρεις ομάδες της τρίτης κατηγορίας η Θύελλα Καμαρίου (ομάδα της Σαντορίνης με εμπειρία μέχρι πρότινος μόνο από την ΕΠΣ Κυκλάδων) έπεσε στον όμιλου του Ατρόμητου και του ΠΑΣ Γιάννινα, ο Απόλλων Παραλιμνίου (Σέρρες) θα κοντραριστεί με Αστέρα Τρίπολης, Απόλλωνα Σμύρνης και η Νίκη Βόλου με Ξάνθη, ΟΦΗ.

Στη φάση των «16» προκρίνονται οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου με την υποσημείωση ότι οι ομάδες της Super League θα δώσουν έναν αγώνα στην έδρα τους και δύο εκτός έδρας.

Σε ό,τι αφορά το φορμάτ διεξαγωγής, την 1η αγωνιστική (25-27 Σεπτεμβρίου) παίζει ο 1ος με τον δεύτερο του ομίλου (πρώτα αναφέρεται ο γηπεδούχος) και ο 3ος με τον 4ο. Στη 2η αγωνιστική (30-31 Οκτωβρίου) ο 3ος με τον 1ο και ο 2ος με τον 4ο, ενώ στην 3η αγωνιστική (4-6 Δεκεμβρίου) αναμετρώνται ο 3ος με τον 2ο και ο 4ος με τον 1ο. Οι πρώτοι δύο περνούν στην επόμενη φάση. 

Ο τελικός της διοργάνωσης θα διεξαχθεί στις 18 Μαΐου στο ΟΑΚΑ, όπως ανακοίνωσε ο πρόεδρος της επιτροπής κυπέλλου Μάνος Γαβριηλίδης. 

Αναλυτικά οι όμιλοι και το πρόγραμμα (1η αγωνιστική 25-27/10, 2η αγωνιστική, 30-31/10 & 1/11, 3η αγωνιστική 4-6/12).

1oς ΌΜΙΛΟΣ: Ατρόμητος, ΠΑΣ Γιάννινα, Ηρακλής, Θύελλα Καμαρίου

1η αγωνιστική
Aτρόμητος-ΠΑΣ Γιάννινα
Θύελλα Καμαρίου-Ηρακλής

2η αγωνιστική
Ηρακλής-Ατρόμητος
ΠΑΣ Γιάννινα-Θύελλα Καμαρίου

3η αγωνιστική
Ηρακλής-ΠΑΣ Γιάννινα
Θύελλα Καμαρίου-Ατρόμητος

2oς ΌΜΙΛΟΣ: ΑΕΚ, Λαμία, Απόλλων Λάρισας, Βόλος

1η αγωνιστική
ΑΕΚ-Λαμία
Βόλος-Απόλλων Λάρισας

2η αγωνιστική
Απόλλων Λάρισας-ΑΕΚ
Λαμία-Βόλος

3η αγωνιστική
Απόλλων Λάρισας-Λαμία
Βόλος-ΑΕΚ

3oς ΌΜΙΛΟΣ: Παναιτωλικός, Παναθηναϊκός, ΑΟ Χανιά Κισσαμικός, Ιεράπετρα

1η αγωνιστική
Παναιτωλικός-Παναθηναϊκός
Ιεράπετρα-ΑΟ Χανιά Κισσαμικός

2η αγωνιστική
ΑΟ Χανιά Κισσαμικός-Παναιτωλικός
Παναθηναϊκός-Ιεράπετρα

3η αγωνιστική
ΑΟ Χανιά Κισσαμικός-Παναθηναϊκός
Ιεράπετρα-Παναιτωλικός

4oς ΌΜΙΛΟΣ: ΠΑΟΚ, Άρης, Εργοτέλης, Αήττητος Σπάτων

1η αγωνιστική
ΠΑΟΚ-Άρης
Αήττητος Σπάτων-Εργοτέλης

2η αγωνιστική
Εργοτέλης-ΠΑΟΚ
Άρης-Αήττητος Σπάτων

3η αγωνιστική
Εργοτέλης-Άρης
Αήττητος Σπάτων-ΠΑΟΚ

5oς ΌΜΙΛΟΣ: Ολυμπιακός, Λεβαδειακός, Παναχαϊκή, Άρης Αβάτου

1η αγωνιστική
Ολυμπιακός-Λεβαδειακός
Άρης Αβάτου-Παναχαϊκή

2η αγωνιστική
Παναχαϊκή-Ολυμπιακός
Λεβαδειακός-Άρης Αβάτου

3η αγωνιστική
Παναχαϊκή-Λεβαδειακός
Άρης Αβάτου-Ολυμπιακός

6oς ΌΜΙΛΟΣ: Αστέρας Τρίπολης, Απόλλων Σμύρνης, Τρίκαλα, Απόλλων Παραλιμνίου

1η αγωνιστική
Αστέρας Τρίπολης-Απόλλων Σμύρνης
Απόλλων Παραλιμνίου-Τρίκαλα

2η αγωνιστική
Τρίκαλα-Αστέρας Τρίπολης
Απόλλων Σμύρνης-Απόλλων Παραλιμνίου

3η αγωνιστική
Τρίκαλα-Απόλλων Σμύρνης
Απόλλων Παραλιμνίου-Αστέρας Τρίπολης

7oς ΌΜΙΛΟΣ: Ξάνθη, ΟΦΗ, Κασσιόπη, Νίκη Βόλου

1η αγωνιστική
Ξάνθη-ΟΦΗ
Νίκη Βόλου-Κασσιόπη

2η αγωνιστική
Κασσιόπη-Ξάνθη
ΟΦΗ-Νίκη Βόλου

3η αγωνιστική
Κασσιόπη-ΟΦΗ
Νίκη Βόλου-Ξάνθη

8oς ΌΜΙΛΟΣ: Πανιώνιος, ΑΕΛ, Απόλλων Πόντου, Ηρόδοτος

1η αγωνιστική
Πανιώνιος-Λάρισα
Ηρόδοτος-Απόλλων Πόντου

2η αγωνιστική
Απόλλων Πόντου-Πανιώνιος
Λάρισα-Ηρόδοτος

3η αγωνιστική
Απόλλων Πόντου-Λάρισα
Ηρόδοτος-Πανιώνιος

157 views
Top