Ο Αστέρας 0-0 με Λαμία – Στον πάγκο για πρώτη φορά ο Βαγγέλης Καραχάλιος!

Μετά από ένα κακό ποιοτικά ματς στο «Θεοδώρος Κολοκοτρώνης» της Τρίπολης, ο Αστέρας και η Λαμία έμειναν στο 0-0 για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Οι δύο ομάδες- έκπληξη του Κυπέλλου Ελλάδος που βρίσκονται στα ημιτελικά του θεσμού μοιράστηκαν από έναν βαθμό σε μια αναμέτρηση ξεχωριστή για τον 16χρονο Μεσσήνιο τερματοφύλακα Βαγγέλη Καραχάλιο ο οποίος συμπεριλήφθηκε για πρώτη φορά σε αποστολή αγώνα Super League.

Ο Αστέρας Τρίπολης για μία ακόμα φορά έχασε βαθμούς στην έδρα του δίνοντας συνέχεια στην αγωνία της παραμονής.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Λαμία να μπαίνει απειλητικά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Καραμάνος από κοντά είχε την πρώτη καλή στιγμή με το σουτ να φεύγει έξω. Ο Αστέρας Τρίπολης απάντησε στο 16ο λεπτό με τον Φερνάντεζ με το σουτ να σταματάει στον Σαράνοβ με τον ρυθμό του αγώνα στην συνέχεια να πέφτει αισθητά με τις δυνατές μονομαχίες στον χώρο του κέντρου να έχουν τον πρώτο λόγο σε ένα πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι.

Στην επανάληψη και πάλι ο ρυθμός ήταν ανάλογος με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν μπροστά από τις δύο εστίες. Στο 63’ ο Αθανασιάδης μπλόκαρε εύκολα το σουτ του Αθανασιάδη με τον Ιγκλέσιας από πλευράς κιτρινομπλέ στο 71’ να πιάνει κεφαλιά μέσα στην περιοχή με την μπάλα να φεύγει άουτ χάνοντας έτσι την ευκαιρία ενώ στο 76’ η κεφαλιά από τον Αραβίδη κατέληξε στην αγκαλιά του Σαράνοβ. Οι κιτρινομπλέ πίεσαν στα τελευταία λεπτά όμως δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα με το 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος (28' λ.τ. Μαρτίνεζ), Βαλιέντε, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Καλτσάς, Μαρκ Φερνάντεθ (54' λ.τ. Τσιλιανίδης), Καλτσάς, Μανιάς (46' Αραβίδης).

Λαμία (Μάκης Χάβος): Σαράνοβ, Σκόνδρας, Αντέτζο, Καρυπίδης, Σκαρντοβέλι, Μπλάζιτς (89' Μπουλούλης, Μπεχαράνο, Τομάς (71' Επστάιν), Καραμάνος, Μπερτόγλιο (85' Πίτι), Μπαράλες.