Αναβολή στην στέψη για ΠΑΟΚ, έπεσε ο Λεβαδειακός, διπλό ΟΦΗ στο ΟΑΚΑ! (βιντεο)

Και τελικά... παράταση στην ανάδειξη του πρωταθλητή. Ο ΠΑΟΚ χρειαζόταν στη Λάρισα μόνο τη νίκη αλλά το 1-1 βάζει φρένο, τουλάχιστον μέχρι την άλλη Κυριακή, όταν και υποδέχεται τον Λεβαδειακό στο σπίτι του!

Σε ένα παιχνίδι με χαρακτήρα... τελικού, το πάθος και η ένταση σφράγισαν τις προσπάθειες των δύο ομάδων μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Μάλιστα, πραγματοποιήθηκαν και τρεις αναγκαστικές αλλαγές λόγω τραυματισμών με τους γηπεδούχους να «χάνουν» Γκοϊκοβιτς και Μπέρτο ενώ οι επιτελείς του Δικεφάλου «πάγωσαν» με την εικόνα του Αντελίνο Βιεϊρίνια να προσγειώνεται άτσαλα στο γήπεδο και να πιάνει το γόνατό του. Άμεσα στη θέση του Πορτογάλου πέρασε ο Γιαννούλης, με τις δύο ομάδες να αναπροσαρμόζουν τα πλάνα τους...

Στο 55΄ ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με τον Δημήτρη Πέλκα να πιάνει ένα τρομερό σουτ στην κίνηση, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Κρίστινσον για το 0-1. Η απάντηση των «βυσσινί» ήταν άμεση, για την ακρίβεια εννέα λεπτά αργότερα, με τον Γιακιμόφσκι να δοκιμάζει... σέντρα - σουτ, με την πορεία της μπάλας να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Πασχαλάκη, βάζοντας έτσι «φωτιά» στο παιχνίδι…

Έπεσε ο Λεβαδειακός

Ο Πανιώνιος νίκησε στη Λιβαδειά τον τοπικό Λεβαδειακό με 2-1, για την 28η αγωνιστική της Super League, και «καταδίκασε» τους γηπεδούχους σε υποβιβασμό. Ο Λεβαδειακός προηγήθηκε στο 9ο λεπτό με τον Μαρκόφσκι, αλλά η ομάδα της Νέας Σμύρνης πήρε τους τρεις βαθμούς με τα γκολ των Τσιλούλη (43') και Κόρμπου (57').

Νίκη σωτηρίας στο ΟΑΚΑ

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη του, που μπορεί όμως να του χαρίσει την παραμονή στη Super League, πέτυχε ο ΟΦΗ στο ΟΑΚΑ, επικρατώντας 3-1 του Παναθηναϊκού.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο 42΄ με πέναλτι του Μακέντα, όμως με ένα αυτογκόλ του ίδιου παίκτη στο 57΄ και με τέρματα του Σάσι στο 71΄ και του Γιακουμάκη στο 88΄, οι Κρήτες πέτυχαν τη μεγάλη ανατροπή και βγήκαν από τη ζώνη του υποβιβασμού, ξεπερνώντας τον ΠΑΣ Γιάννινα. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη, από την πλευρά της, δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί την ήττα του Άρη από τον Ατρόμητο και ουσιαστικά απώλεσε τις ελπίδες της για την πέμπτη θέση.

Τεσσάρα Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός μετέτρεψε σε επίδειξη δύναμης τον τελευταίο εφετινό αγώνα πρωταθλήματος ενώπιον του κοινού του, φτάνοντας σε ευρείας έκτασης νίκη επί της Ξάνθης με 4-0 (10΄, 16΄ Γκιγιέρμε, 44΄ Ελαμπντελαουί, 57΄ Φορτούνης), συνεχίζοντας τις εξαιρετικά παραγωγικές και θεαματικές εμφανίσεις του και παίρνοντας άτυπη ρεβάνς για τους δύο χαμένους βαθμούς στη Θράκη, στον πρώτο γύρο.

Μοιρασιά στην Λαμία

Ισόπαλο 2-2 έληξε το ματς στη Λαμία μεταξύ της τοπικής ομάδας και της ΑΕΚ, μετά από πολύ καλό παιχνίδι. Η ομάδα της Αθήνας προηγήθηκε μόλις στο 4ο λεπτό με τον Μάνταλο, στη συνέχεια η Λαμία αντεπιτέθηκε και ανέτρεψε το σκορ με δύο γκολ του Χερόνιμο Μπαράλες (33' πεν., 53'), για να ισοφαρίσει στο τελικό 2-2 ο Λούκας Μπογέ στο 67ο λεπτό.

Σώθηκε ο Παναιτωλικός

Ο Παναιτωλικός πέρασε νικηφόρα από τη Ριζούπολη, επικρατώντας του Απόλλωνα Σμύρνης 1-0 με πέναλτι του Μπαΐροβιτς στο 31ο λεπτό και εξασφάλισε την παραμονή του στη Super League.

Ατρόμητος στο "Βικελίδης"

Εκμεταλλεύτηκε άριστα ο Ατρόμητος τα μέτρα που του έδωσε ο Αρης στον δύσκολο, λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών που επικρατούσαν από νωρίς το απόγευμα στη Θεσσαλονίκη, αγωνιστικό χώρο στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και νίκησε, με 2-0.
Καταλύτης για τη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος ήταν ο Ευθύμης Κουλούρης, ο οποίος «σέρβιρε» στο 17' στον Γιώργο Μανούσο και ο τελευταίος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά (0-1). Στο 36' ο διεθνής επιθετικός έβαλε ο ίδιος την μπάλα στα δίχτυα, με πλασέ, προλαβαίνοντας τον Κουέστα και «σφράγισε» τη νίκη για την ομάδα του.