Σπάρτη: Πήγαν στην Κέρκυρα αλλά έπαθαν… γαστρεντερίτιδα

H Σπάρτη πήγε στην Κέρκυρα για την αναμέτρηση της 28ης αγωνιστικής της Football League αλλά το ματς με τους Φαίακες δεν έγινε λόγω… γαστρεντερίτιδας!

Με βάση την επίσημη ενημέρωση τέσσερις παίκτες των φιλοξενούμενων υπέστησαν γαστρεντερίτιδα πριν από την έναρξη του αγώνα, και με δεδομένο πως η αποστολή της ομάδας της Λακωνίας αποτελούνταν μόλις από 10 παίκτες, έμειναν έξι διαθέσιμοι. Το παιχνίδι λοιπόν δεν ήταν δυνατό να ξεκινήσει και η Κέρκυρα θα πάρει το τρίποντο στα χαρτιά.

Στα ματς που έγιναν μεγάλος κερδισμένος ήταν ο Πλατανιάς που κέρδισε 4-3 την Παναχαϊκή στα Περιβόλια και κρατάει στα... πόδια του την προνομιούχο δεύτερη θέση της Football League, η οποία οδηγεί σε μπαράζ ανόδου με τον 13ο της Super League.

Οι Κρητικοί απέκτησαν προβάδισμα δύο τερμάτων με τα γκολ του Νίλι (2΄, 8΄), ενώ η Παναχαϊκή μείωσε με τον Μωραΐτη στο 45ο λεπτό. Στο β΄ μέρος ο Πλατανιάς βρήκε ακόμη δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα με τους Λουκίνα (50΄) και Μιγκέλ Μπιανκόνι (66΄), ενώ οι φιλοξενούμενοι διαμόρφωσαν το τελικό 4-3 με τα πέναλτι του Ελευθεριάδη στο 78΄ και στις καθυστερήσεις (90+2΄).