Ελλάδα- Αρμενία 2-3: Για τα... κλαρίνα η Εθνική του Άγγελου (ΒΙΝΤΕΟ)

Έχει πιο κάτω; Η Εθνική ομάδα έπιασε πάτο και το ένα αγωνιστικό κάζο διαδέχεται το άλλο καθώς και η Αρμενία μετά την Ιταλία πέρασε "αέρα" από το ΟΑΚΑ υποχρεώνοντας την "ομάδα" του Αναστασιάδη σε ήττα με 3-2 και βγάζοντας την εκτός διεκδίκησης μιας θέσης για τα τελικά του Euro από την 4η κιόλας αγωνιστική των προκριματικών.

Η γαλανόλευκη σε μια επανάληψη των προηγούμενων αγώνων βρέθηκε και πάλι με δύο τέρματα πίσω στο πρώτο ημίχρονο από τα γκολ των Καραπετιάν στο 8' και του Γκαζαριάν στο 33'.

Στην επανάληψη η Εθνική μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και με έμφαση να πιέσει την Αρμενία και κατάφερε να μπει και πάλι στο παιχνίδι με το γκολ του Ζέκα στο 54' όμως οι Αρμένιοι άντεξαν στην συνέχεια και έβαλα και τρίτο τέρμα Μπερσεγιάν στο 74' για το 1-3.

Στο 87' ο Φορτούνης μια εξαιρετική ατομική ενέργεια και ένα πολύ ωραίο γκολ μείωσε σε 2-3 ωστόσο δεν έφτανε για να αποτρέψει την πικρή όπως αποδείχθηκε ήττα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Ο στόχος επανόδου της Εθνικής σε τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης, εν προκειμένω στο Euro 2020, χάνεται για άλλη μια φορά. Με την δεύτερη συνεχή εντός έδρας ήττα «κατρακύλησε» στην τέταρτη θέση του 10ου ομίλου, παραμένοντας στους 4 βαθμούς. Ένας όμιλος που ξεκαθάρισε αρκετά απόψε, με την Ιταλία να κάνει το «4 στα 4» νικώντας 2-1 τη Βοσνία (με ανατροπή), τη Φινλανδία να περνά με 2-0 από το Λιχτενστάιν και να παραμένει δεύτερη (9β.), ενώ οι Αρμένιοι έφτασαν στους 6 βαθμούς και πέρασαν τρίτοι.

ΕΛΛΑΔΑ (Άγγελος Αναστασιάδης): Βλαχοδήμος, Μαυρίας (17’ Κώτσιρας), Παπασταθόπουλος, Σιόβας, Κούτρης, Ζέκα, Σάμαρης (75’ Σιώπης), Μασούρας, Φορτούνης, Πέλκας (68’ Κολοβός), Κουλούρης.

ΑΡΜΕΝΙΑ (Αρμέν Γκιουλμπουνταγκγιάντς) : Αϊραπετιάν, Χαμπαρτσουμιάν, Χαρογιάν, Ισχανιάν, Κ. Χοβχανισιάν, Γκριγκοριάν, Μικιταριάν, Μκριτσιάν (55’ Χοβσεπιάν), Γκαζαριάν (83’ Αβετισιάν), Μπαρσεγιάν, Καραπετιάν (70’ Μπαμπαγιάν).