Άνετη φιλική νίκη για τον ΠΑΟΚ, 4-0 τη Σιντ Τρούιντεν (βιντεο)

Καταιγιστικός ήταν ο ΠΑΟΚ στο πρώτο φιλικό παιχνίδι κατά τη δεύτερη περιοδο της προετοιμασίας του και πέμπτο συνολικά το φετινό καλοκαίρι, καθώς συνέτριψε με 4-0 τη Σιντ Τρούιντεν στο Μπέργκεν του Βελγίου.

Ο πρωταθλητής Ελλάδας, που σημείωσε δυο γκολ σε κάθε ημίχρονο, ήταν ουσιαστικός και αξιοποίησε τις επιθετικές του δυνατότητες παίρνοντας τη νίκη με χαρακτηριστικά ευκολία.

Ο ΠΑΟΚ είχε σε μεγάλα κέφια τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ, ο οποίος άνοιξε το σκορ μετά από σέντρα του Ζαμπά ενώ ο Ντόουγκλας Αουγκούστο, δοκιμάζοντας με πολύ όμορφο σούτ, είδε τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 2-0, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Με την έναρξη του β΄μέρους, ο Ζαμπά έκανε το 3-0, ενώ ο Πέδρο Ενρίκε,  με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0 σε ένα δεύτερο ημίχρονο που ο Αμπέλ Φερέιρα μετά το 60' έδωσε χρόνο συμμετοχής στους περισσότερους ποδοσφαιριστές του.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης (Μελίσσας 61′), Ροντρίγκο, Κρέσπο (Χατζηισαϊας 61′), Βαρέλα (Ίνγκασον 61′), Μάτος (Μιχαηλίδης 61′), Ντούγκλας (Μίσιτς 46′), Ελ Καντουρί (Κάτσε 61′), Μπίσεσβαρ (Λημνιός 46′), Ζαμπά (Ενρίκε 61′), Πέλκας (Στοχ 61′), Άκπομ (Σφιντέρφσκι 61′).

Σιντ Τρούιντεν: Στέπε, Τένα, Μποτακά, Σανκό, Ασαμόα, Ντε Μπρούιν, Τεϊσέιρα, Ακολάτσε, Μπαλόνγκο, Εντό, Σόουζα.