Πρέμιερ Λιγκ: Ισοπαλία η Σίτι, στην κορυφή Λίβερπουλ, Αρσεναλ (βίντεο)

Πρώτη γκέλα για την Μάντσεστερ Σίτι στην Πρέμιερ Λιγκ από τις 29 Ιανουαρίου, αφού μετά από 15 σερί νίκες παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στην Τότεναμ.

Οι «πολίτες» ήταν καλύτεροι, είχαν πολλές ευκαιρίες (30-3 οι τελικές!), αλλά τα «σπιρούνια» ήταν πιο αποτελεσματικά και πήραν το βαθμό.

Το τελικό αποτέλεσμα κρίθηκε από το VAR καθώς στο 92’ ο Ζεσούς σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του Λαπόρτ στην προηγούμενη φάση και έτσι έμεινε το 2-2 που είχε διαμορφωθεί από τους Στέρλινγκ (1-0 στο 20’), Λαμέλα (1-1 στο 27’), Αγουέρο (2-1 στο 35’) και  Μόουρα (56’) στην πρώτη του επαφή με την μπάλα.

Η γκέλα της Σίτι έδωσε την ευκαιρία σε Λίβερπουλ και Άρσεναλ να βρεθούν στην κορυφή. Οι κόκκινοι επικράτησαν 2-1 εκτός της Σαουθάμπτον ενώ οι κανονιέρηδες νίκησαν με το ίδιο σκορ την Μπέρνλι.

Στα άλλα ματς της 2ης αγωνιστικής, η Νόριτς σημείωσε την πρώτη της νίκη με το «χατ-τρικ» του Πούκι στην αναμέτρηση απέναντι στη Νιούκαστλ (3-1). Μπράιτον και Γουέστ Χαμ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, η Έβερτον νίκησε 1-0 την Γουότφορντ με τέρμα του Μπερνάρντ στο 10ο λεπτό, ενώ με δύο τέρματα στο πρώτο 12λεπτο, η Μπόρνμουθ άλωσε την έδρα της Άστον Βίλα επικρατώντας με 2-1.