Αγώνας Αλληλεγγύης ο "11ος Δαϊκλής 2018" στο Μάνεση Μεσσηνίας

Στο επισκίασμα της πρόσφατης πύρινης τραγωδίας στην Αττική, πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 28 Ιουλίου ο 11ος Αγώνας "Δαϊκλής 2018" σε μία νέα κυκλική διαδρομή των 9 χιλιομέτρων.

Ένας αγώνας ιδιαίτερα συναισθηματικά φορτισμένος, που έγινε για στήριξη και συμπαράσταση στους συνανθρώπους μας που δοκιμάζονται σκληρά αυτό τον καιρό από τις καταστροφικές πυρκαγιές.

Η τήρηση ενός λεπτού σιγής πριν τον αγώνα στη μνήμη των αδικοχαμένων ανθρώπων και η συγκέντρωση χρημάτων γι' αυτούς που έμειναν πίσω χωρίς στον ήλιο μοίρα, κέρδισε το χειροκρότημα των εκατοντάδων δρομέων και θεατών, ενώ ταυτόχρονα δόθηκε το μήνυμα ότι ο Αθλητισμός ενώνει και είναι αλληλέγγυος για κάθε δύσκολη στιγμή που περνάει η ανθρωπότητα.

Ιδιαίτερη και όμορφη στιγμή του αγώνα ήταν ο ταυτόχρονος τερματισμός χέρι, χέρι των τεσσάρων πρώτων νικητών στους άντρες, αφήνοντας πίσω τους τον ανταγωνισμό για διάκριση, τιμώντας κι αυτοί με το τρόπο τους για το λόγο που έγινε αυτός ο αγώνας.

Συνολικά 165 δρομείς τερμάτισαν τον αγώνα, απ' τους οποίους οι μισοί και πάνω να ανήκουν στο ΣΔΥΜ, ενώ κατά ομολογία τους όλοι και παρά των δυσκολιών της νέα διαδρομής, απόλαυσαν τη φύση και το τοπίο της περιοχής, ξεκινώντας και τερματίζοντας στο Μάνεση, περνώντας διαδοχικά από το Πολύλοφο και από τις θέσεις Κιόσκι Τρικόρφου και την όμορφη πηγή, αλλά και από τη θέση 1000 σπίτια.

Ο αγώνας διοργανώθηκε με ιδιαίτερη αγάπη από το Πολιτιστικό Σύλλογο Μάνεση, σε συνεργασία με το Δήμο Μεσσήνης και το Σ.Δ.Υ. Μεσσηνίας, ενώ σημαντική ήταν η υποστήριξη του Μορφωτικού Συλλόγου Πολυλόφου, του Πολιτιστικού Συλλόγου Τρικόρφου, αλλά και της αστυνομίας και των δεκάδων εθελοντών και χορηγών.

Στο αγωνιστικό κομμάτι και για την ιστορία νικητές στους άντρες ήταν οι Γαβριήλ Μακρυδάκης, Εμιλιάνο Κάνο (ΣΔΥΜ), Παναγιώτης Πετρουλάκης, Γιάννης Χαμόδρακας, Αλέξης Γεωργούλιας και Δημήτρης Αγγελόπουλος (ΣΔΥΜ) και στις γυναίκες οι τρεις πρώτες να ανήκουν στο ΣΔΥΜ και συγκεκριμένα οι Ελένη Εξερζόγλου, η Ευθυμία Αλέξη, και η Σταυρούλα Νικολούδη, ενώ την εξάδα συμπλήρωσαν η Μαρία Χαραλαμποπούλου, η Δήμητρα Κολαμπά (ΣΔΥΜ) και η Ελένη Ψύρρου.

Μετά τις βραβεύσεις των νικητών, ιδιαίτερη βράβευση έγινε για τους τρεις πρώτους νικητές της γύρω περιοχής που ήταν οι Γιάννης Φλώρος (Τρίκορφο), Γιώργος Παπασταθόπουλος (Πολύλοφο) και Ηλίας Μπελεχρής (Κουτήφαρη).

Στο τέλος προσφέρθηκε δωρεάν άφθονο παραδοσιακό φαγητό σε όλους τους αθλητές και συνοδούς και όλοι μαζί υποσχέθηκαν να ξαναδώσουν το παρόν και του χρόνου και να ζήσουν όμορφες στιγμές.

Το ΔΣ συγχαίρει όλους όσους συνέβαλαν για να γίνει αυτός ο αγώνας και ευχαριστεί θερμά όλους όσους στήριξαν την πρωτοβουλία για συγκέντρωση χρημάτων προς ανακούφιση των πληγέντων συνανθρώπων μας.