Ρολάν Γκαρός: Μπαίνει στην μάχη ο Τσιτσιπάς

Στην μάχη του Ρολάν Γκαρός μπαίνει από σήμερα (26/5) ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Οι κορυφαίοι του κόσμου είναι στην πρωτεύουσα της Γαλλίας για να παίξουν στο 2ο Grand Slam του 2019, το θρυλικό χωμάτινο τουρνουά που διεξάγεται για 123η φορά. . 

Το παρών στα παρισινά γήπεδα θα δώσουν και δυο Ελληνόπουλα. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, που είναι στο Νο6 της παγκόσμις κατάταξης, και η Μαρία Σάκκαρη (Νο29). 

Ο Στέφανος θα κάνει πρεμιέρα την Κυριακή απέναντι στον Μάρτερερ, την ίδια ημέρα και στο ίδιο κορτ όπου θα παίξει ο άνθρωπος με τα περισσότερα Grand Slams στην ιστορία του τένις. 

Η κοινή τους ιστορία σε Grand Slam σταμάτησε τον Ιανουάριο του 2019 στη Μελβούρνη εκεί όπου ο Έλληνας απέκλεισε τον Ελβετό που είναι και το πρότυπο του, στους "16" του Australian Open. 

Αυτό είναι και το τελευταίο παιχνίδι του Φέντερερ σε Grand Slam, ο οποίος την Κυριακή θα παίξει μετά από τον αγώνα του Τσιτσιπά με τον Μάρτερερ, στο ίδιο κορτ με τον Ιταλό Σονέγκο. 

Το παιχνίδι του Τσιτσιπά θ΄αρχίσει στις 14:00. Όλα τα παιχνίδια θα μεταδοθούν από το Eurosport και το ERT Sports.

Από τα άλλα παιχνίδια ξεχωρίζει αυτό του Νισικόρι με τον Αλίς και του Τσίλιτς με τον Φαμπιάνο. Στις γυναίκες η Κέρμπερ ανοίγει το πρόγραμμα παίζοντας με την Ποτάποβα ενώ η Πλίσκοβα, που κέρδισε στη Ρώμη,  θ' αγωνιστεί με την Μπρενγκλ.

Aναλυτικά το πρόγραμμα της Κυριακής (26.5): 

Court Philippe Chatrier (ώρα έναρξης 12:00-Eurosport, ERT Sports)
Angelique KERBER (GER) [5] v Anastasia POTAPOVA (RUS)
Stefanos TSITSIPAS (GRE) [6] v Maximilian MARTERER (GER)
Lorenzo SONEGO (ITA) v Roger FEDERER (SUI) [3]
Madison BRENGLE (USA) v Karolina PLISKOVA (CZE) [2]

Court Suzanne Lenglen
Thomas FABBIANO (ITA) v Marin CILIC (CRO) [11]
Kei NISHIKORI (JPN) [7] v Quentin HALYS (FRA)
Fiona FERRO (FRA) v Kristina MLADENOVIC (FRA)
Sloane STEPHENS (USA) [7] v Misaki DOI (JPN)

Court Simonne Mathieu
Garbiñe MUGURUZA (ESP) [19] v Taylor TOWNSEND (USA)
Marco CECCHINATO (ITA) [16] v Nicolas MAHUT (FRA)
Venus WILLIAMS (USA) v Elina SVITOLINA (UKR) [9]
David GOFFIN (BEL) [27] v Ricardas BERANKIS (LTU)

Court 1
Petra MARTIC (CRO) [31] v Ons JABEUR (TUN)
Janko TIPSAREVIC (SRB) v Grigor DIMITROV (BUL)
Belinda BENCIC (SUI) [15] v Jessika PONCHET (FRA)
Robin HAASE (NED) v Philipp KOHLSCHREIBER (GER)

 

75 views
Top