Μπάμπης Παπακωνσταντίνου

E-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Το κρύο ήταν διαπεραστικό στον Κορδία αλλά ο Πανθουριακός ήταν ζεστός και έφτασε με άνεση στην 9η νίκη του στη σεζόν επικρατώντας με 5-0 του Φαραί, στο ματς με το οποίο έπεισε η αυλαία της 11ης αγωνιστικής.

Ο Γιώργος Αργυρόπουλος είδε πέντε διαφορετικούς ποδοσφαιριστές του να βρίσκουν δίχτυα και οι κιτρινομπλέ συνεχίζουν να βρίσκονται στο... κατόπι του Παμίσου, στην μάχη για δυο όπως εξελίσσεται το φετινό πρωτάθλημα της Α’ τοπικής.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να μπούν από πολύ νωρίς μπροστά στο σκορ με τον Αργυρόπουλο να νικά τον Μάρη στο 3΄με σουτ ενώ τα πράγματα γι΄αυτούς έγιναν πιο απλά στο 14΄όταν ο Μουστάκας με σουτ έκανε το 2-0.

Αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου και με την έναρξη της επανάληψης ο Αργυρόπουλος έριξε στην μάχη τον Βυζά ο οποίος δημιούργησε πολλά ρήγματα από δεξιά. Από δική του μάλιστα μπαλιά ο Μουλιάτος έκανε το 3-0 στο 59’αφού νωρίτερα ο Χελάς νικήθηκε από τον Μάρη σε τετ α τετ μετά από “μαγικήκάθετη του Κλουβάτου.

Στο 79’ ήταν σειρά του Μπιτσάνη να χριστεί σκόρερ με διπλή προσπάθεια καθώς το πρώτο σουτ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ το σκορ έκλεισε ο Κλουβάτος στο 87’ μετά από κόρνερ του Πανταζή ο οποίος έκανε όλο το παιχνίδι για την ομάδα του.

Πανθουριακός (Γιώργος Αργυρόπουλος): Σταθάς, Τρίψας (72’ Λάσκαρης), Παντσιώτης (46’ Βυζάς), Οδεμισιώτης, Κλουβάτος, Μουστάκας (λ. τρ. 50’ Σεφεράσι), Αργυρόπουλος, Κουρούπης, Μουλιάτος, Πανταζής, Χελάς (60’ Μπιτσάνης)

Φαραί (Μιχάλης Φασουλής): Μάρης, Μπούνας Σ. (77’ Μπούνας Η.), Σαμιώτης (46’ Κατσιμαγκλής), Κουρέας (65’ Δοβλέτης), Διαμαντης, Κωνσταντακόπουλος, Σεριάτος, Παχης, Σταματελόπουλος, Μανιατέας, Πανταζής

Τελικά, δεν μπορεί να... ξεφύγει από τα ται μπρέικ η Καλαμάτα ‘80. Τουλάχιστον αυτή την φορά ήταν η νικήτρια σε αντίθεση με τις τρεις προηγούμενες.

Οι “λύκοι” επιβλήθηκαν 3-2 των Χανίων με ανατροπή και πέτυχαν την 2η νίκη στη σεζόν αν και θα ήθελαν το τρίποντο απέναντι σε μια ομάδα σαφώς μικρότερης δυναμικότητας, όπως έχει δείξει έως τώρα στη σεζόν.

Το κακό όμως ξεκίνημα που τους έφερε πίσω 0-2 σετ δεν τους επέτρεψε να φτάσουν σε καθαρή νίκη αλλά τουλάχιστον έσωσαν την παρτίδα.

17/12 ΑΣΠ Απόλλων - ΑΣ Κέρκης

Μια Μαύρη Θύελλα από τα... παλιά έκανε πρώτο διπλό στην σεζόν σε μια έδρα που έως τώρα είχε το απόλυτο 4 στα 4. Η Καλαμάτα φώναξε από τα Βραχνέϊκα πως είναι παρούσα και δυνατή στην διεκδίκηση της κορυφής καθώς μετά από μια μεστή και γεμάτη ουσία εμφάνιση επιβλήθηκε 2-0 του Διαγόρα και συνεχίζει σε απόσταση βολής από την πρώτη θέση η οποία σήμερα άλλαξε κάτοχο.

Οι μελανόλευκοι για πρώτη φορά σε εκτός έδρας ματς κατάφεραν να βάλουν στο παιχνίδι τους την ουσία και το αποτέλεσμα και δεν έμειναν απλά στην κυριαρχία.

Σημειώνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τους Καμινιώτη και Γουερέ έφτασαν σε μια “επαγγελματική” νίκη, την 4η στην σεζόν και πλέον περιμένουν τον Αστέρα Αμαλιάδας την ερχόμενη Κυριακή για να κάνουν ένα ακόμη αποφασιστικό βήμα και μαζί... καλές γιορτές.

Το συγκρότημα του Νίκου Ζαλίκα μπήκε από την αρχή δυνατά στο ματς, επέβαλλε τον ρυθμό του και είχε την πρώτη στιγμή στο 20’ όταν ο Θωμάς απέκρουσε δύσκολα εκτέλεση φάουλ του Τσεμπερίδη.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν να προσαρμόζονται στην συνέχεια και είχαν δυο καλές στιγμές με τον “Πέπε”, Γιώργο Κυριαζόπουλο, στο 23’ και το 25’.

Ο Γουερέ απείλησε με ένα στημένο στο 27’ (μπλόκαρε ο Θωμάς) ενώ μετά από λάθος των μελανόλευκων ο Διαγόρας έφτασε στην κορυφαία του ευκαιρία στο ματς.

Ήταν το 33ο λεπτό όταν ο Κωστής έκλεψε την μπάλα και βγήκε τετ α τετ, αλλά ο Γκόμες είχε σωστή αντίδραση και έσωσε την Μαύρη Θύελλα.

Ο Διαγόρας στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου είχε ανέβει ψηλά στο γήπεδο και εκεί ήταν που χτύπησε η Καλαμάτα. Ο Γουερέ στο 40΄έφυγε σαν βέλος στην κόντρα, την κατάλληλη στιγμή έκοψε στον Καμινιώτη που νίκησε τον Θωμά για το 0-1!

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Γκόμες έβγαλε σουτ του Παπαδόπουλου ενώ η Καλαμάτα απάντησε στις ευκαιρίες στο 55’όταν ο Ορέστης Νικολόπουλος σε μια από τις προωθήσεις του έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι!

Οι μελανόλευκοι είχαν και δεύτερο δοκάρι με τον Ρονκάτο (αντικατέστησε τον Αθανασόπουλο) στην πρώτη επαφή του με την μπάλα στο 82’ ενώ ο Βραζιλιάνος ήταν πρωταγωνιστής και ένα λεπτό μετά όταν έκλεψε την μπάλα και την έσπασε στον Γουερέ ο οποίος πλάσαρε για το 0-2 στο 83’.

Διαιτητής: Ρατσιάτος (Αργολίδας), βοηθοί: Νενεκούμης, Ρέκας (Αργολίδας)
Διαγόρας Βραχνέϊκων (Χρήστος Τσίκας): Θωμάς, Παναγόπουλος, Λαμπρόπουλος (87΄ Γιάχο), Πετρόπουλος, Αθανασόπουλος (64' Μιχαηλίδης), Α. Τρίγκας(69' Τριανταφυλλόπουλος), Κυριαζόπουλος, Παπαδόπουλος, Κωστής (84΄ Χριστόπουλος), Γεωργαντόπουλος, Μούτσα

Καλαμάτα (Νίκος Ζαλίκας) : Γκόμες, Παπουτσογιαννόπουλος, Καντούτσης, Ορέστης Νικολόπουλος, Λιόλιος, Ζαχαρόπουλος, Καμινιώτης, Τσεμπερίδης, Αθανασόπουλος (81’ Ρονκάτο), Σαραντόπουλος (69’ Κουρέλλας), Γουερέ (88’ Χελάς)

Με εντυπωσιακό τρόπο ήρθε για τον Τσικλητήρα η πρώτη εντός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Η ομάδα της Πύλου επιβλήθηκε με 3-0 του Παλληξουριακού δίνοντας συνέχεια στην μεγάλη εκτός έδρας νίκη στην Κάτω Αχαγιά την προηγούμενη Κυριακή.

Η ομάδα του Νίκου Κακαλέτρη κυριάρχησε απόλυτα στο ματς και έφτασε με άνεση στην 3η νίκη στην σεζόν που της δίνει το δικαίωμα να δεί περισσότερο αισιόδοξα το μέλλον.

Οι Πυλιώτες πίεσαν από το ξεκίνημα και αφού είχαν δοκάρι στο 12΄σε βολίδα του Γιαννόπουλου, μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 22’. Ο Χρήστος Ρήγας εκτέλεσε κόρνερ, ο Αραβαντινός έδιωξε προς στιγμήν, η μπάλα όμως έφτασε στον Χατζηστάμου που με δυνατό σουτ την έστειλε πρώτα στο αριστερό δοκάρι και στην συνέχεια τα δίχτυα για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν ώστε να εδραιώσουν το προβάδισμα πριν το τέλος του ημιχρόνου και έφτασαν κοντά σε δεύτερο γκολ στο 41’. Ο Χατζηστάμου αυτή την φορά ήταν δημιουργός καθώς με δική του σέντρα ο Γεωργιόπουλος βρέθηκε στην περιοχή αλλά η κεφαλιά του πέρασε μόλις άουτ.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο β΄ μέρος και στο 50’ ο Τσικλητήρας διεύρυνε την διαφορά όταν ο Πήλιος δέχτηκε ωραία διαγώνια μπαλιά του Γεωργιόπουλου και με σουτ έγραψε το 2-0.

Οι Πυλιώτες πήραν πλέον ξεκάθαρο προβάδισμα απέναντι στην ομάδα της Κεφαλλονιάς η οποία δεν έδειξε πως θα μπορούσε να αντιδράσει. Οι γηπεδούχοι μάλιστα ήταν αυτοί οι οποίοι δημιουργούσαν τις προϋποθέσεις και για τρίτο γκολ ενώ στο 60’ διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε σπρώξιμο του Αμπραχαμιάν.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στην συνέχεια αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους γηπεδούχους να φτάσουν και σε τρίτο τέρμα στο 83’ με τον Οντσβόνγκ μετά από ασίστ του Πήλιου.