Τσικλητήρας Πύλου- Ζάκυνθος 0-0: Η έδρα τον πληγώνει...

Σε ένα ακόμη ματς (τέταρτο στην σεζόν) ο Τσικλητήρας δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την έδρα του και έμεινε στο 0-0 με την Ζάκυνθο στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής στον 5ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.
Οι Πυλιώτες παρουσιάστηκαν αναποτελεσματικοί στην επίθεση ενώ στο τελευταίο ημίωρο αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Άγγελου Μπίζου η οποία ήρθε με αυστηρή δεύτερη κίτρινη κάρτα. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι φωνάζουν και για δυο φάσεις σε μαρκαρίσματα εντός περιοχής πάνω στους Οντσβόνγκ και Πήλιο.

Η Ζάκυνθος, στην δεύτερη μετάβασή της στην Μεσσηνία σε διάστημα μιας εβδομάδας, δημιούργησε φάσεις στο πρώτο μέρος όπου είχε και δοκάρι αλλά παρότι στο τέλος είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί.

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, άγγιξαν το γκολ με τον Λιάμη στην πρώτη καλή στιγμή του αγώνα και απείλησαν σε δυο ακόμη περιπτώσεις με τον Μπεσού.
Πιο συγκεκριμένα, οι επτανήσιοι έφτασαν κοντά να ανοίξουν το σκορ στο 10ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Λιάμης με τακουνάκι μέσα από όμιλο παικτών έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Κόκκαλη, αλλά δεν σταμάτησαν εκεί.

Στο 13’ μετά από γέμισμα, ο Σεντεμέντες γύρισε με ρίσκο την μπάλα στον Κόκκαλη. Την πρόθεσή του αντιλήφθηκε ο Μπεσού ο οποίος προσπάθησε να “τσιμπήσει” την μπάλα με το κεφάλι και να την περάσει από πάνω του αλλά ο τερματοφύλακας της Πύλου απέκρουσε.

Στο 38’ ο Μπεσού και πάλι βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση αλλά το πλασέ που έκανε πέρασε ψηλά άουτ.

Η εικόνα του ματς άλλαξε στο β’ μέρος καθώς ο Τσικλητήρας μπήκε πιο δυνατά, ισορρόπησε το ματς και απείλησε για πρώτη φορά στο 59’ με τον Οντσβόνγκ. Ο Νιγηριανός μέσος βρέθηκε αμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας αλλά νικήθηκε δυο φορές από τον Διαμαντή.

Ένα λεπτό αργότερα άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες στο ματς καθώς ο Άγγελος Μπίζος είδε δεύτερη κίτρινη από τον διαιτητή Τσιρογιάννη για μαρκάρισμα και η Πύλος έμεινε με δέκα παίκτες για το υπόλοιπο του ματς.

Ο Τσικλητήρας από την πλευρά του, προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα και μάλιστα ήταν αυτός που στα τελευταία λεπτά είχε δυο καλές στιγμές με τον Γεωργιόπουλο.

Στο 87’ μετά από σέντρα του Γιαννόπουλουο μεσοεπιθετικός της Πύλου έπιασε σουτ στην κίνηση αλλά αλλά ο Διαμαντής ήταν σε ετοιμότητα ενώ δυο λεπτά αργότερα επιχείρησε νέο σουτ το οποίο αποκρούστηκε ενώ είχε και την επιλογή του Χατζηστάμου.

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο ήταν αυτοί οι οποίοι παρ’ ολίγο να “κλέψουν” το τρίποντο στο τέλος αλλά το σουτ του Λιάμη πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κόκκαλη.

Τσικλητήρας Πύλου (Νίκος Κακαλέτρης): Κόκκαλης, Σβίγγος (53’ Μάραντος), Μπίζος, Γεωργιάδης, Σεντεμέντες, Γκάι (56’ Ακασού), Γεωργιόπουλος, Τσάτσος, Όντσβονγκ (78’ Ρήγας), Γιαννόπουλος, Πήλιος (82’ Χατζηστάμου)

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Μάρκος Στεφανίδης): Διαμαντής, Πέττας Ν. (76’ Μαρίνος), Τριανταφυλλίδης Ν., Παπαδόπουλος, Τσιριγώτης, Λιάμης, Κίτος (70’ Βαρούσης), Πέττας Ραφαήλ, Μπεσού, Μαρσελίνιο, Βουτσίτσεβιτς (41’ Βλαδίκας)