Παναρκαδικός- Τσικλητήρας 0-1: Άλωσε την Τριπολιτσά και μπήκε στην εξάδα! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ομάδα από σκληρό μέταλλο αποδεικνύεται ο Τσικλητήρας καθώς παρά τα προβλήματα, τις απουσίες και τις ατυχίες, ξέρει να παίρνει αποτελέσματα και να “τρελαίνει” κόσμο με την παρουσία του.

Η ομάδα του Νίκου Κακαλέτρη έστησε λάβαρο νίκης... στην Τριπολιτσά επικρατώντας 1-0 του Παναρκαδικού και εκτοξεύτηκε στην βαθμολογία του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Οι Πυλιώτες οι οποίοι πριν δυο αγωνιστικές ήταν στην ζώνη του υποβιβασμού, βρίσκονται πλέον στην 5η θέση και έχουν κάθε λόγο να αισιοδοξούν για την συνέχεια.

Οι κοκκινόμαυροι έδωσαν χώρο στους γηπεδούχους με στόχο να χτυπήσουν στην κόντρα, όπως και έγινε στο 30’ όταν ο Γιαννόπουλος μπήκε από αριστερά και με άπιαστο σουτ στην απέναντι γωνία του Χότζιτς έγραψε το 0-1.

Ο Παναρκαδικός προσπάθησε να φανεί απειλητικός με σουτ έξω από την περιοχή και σέντρες- βούτυρο στο ψωμί των Μπίζου, Σεντεμέντε.

Στο 2', ο Νίκος Λυμπερόπουλος έκανε το σουτ αλλά από κόντρα η μπάλα πέρασε κόρνερ ακι στην εκτέλεση ο Ομπόσου πήρε την κεφαλιά η οποία πέρασε έξω από το δοκάρι του Κόκκαλη.

Η επόμενη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους σημειώθηκε στο 10' με τον Ομπόσου να μπαίνει στην αντίπαλη περιοχή αλλά το πλασέ του δεν είχε δύναμη και κατέληξε εύκολα στην αγκαλιά του Νίκου Κόκκαλη.

Μετά το γκολ του Γιαννόπουλου, ο Παναρκαδκός έψαξε την απάντηση στα λεπτά μέχρι να ολοκληρωθεί το πρώτο 45λεπτο αλλά το σουτ του Δημήτρη Λυμπερόπουλου δεν είχε στόχο στο 32' και στο 45' ο Ομπόσου είδε το διαγώνιο σουτ του να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κόκκαλη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε με τους γηπεδούχους να απειλούν στο 48’ σε φάουλ του Καδά ενώ στο 74’ ο Κόκκαλης έδιωξε σε κόρνερ σουτ του Γιουκούδη.

Ο υψηλόσωμος γκολκήπερ της Πύλου συμπλήρωσε τρείς και θα απουσιάσει με την Βάρδα πράγμα που σημαίνει πως ο Τσικλητήρας θα πρέπει να προχωρήσει άμεσα σε συμφωνία με τερματοφύλακα.

Παναρκαδικός: Χότζιτς, Άσσεν, Μπούτας (62' Μπινιώρης), Νάνος, Μπαξεβάνος, Κυριακόπουλος, Ευαγγέλου, Ν.Λυμπερόπουλος, Ομπόσου, Καδάς, Δ. Λυμπερόπουλος (50' Νάτσης)

Τσικλητήρας: Κόκκαλης, Μπίζος, Σβίγκος, Γεωργιάδης, Σεντεμέντες, Τσάτσος, Γεωργιόπουλος, Ρήγας, Πήλιος (94' Μεμά), Γιαννόπουλος (71’ Αμπραχαμιάν), Κωστόπουλος (55’ Χατζηστάμου)