Ζάκυνθος- Τσικλητήρας 3-1: Έχασε μια μάχη, όχι τον πόλεμο

Δυο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο έριξαν στο καναβάτσο τον Τσικλητήρα στην Ζάκυνθο και τον έφεραν και πάλι πίσω στην ζώνη του υποβιβασμού.

Πλέον, οι Πυλιώτες, οι οποίοι από την 7η θέση υποχώρησαν στην 9η, ετοιμάζονται για “τελικό” με την Αχαϊκή την ερχόμενη Κυριακή.

Η Ζάκυνθος, η οποία έπαιζε το τελευταίο χαρτί για την παραμονή, έβγαλε ψυχή και πάθος και τελικά τη νίκη 3-1 χάρη σε γκολ των Σκοζάϊ (49’), Λιάμη (73’), Κυριάζου (90+6), ενώ για την Πύλο είχε ισοφαρίσει ο Γεωργιόπουλος στο 56’.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και απείλησαν με τον Κεϊτά μόλις στο 2’, αλλά στην συνέχεια η Πύλος έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν ο Γεωργιόπουλος έπιασε το γυριστό ο Διαμαντής έδιωξε αρχικά, για να πάρει ο Κωστόπουλος που πλάσαρε σε κενή εστία, με τον Κυριάζο να διώχνει σωτήρια πριν η μπάλα περάσει την τελική γραμμή. Ανεπανάληπτη φάση για το 0-1 που δεν ήρθε ποτέ!

Η Ζάκυνθος συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την συμπαγή άμυνα της Μεσσηνιακής ομάδας που έκανε το γνωστό παιχνίδι της.

Ο Χατζηστάμου βρέθηκε σε θέση βολής στο 17’ αλλά δύο φορές θα νικηθεί από τον γκολκίπερ της Ζακύνθου Λέανδρο Διαμαντή ο οποίος κράτησε και πάλι το μηδέν!

Η Ζάκυνθος απάντησε με τον Σκοζάι ο οποίος στο 28’ ανάγκασε τον Κόκκαλη να κάνει σωτήρια επέμβαση ενώ οι γηπεδούχοι είχαν άλλες δύο καλές στιγμές με Τσουκαλά στο 43΄ και Πέττα στο 45’

Στην επανάληψη η Ζάκυνθος μπήκε το ίδιο δυνατά και στο 49’ άνοιξε το σκορ. Ο Πέττας ελίχθηκε ωραία από πλάγια δεξιά μπήκε στην μικρή περιοχή, εκεί έβγαλε μια παράλληλη μπαλιά, πάρε-βάλε στον Σκοζαϊ, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

Η Πύλος δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να απαντήσει στο 56’ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσάτσου ο Γεωργιόπουλος έπιασε την κεφαλιά και ισοφάρισε σε 1-1.

Η Ζάκυνθος έδειξε να αποσυντονίζεται αλλά ο Τσικλητήρας όχι μόνο δεν το εκμεταλλεύτηκε αλλά στο 73’ δέχτηκε δεύτερο γκολ. Ο Τριανταφυλλίδης εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα πήγε στο δεύτερο δοκάρι και εκεί ο Λιάμης από κοντά την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας το 2-1.

Οι κοκκινόμαυροι δεν είχαν αυτή την φορά απάντηση και στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων μάλιστα, ο Μιχάλης Κυριάζος μεκαφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

AΠΣ Ζάκυνθος: (Δημήτρης Νόλης): Διαμαντής, Κίτος, Κυριάζος, Λιάμης, Ράδης, Άμος (66′ Τσιριγώτης), Τσουκαλάς (69′ Τριανταφυλλίδης), Πέττας Ρ., Γιασίν, Κεϊτά (76′ Παπαδόπουλος), Σκοζάϊ

Τσικλητήρας Πύλου: (Nίκος Κακαλέτρης): Κόκκαλης, Σβίγγος, Γεωργιάδης (80′ Κροτσίδας), Αμπραχαμιάν, Σεντεμένετες, Νιόκκας, Κωστόπουλος (55′ Σουσίου), Τσάτσος, Γεωργιόπουλος, Γιαννόπουλος, Χατζηστάμου (86′ Μεμά)