Παλληξουριακός – Τσικλητήρας 3-1: Έμεινε... με την ένσταση

Εάν δεν υπήρχε η αναμονή του αποτελέσματος της ένστασης που έχει καταθέσει για το ματς με την Ζάκυνθο, ο Τσικλητήρας θα μπορούσε να θεωρηθεί ήδη υποβιβασμένος στο τοπικό Μεσσηνίας, δυο αγωνιστικές πριν το φινάλε στον 5ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Η ομάδα της Πύλου ηττήθηκε 3-1 στο Ληξούρι από τον υποβιβασμένο Παλληξουριακό και αγωνιστικά έχει χάσει την κατηγορία αφού η διαφορά δεν καλύπτεται ακόμη και με το δυο στα δυο.

Η ομάδα της Πύλου πήγε στην Κεφαλλονιά με απουσίες (Γεωργιόπουλος, Κόκκαλης, Ρήγας, Σεντεμέντες) και παρουσιάστηκε κατώτερη του αναμενομένου. Στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφερε να απειλήσει και όταν αφυπνίστηκε ήταν ήδη αργά καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 3-0!

Οι ερυθρόλευκοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Αντωνάτο, ο οποίος βγήκε στην πλάτη της άμυνας από μπαλιά του Μπράτι και πρόλαβε τον Χατζηδάκη στην έξοδο κάνοντας το 1-0 στο 39’, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Το 2-0 ήρθε στο 62’ όταν ο Κόμητας με ατομική ενέργεια, πλερασε όποιον βρήκε μπροστά του, πάσαρε στον Μπράτι, ο οποίος νίκησε τον Χατζηδάκη.

Οι ερυθρόλευκοι δεν σταμάτησαν εκεί και δέκα λεπτά αργότερα, ο Κόμητας με την δεύτερη ασίστ του στο ματς βρήκε τον Πολλάκη ο οποίος έγραψε το 3-0 σε αποθέωση.

Το μόνο που κατάφερε ο Τσικλητήρας ήταν να μειώσει σε 3-1 με κεφαλιά του Πήλιου στο 88’ , έπειτα από σέντρα του Τσάτσου.

Παλληξουριακός (Σπ. Παπαδάτος): Σκαμαντζούρας, Καππάτος (55’ Αντωνάτος Κ.), Πολυδωράτος, Ζερβός, Λυκούδης, Κόμητας, Μπαλάσκας (63’ Βαλεντής Στ.), Αντωνάτος Η. (69’ Πολλάκης), Μπράτι, Χασάι (85’ Μουρελάτος), Αραβαντινός.

Τσικλητήρας (Ν. Κακαλέτρης): Χατζηδάκης, Σβίγγος, Γεωργιάδης, Αμπραχαμιάν, Νιόκκας, Τσάτσος, Σουσίου, Κροτσίδας (46’ Μάραντος), Κωστόπουλος (46’ Χατζηστάμου), Γιαννόπουλος, Μέμα (75’ Πήλιος)