Ακρίτας – ΕΑΠ 3-2: Ψυχάρες με επική ανατροπή (ΒΙΝΤΕΟ)

Σπουδαία νίκη στο ται μπρέικ και μάλιστα με ανατροπή πανηγύρισε ο Ακρίτας απέναντι στην ΕΑ Πατρών για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής γυναικών σε ένα ματς που είχε διάρκεια πάνω από δύο ώρες.

Στα δύο πρώτα σετ οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τις φιλοξενούμενες να είναι πιο συγκεντρωμένες στα κρίσιμα σημεία και να προηγούνται με 0-2. Στο τρίτο η καλαματιανή ομάδα μπήκε σε θέση οδηγού από την αρχή, επέβαλε το ρυθμό του και σχετικά εύκολα ήρθε η μείωση του σκορ σε 2-1.

Στο επόμενο οι πατρινές προηγήθηκαν με 12-17 και όλα έδειχναν ότι θα έπαιρναν μια καθαρή νίκη αλλά τα κορίτσια του Ντάκουρη δεν είχαν πει την τελευταία τος λέξη. Με ένα τρομερό σερί γύρισαν το σετ και έστειλαν το ματς στο ται μπρέικ. Εκεί, με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ οι ομάδες πήγαν πόντο-πόντο μέχρι το τέλος φτάνοντας στο τελικό 17-15 για τον Ακρίτα.

Μία τεράστια νίκη τόσο από ψυχολογικής όσο και από βαθμολογικής πλευράς απέναντι σε μία δυνατή ομάδα. Για τον Ακρίτα ακολουθεί ο εκτός έδρας αγώνας στην Πάτρα την ερχόμενη Κυριακή με αντίπαλο ένα από τα φαβορί για την άνοδο, την Ολυμπιάδα.

Τα σετ: 20-25, 23-25, 25-17, 25-18, 17-15

Α.Ο. ΑΚΡΙΤΑΣ (Ντάκουρης Παναγιώτης): Μπεσή Εβελίνα, Μάτα Κλέα, Κουκούτση Ευτέρπη, Ορφανέα Αφροδίτη, Μπότη Θεοδώρα, Μαθιουδάκη Νίκη, Καπλάνη Θεοδώρα (λ), Πανταζοπούλου Νάνσυ, Μπουζέα Ιωάννα, Κατσόγιαννη Μελίνα, Τσώνη Αλεξία, Μπότη Καλλιρόη, Λίκα Αγγελική (λ), Βυζά Αναστασία

Ε.Α.Π. (Μητρόπουλος Γ.): Κάτση Ν., Στούκη Α., Πελεκούδα Β., Στούκη Ν., Καρνάτσου Ε., Συσίκη Χ., Ζήκου Κ. (λ), Φασσέα Μ., Μαστρογεωργίου Θ., Μακρή Σ.

Δείτε χαρακτηριστικά στιγμιότυπα του αγώνα όπως προβλήθηκαν στην εκπομπή “Στο ρυθμό των σπορ” που μεταδίδεται κάθε Κυριακή βράδυ στις 10 μ.μ. στην τηλεόραση “Μεσόγειος”