Καλαμάτα ‘80- Κέρκης Σάμου 3-1: Κάρφωσε την παραμονή! (ΦΩΤΟ)

Στο πιο κρίσιμο ματς της χρονιάς η Καλαμάτα ‘80 έδωσε την λύση ... στο Πυθαγόρειο θεώρημα και με νίκη 3-1 σετ επί του Κέρκη Σάμου στον “τελικό” της παραμονής, κλείδωσε την παρουσία της στην Α2 και την επόμενη σεζόν.

Οι “λύκοι” κατέλαβαν την 7η θέση, αφήνοντας τους νησιώτες με την αγωνία για το μέλλον τους καθώς θα πρέπει να περιμένουν την τελική κατάταξη της Volley league για να μάθουν σε ποια κατηγορία θα αγωνίζονται του χρόνου.

Οι καλαματιανοί μπήκαν δυνατά στο ματς αλλά ο Κέρκης ήταν κοντά στο σκορ (20-18 και 22-19) αλλά ένα σερί 3-0 στο τέλος έφερε το 1-0.

Τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα στο 2ο σετ με την Καλαμάτα να παίρνει διαφορά από νωρίς (11-4, 13-5), η οποία έφτασε στους 10 πόντους (16-6) και τελικά να κάνει το 2-0 με 25-16.

Ο Κέρκης έπαιξε το τελευταίο του χαρτί στο 3ο σετ και το ματς έγινε και πάλι ντέρμπι. Απ’ο το 10-10 οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 11-16 και 18-22 για να πάρουν τελικά το σετ με 19-25 και να μειώσουν σε 2-1.

Στο 4ο σετ οι παίκτες του Χρήστου Δημητρακόπουλου μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το ματς και πράγματι δεν άφησαν περιθώρια στον Κέρκη. Έφτασαν άνετα στο 25-18 και το 3-1 σφραγίζοντας την παραμονή μέσα σε αποθέωση!

Τα σετ: 25 – 19, 25 – 16, 19 – 25, 25 - 18

Καλαμάτα80 (Δημητρακόπουλος, Κουλιέρης) : Μανιατέας, Εξαρχέας (λ), Μπεσσής, Μπιρμπίλης, Χανδρινός Σπ., Βλάσσης, Μπουσούνης, Σαμουήλ, Αγγελής, Καρούνος, Μαδούρας, Μητρόπουλος, Ντάκουρης, Χανδρινος Αρ. (λ)

Κέρκης Σάμου (Πανούσος): Βοσδογάνης, Οικονόμου, Λιόντας, Ιωαννίδης, Κονδύλης, Κνήτης, Γιαννόπουλος, Καλαμοβράκης, Ηλιάδης, Αθανασάκης (λ)