Καλαμάτα ‘80: Άλωσε το Ρέντη, 3-2 τον Ολυμπιακό με μαγική εμφάνιση! (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σε μια ιστορική νίκη επί ενός τεράστιου αντιπάλου έφτασαν οι νεαροί της Καλαμάτα80 καθώς επιβλήθηκαν 3-2 σετ του Ολυμπιακού, μέσα μάλιστα στο Ρέντη για την 2η αγωνιστική της ημιτελικής φάσης του Πανελλήνιου πρωταθλήματος παμπαίδων!

Πρόκειται για μια ξεχωριστή επιτυχία, η οποία ανεξάρτητα εάν τελικά οδηγήσει σε πρόκριση στο φάιναλ φορ ή όχι, καταδεικνύει το βάθος των Ακαδημιών της Καλαματιανής ομάδας, λίγες μόνο μέρες μετά την θέση στην Ελλάδα της ομάδας των παίδων στο αντίστοιχο final-4.

Οι νεαροί Καλαματιανοί του Γιώργου Κουλιέρη έκαναν το τέλειο παιχνίδι στο κλειστό “Μελ. Μερκούρη” και αφού υποχρέωσαν τους ερυθρόλευκους στην πρώτη τους ήττα, έβαλαν υποψηφιότητα για την πρώτη θέση του ομίλου και την πρόκριση. Για να συμβεί αυτό θα πρέπει να πάρουν καθαρή νίκη επί των Χανίων το μεσημέρι της Κυριακής και επιπλέον το ντέρμπι “αιωνίων” Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός που θα ακολουθήσει λίγο μετά να κριθεί στα πέντε σετ.

Οι “λύκοι” είχαν τις ευκαιρίες να φτάσουν σε καθαρή νίκη επί των Πειραιωτών καθώς προηγήθηκαν 2-1 σετ και στο 4ο έσπασαν καρδιές. Έφτασαν σε τρία ματς μπολ αλλά τα λάθη σε κρίσιμα σημεία και μια διαιτητική απόφαση οδήγησαν το ματς στο ται μπρέικ όπου φάνηκαν ψύχραιμοι και δυνατοί και έφτασαν στην μεγάλη νίκη.

Δυνατό ξεκίνημα

Όπως έγινε στο ματς της πρεμιέρας με τον Παναθηναϊκό, οι καλαματιανοί μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και μετά το 8-8 ανέβασαν ταχύτητα, προηγήθηκαν 9-13, 10-15, 11-19 για να πάρουν το πρώτο σετ 18-25.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός αντέδρασε και πήρε από νωρίς προβάδισμα χωρίς όμως να πάρει μεγάλη διαφορά (16-12, 19-15, 20-16). Οι καλαματιανοί δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν στους δύο πόντους (22-20) με επίθεση και μπλοκ του Άρη Χανδρινού ενώ λίγο μετά με άσο του Κωνσταντίνου Κλημεντίδη πλησίασαν στον πόντο 23-22. Τελικά όμως ο Απόστολος Στράτος, ο οποίος ήταν όλα τα λεφτά για τους γηπεδούχους με διαδοχικούς πόντους έκανε το 25-22 και έφερε το ματς στο 1-1.

Το τρίτο σετ ήταν ντέρμπι μέχρι το 9-9 όταν η Καλαμάτα άρχισε ένα ξεφεύγει και πάλι. Προηγήθηκε 11-14, 12-18, 13-21 με άσο του Άρη Χανδρινού για να πάρει εύκολα το σετ 15-25 και να προηγηθεί 2-1.

Έπεσαν κορμιά

Στο τέταρτο σετ έγινε πραγματική μάχη. Οι ομάδες πήγαν πόντο-πόντο μέχρι το 15-15 αλλά στην συνέχεια η Καλαμάτα ξέφυγε 16-18 με Μαργέλη και Μασούρα. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 19-19 αλλά με πρώτο χρόνο του Μπιρμπίλη και μπλοκ του Χανδρινού οι “λύκοι” ξαναπήραν προβάδισμα 19-21. Ο Στράτος έφερε το ματς στα ίσα 21-21 και 22-22 αλλά με τον Μπιρμπίλη να δίνει και πάλι λύση σε πρώτο χρόνο έφτασαν στο πρώτο ματς μπολ.

Ο Ολυμπιακός έμεινε όρθιος και ισοφάρισε αλλά οι πεισματάρηδες παίκτες του Κουλιέρη προηγήθηκαν εκ νέου 24-25. Ούτε αυτή την φορά όμως κατάφεραν να καθαρίσουν το ματς και ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο ματς και έφερε τούμπα την κατάσταση με 27-26 μετά από υπόδειξη για τέσσερις μπαλιές. Η απόφαση αυτή ξεσήκωσε διαμαρτυρίες από τον πάγκο της Καλαμάτας, ιδιαίτερα του Κώστα Βλάση. Τελικά οι Πειραιώτες κατάφεραν και πήραν το σετ 28-26 ισοφάρισαν 2-2.

Ο τρόπος που χάθηκε το τέταρτο σετ δεν πτόησε τους καλαματιανούς οι οποίοι βρήκαν ρυθμό στο τάι μπρέικ και έφτασαν να προηγηθούν 5-12. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 9-13 αλλά η νίκη είχε πάρει ήδη πράσινο χρώμα και επισφραγίστηκε με το τελικό 11-15 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς τόσο στο τάραφλεξ όσο και στην κερκίδα από τους αρκετούς καλαματιανούς που βρέθηκαν στο “Μελίνα Μερκούρη”.

Τα σετ: 18-25, 25-22, 15-25, 28-26, 11-15

Ολυμπιακός (Σπύρος Κυριακάκης): Στράτος Αθ., Μαλατράς-λ, Δηλερης-λ, Ρούσσας, Χατζηκλημάνογλου, Μάρτος, Βιδάλης, Σαπουτζής, Μπακοδήμος, Στράτος Απ., Χατζηδημητρίου, Μαζωνάκης, Μπαραμπάτης

Καλαμάτα 80 (Γιώργος Κουλιέρης): Κλημεντίδης Ανδρέας, Πλακιάς, Ξεροβάσιλας, Παπούλιας, Μεργέλης, Μπριμπίλης, Βλάσσης, Μασούρας, Κλημεντίδης Κωνσταντίνος, Ρίζος, Μπούνας, Μητρόπουλος, Χανδρινός