Φοίβος Μελισσίων – Καλαμάτα ‘80 2-3: Στίγμα Λάϊου και επική ανατροπή! (φωτο)

Υπό τις οδηγίες του μεγάλου δασκάλου του ελληνικού βόλεϊ Γιάννη Λάιου, η Καλαμάτα80 έφτασε στη νίκη με επική ανατροπή, με 3-2 σετ, μέσα στα Μελίσσια επί του τοπικού Φοίβου, για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 βόλεϊ ανδρών.

Οι λύκοι σε ένα ακόμη ματς παρουσιάστηκαν ασταθείς και στα δύο πρώτα σετ έκαναν πολλά λάθη επιτρέποντας στους γηπεδούχους να πάρουν σημαντικό προβάδισμα.

Τελικά, με την καθοδήγηση του 68χρονου τεχνικού στην πρώτη του παρουσία στην άκρη του πάγκου, κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν μία νίκη ψυχολογίας ενόψει των κρίσιμων play-out στα οποία έχουν ήδη στρέψει την προσοχή τους μετά την απώλεια του στόχου για ένα πλασάρισμα στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος.

Νωθρό ξεκίνημα και "φυσιολογικό" 2-0

Με τους Αλεξάκη, Σιδηρόπουλο, Μαδούρα, Ντάκουρη, Σπύρο Χανδρινό και Μανιατέα στην αρχική εξάδα, η Καλαμάτα ‘80 βρέθηκε από το ξεκίνημα να κυνηγά στο σκορ τους γηπεδούχους οι οποίοι μετά το 9-9 πήραν διαφορά τριών πόντων (14-11, 17-14, 20-17).

Η μεσσηνιακή ομάδα μείωσε στους δύο με τον Μανιατέα (22-20 και 24-22) αλλά ο Αριστόπουλος έκανε το 25-22 και το 1-0 στα σετ για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο σετ το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τον Γιάννη Λάιο στο 9-4 να αλλάζει πασαδόρο ρίχνοντας στη μάχη τον Δήμο Μπουσούνη αντί του Σιδηρόπουλου. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα και λίγο μετά αύξησαν τη διαφορά στους 8 πόντους (16-8) αλλά η Καλαμάτα ‘80 ανέβασε την απόδοσή της, άρχισε να πλησιάζει και αφού ισοφάρισε με τον Μανιατέα (19-19), πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 20-19 με άουτ του Αριστόπουλου.

Οι ομάδες στην συνέχεια πήγαν πόντο-πόντο αλλά ένα σέρβις άουτ του Αμαριανάκη και διπλό μπλοκ των Χανδρινού, Αλεξάκη, έδωσε αέρα δύο πόντων (24-22 στην Καλαμάτα ‘80. Οι γηπεδούχοι όμως δεν κατέθεσαν τα όπλα, μείωσαν αρχικά με τον Αριστόπουλο και με πόντους του Ψαρρή ισοφάρισαν 24-24. Μπλοκ στον Χανδρινό και επίθεση άουτ του Μανιατέα πήραν το σετ 26-24 και έκαναν το 2-0.

Αντεπίθεση και σετ-μαραθώνιος

Οι καλαματιανοί μπήκαν στο 3ο σετ γνωρίζοντας πως δεν έχουν άλλα περιθώρια και παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι. Πήραν διαφορά από το ξεκίνημα (10-14 με το Σπύρο Χανδρινό) και παρότι οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και μείωσαν στον πόντο (17-18, 18-19) και λίγο μετά ισοφάρισαν στο 20-20, με πόντους των Χανδρινού, Κατσιαφλάκα, Μανιατέα κατέκτησαν το σετ 25-21 και μείωσαν σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ έγινε τρομερή μάχη αφού χρειάστηκε να παιχτούν 64 πόντοι! Η Καλαμάτα ξεκίνησε το ίδιο καλά και και προηγήθηκε 6-11, 13-17. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους έφτασαν στον πόντο 19-20 σε επίθεση άουτ του Μανιατέα και ισοφάρισαν στο 22-22. Ο Μανιατέας και πάλι με άσο και επίθεση έδωσε αέρα δύο πόντων (22-24) αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν εκ νέου το ματς στα ίσα στο 25-25 στη συνέχεια να προηγηθούν 26-25 με τον Ψάρρη. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο μέχρι το 31-31 και τελικά οι “λύκοι” κατάφεραν να πάρουν το σετ με μπλοκ του Μαδούρα στον Ψάρρη και φιλέ του Δανιά.

Στο ταϊ μπρέικ οι καλαματιανοί είχαν πλέον την ψυχολογία υπέρ τους και μετά το αρχικό 6-6 με δύο πόντους του Χριστοφίδη, η Καλαμάτα 80 άρχισε να ανοίγει τη διαφορά και πήρε το σετ εύκολα με 15 το σετ και το παιχνίδι πήρε το σετ εύκολα με 15-9 και το ματς με 3-2.

Τα σετ: 25 - 22, 26 - 24 , 21-25, 31-33, 9 - 15

Φοίβος Μελισσίων (Αλεξανδρόπουλος Μ.): Αγγελίδης, Αμαριανάκης, Αριστόπουλος, Δανιάς, Κανιώρης, Κούλης-λ, Μπέλλος, Παπαχρήστου, Ρεμούνδος, Σιημήτρας, Τοπαλίδης, Χαλκούσης-λ, Χριστοφίδης, Ψαρρής

Καλαμάτα80 (Γιάννης Λαϊος): Mανιατέας, Αλεξάκης, Μπεσσής, Χανδρινός Σπύρος, Μπουσούνης, Σαμουήλ, Σιδηρόπουλος, Καπίρης, Μαδούρας, Ντάκουρης, Χανδρινός Άρης, Κατσιαφλάκας.